14.4.2021 | Svátek má Vincenc


Diskuse k článku

FINSKO: Neznalý Liška

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Šejnoha 20.5.2010 22:29

Díky autorovi !

Už jsem myslel, že Zelení stihli oblbnout úplně celou EU.

Zamezit Zelenému tmářství je  teď úkol pro  naše  voliče !

F. Eliáš 20.5.2010 14:43

Liška není žádný vzdělanec

Je polovzdělancem, jako naprostá většina absolventů FF. Tak se nedivme, že  přírodní vědy nezná. Obdiv zaslouží odvaha, se kterou debatuje o životním prostředí

R. John 20.5.2010 12:43

Jen tak na okraj,

ta poslední atomovka co je ve stavbě ve Finsku, podle plánů snad již měla být zanedlouho v provozu. Ale nějak se to zadrhlo, nejen že je předražená, proti původním rozpočtům, ale snad tam probíhá i soudní řízení o nějaké náhrady. Takže hned tak jí nespustí. Myslím že zrovínka to Finsko není v tomto případě hodné následování, je to spíše ukázka, jak se to nemá dělat. Jinak, pamatujete na Temelín ? Jak se pořád navyšoval rozpočet ? Snem všech firem je dostat projekt do fáze neodvolatelnosti a dusit investora o finance. Jak překročí stavba bod neodvolatelnosti, najednou je vše dražší, delší , pracnější a investor se kroutí pod náporem požadavků, jednoduše ho vydírají. V drtivé většině se to děje hlavně tam, kde je investorem stát. Nakonec, je to stará obehraná písníčka. Když pomyslím, kolik reaktorů v automatickém provozu je na lodích US NAVY, bez problémů, žádný mastodont, obsluha pár lidí , to by bylo něco, dvacet kousků reaktorů z letadlovky a máme vystaráno. A hlavně,dodání na klíč  prvního kousku do dvou , tří  let.

V. Novák 20.5.2010 13:17

Olkiluoto je ukázkou toho,

že když se udělá příliš dlouhá přestávka, tak to drhne. Po nějaké době už tak, že není na co navázat. další bloky už Areva zvládne líp.

V Temelíně halt po VLSR vyházeli všechny starý machry - neb studovali v SSSR, fuj, FUJ FUJ! a nasadili tam "odborníky" dle politického klíče "kamarád kamaráda kamaráda někoho významného - třeba něčího poraděnka". Podle toho to taky vypadalo a vypadalo by dosud, kdyby nepřišel atomovej dědek Grégr, kamarády nevykopal a nevrátil machry. Za řevu Astonů, že dělá čistku.

Když pak dokázal Temelín spustit s tříměsíčním zpožěním oproti slibu, Astoni zase řvali, že to trvalo dlouho... Poté, co kamarádi předváděli, že každý rok dokáží stavbu prodražit o 10G a zpozdit právě o ten rok.

Zajímavé, že se žádný z těch zázračných emeryckých dodavatelů nepřihlásil do tendru...

K. Kužel 20.5.2010 10:44

Velké OK autorovi

http://karelkuzel.blog.idnes.cz

V. Novák 20.5.2010 9:26

Snad by stálo za připomenutí,

že podstatnou část reaktoru dodala Arevě Škoda JS.

Pravda, už ne česká firma - patří ruskému holdingu OMZ - ale pořád s českými zaměstnanci od dělníků po vývojáře a managorament. Jedna z úspěšných "českých" firem.

B. Uhlich 20.5.2010 7:50

Naštěstí je to už jedno....

...co pan Liška plácá...  Už za pár dní bude snad jasné, že pan Liška už z této pozice nic plácat nebude...nikdy.

J. Hejna 20.5.2010 8:46

Re: Naštěstí je to už jedno....

Jest se ovšem obávati, že prokázanou schopnost uplatní plácáním z jiné důležité pozice.

T. Kočí 20.5.2010 10:30

Re: Naštěstí je to už jedno....

Se všemi diskutujícími nutno souhlasit.Zelení blábolilové,nemajíce ani základní fyzikální znalosti zpozdili vývoj naší energetiky,zaplevelili krajinu neúčinnými předraženými zdroji,domrvili předsednictví Unie atd.Jen ať odejdou do zapomenutí spolu s Paroubkem.

V. Kolman 20.5.2010 10:48

Re: Naštěstí je to už jedno....

....neúčinnými předraženými zdroji......

S tím, že jsou "fofrníky" i "slunečníky" předražené a to víc než silně, v tom s Vámi pane Kočí beze zbytku souhlasím. Ovšem, že by byly i neúčinné? V tom s Vámi souhlasit bohužel nemohu. Vzpomeňte jenom, jak měli energetici problém, když začaly v Germánii dout silné větry! Dálková vedení vysokého napětí to "nadělení" skoro nestačila na jih přenášet.

       Pravda, dodávka el. proudu z těchