26.5.2022 | Svátek má Filip


Diskuse k článku

FINSKO: Před čarodějnickým procesem

Na pondělí 24. ledna 2022 bylo stanoveno první stání v soudním procesu, o němž jsme si mnozí mysleli, že k něčemu takovému nemůže ve svobodné společnosti vůbec dojít. Byl to krutý omyl.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
E. Turunen 26.1.2022 21:10

Jako Fin žijící ve Finsku mohu rici, že tento časopis neříká pravdu o případu Räsänen. Je obviněna z podněcování nenávisti vůči určité části obyvatelstva. Finské právo to zakazuje. Důvodem není citování Bible a jeji svoboda slova není omezována. Kdybych podobnou nenávist slovem šířil třeba ja o Česích, byl bych také stíhán. Naštěstí je Finsko právním státem. Obžalobu bude projednávat nestranný soudce. Verdikt vychází z finského práva, nikoli z Bible, Koránu a nerozhodují o něm politici. Naštěstí.

L. Volf 24.1.2022 23:06

No potěš klobás. Další enteligenti na scéně likvidace svobody. Prý občan... spíš tam cítím takové to ... navedený bonzák s QI užitečného idiota. Rv

Š. Hašek 24.1.2022 20:53

Mám čtyři týdny a jeden den zaracha na Lidovkách.cz.

Napsal jsem, že "v rámci korektnosti nebude smět učitel napsat sardel, maximálně zavolá Gazdíkovi, aby na školu poslal psychologa na matematiku" ........... .

Beru to jako vyznamenání. Aspoň něco.

P. Jiří 24.1.2022 19:29

Domluvte se přímo takto el. poskytnutý sebelepší názor v ČT (poplatky 150 Kč.) či jiných mediích stejně nezazní! Sem a pod. píší jiné kapacity a je to platné jako mrtvému zimník.

Š. Hašek 24.1.2022 20:56

Opakovaně navrhuji, aby nám drzka Nora168 nelezla do kvartýru!!! Variantně jim dám 4.90 Kč měsíčně. Za film.

Ostatní je v knihách. Taky (zatím) na netu.

P. Jiří 24.1.2022 23:39

Stejně je pozdě, ukrajinské Sarajevo je na spadnutí....... hlásí C. K. polní maršálek

J. Jahn 24.1.2022 18:07

Lidé, řekněme si pravdu takovou jaká vskutku je. Euroatlantická civilizace degeneruje a eticky a společensky se hroutí, stávající establishment je jenom na odiv stavěným obscénním šílenstvím - normální pracující lidé jsou touto skutečností paralyzováni jako myška před pozřením kobrou. 8-o

Š. Hašek 24.1.2022 21:05

Hodně souhlas.

B. Rameš 24.1.2022 16:43

Co pořád proti těm homosexuálům máte? Dobrovolně se vyřazují z boje o samice (dámy prominou, myšleno biologicky), to je přece fajn.

BTW, hloupější název článku už si autor zvolit nemohl.

Š. Hašek 24.1.2022 20:58

Začínají být nadlidmi ze zákona, což mě docela sserre.

B. Rameš 25.1.2022 0:36

Pokud vás sere (já si ten expresivní výraz dovolím) to, že odlišnost je automaticky vydávána za přednost, pak jsme na tom stejně. Pozoruhodné ale je, že většinou tyto postoje prosazují lidé, kteří nemají s příslušnou adorovanou menšinou mnoho společného. Ergo kladívko, mne osobně serou mnohem více tito propagátoři z povolání.

O. Vorálek 24.1.2022 16:35

Nejsem fanouškem náboženského fanatismu, ale fanouškem svobody slova. A tak ať jsem naprostý ateista, mám názor, že za tohle by nikdo neměl být souzen a trestán.

Š. Hašek 24.1.2022 21:06

Začíná se trestat "za slovo". Začátek konce slušné společnosti.

D. Bowman 24.1.2022 15:10

Až se začnou stíhat ty nenávistné výroky proti bělochům, bohatým, vidlákům, anitvaxerům, věřícím atd. apod. to bude frmol.

To se budou plnit věznice.

'Nikdy nepodporujte zákony, které byste nechtěli, kdyby byl u moci váš oponent.' je dobrá rada ale ty sociální inženýři si prostě nemůžou pomoct.

Svoboda slova je velmi důležitý princip a měla by být absolutní. Tj. trestat jen projevy, které vedou přímo k nějakému trestnímu činu, jenž má oběť. To i ve stádiu přípravy ale prokurátor musí dokázat, že by k újmě došlo.

Že někdo resp. nějakej nikdo, blbě kecá na internetu, jako ten pán co dostal podmínku za schvalování toho Novozélandského terorismu...je ostuda, Díky jeho kecům se nic špatného nestane, maximálně se někdo rozčílí.

Š. Formánek 24.1.2022 14:47

Naše Svatá církev obecná učí, že hřích je jakýkoli sex, pokud nevede k plození dětí. Potestantští kacíři z toho ve svém bludu udělali, že heterosexuální sex pro zábavu v maželství je v pořádku a homosexualitu je třeba trestat. Protestantští kacíři jsou známí tím, že berou písmo doslova. Paní Räsänenová je obětí svého bludu a skončí v pekle. Ale má právo na svůj názor a já jí chci podpořit na dbeatě, kterou pořádá francouzkská ambasáda ke svobodě tisku (tento čtvrtek v Doxu). Jo a žiju ve smrtelném hříchu homosexuality, ale jsem si toho vědom na rozdíl od těch úchylů, kteří tady prosazují blafémii teplého manželství.

Ale snad k tomu nedojde, musíme se všichni snažit a psáát poslancům. Rada české televize se probrala a napomenula ČT za nevyvážené zpravodajství ve prospěch té hanebnosti:

https://www.lupa.cz/aktuality/vysilaci-rada-napomenula-ceskou-televizi-za-manzelstvi-pro-vsechny/

V. Vlach 24.1.2022 13:39

Při těchto dvou jménech není třeba se ošívat.

To je doopravdy od autora zhovadilost! Podmínečná nenávist kouká z poza těžkého dusivého závěsu.

J. Smilek 24.1.2022 17:59

Jediným řešením je zakázat Bibli. Pak svoboda jedince konečně zvítězí.

P. Molík 24.1.2022 12:11

Proces s finskou věřící lékařkou a političkou ukazuje, že Finsko už není demokratická země, že pro názor tam může být člověk kriminalizován. Ovšem i u nás se snaží o maximum cenzoři v různých proveniencích. Cenzor kdekoliv a kdykoliv byl a je úhlavním nepřítelem svobody slova, tedy úhlavním nepřítelem demokracie. Finský stát poskytuje homosexuálům medvědí službu tím, že se je snaží sofistikovaně privilegizovat. O to více budou různí intolerantní nenávistníci nenávidět homosexuály a o to více je budou napadat a všelijak jim ubližovat. Chce Finsko rozněcovat nenávist a válku mezi homosexuály a heterosexuály ? Každý stát v Evropě by se měl konečně umravnit a měl by nechat heterosexuály v klidu žít. Dost už bylo intolerantní homosexuální rozpínavosti !

Z. Klouček 24.1.2022 11:00

Může by být zajímavé, zda citování Bible (resp. jejích částí, které by případně mohly naplňovat skutkovou podstatu nějakého současného trestného činu) v kostele např. při církevním obřadu by mohlo být stejně postihováno jako citování v médiích apod.. A tím spíše, zda bude postihováno i citování částí náboženských textů jiných náboženství na veřejnosti či jejich zařízeních. Smyslem postihů ale asi není kriminalizovat náboženství, ale tzv. nenávist k určitým skupinám za pomoci náboženských textů. Tato snaha je ovšem krajně nebezpečná, možná dobrý úmysl nejspíš způsobí spoustu zla potlačováním přirozených negativních emocí, které někdo označí za nenávistný projev.

V. Kuhaj 24.1.2022 11:56

Nenávist k určitým skupinám za pomoci náboženských textů...tak jestli vám nevadí současné evropské varianty islámu, proč v té souvislosti zmiňujete Bibli?

Z. Klouček 24.1.2022 13:13

Možná jsem se špatně vyjádřil nebo jste mne nepochopil. Snažil jsem se najít zamýšlený cíl zaváděné (nejen ve Finsku) kriminalizace verbálně vyjadřované nenávisti, která patrně začíná být spařována i v posilování vlastního negativního názoru k něčemu či někomu citací textu Bible. Tato kriminalizace se mi nelíbí (mj. kvůli velmi neurčitému a tedy zneužitelnému obsahu pojmu nenávist), ale pokud má být rovnost, pak se totéž musí týkat také textů islámských či jiných náboženských textů. A to tím spíše, že obsahují dogmata víry importované a v našem prostředí cizí, která nejsou součástí u nás většinově přijímané morálky.

V. Kuhaj 24.1.2022 14:23

Děkuji za dovysvětlení.

J. Jurax 24.1.2022 13:37

Nejspíš proto, že když nějaký mulla v západoevropské mešitě vyzývá k džihádu, nikdo si ho netroufne žalovat. Protože jednak máme svobodu vyznání a jednak muslimové za urážku Alláha, proroka Mohameda či koránu řežou hlavy.

Tak mne napadá - kdyby se dotyčná dáma ve svém názoru na homosexualitu opřela nikoliv o bibli, nýbrž o korán, byla by souzena?

V. Kuhaj 24.1.2022 14:24

Ovšemže nebyla. To je právě ten problém.

I. Polák 24.1.2022 17:07

No možná právě z tohoto hlediska je dobře, že si alepoň ve Finsku, ujasní vztah mezi svobodou slova a náboženskými texty obecně. A možná by bylo i dobře, kdyby ta paní ten soudní proces tak úplně nevyhrála ....

J. Urban 24.1.2022 10:35

Zda se, ze Finove tou finlandizaci nejak zdebilneli.

Ś. Svobodová 24.1.2022 10:34

Možná za nějaký nedlouhý čas budou Bible veřejně páleny na náměstích. A jejich místo zaujme Korán.

J. Urban 24.1.2022 10:36

No vidite, ted jste to vlastne progresivistum poradila!

V. Kuhaj 24.1.2022 11:54

R^

V. Kuhaj 24.1.2022 10:10

I nevěřící by měli zpozornět, pokud je před (trestní!) soud vlečen někdo, kdo citoval z Bible. Proč? Protože vedle římského práva a řecké kultury a vzdělanosti je křesťanská morálka třetím pilířem, na kterém stojí tradiční Evropa.

Takže jestli už eroze morálky dosáhla takovéhle úrovně, je to prostě průšvih bez ohledu to, kdo z nás je či není "nebinární jedinec", nebo co si kdo z nás myslí.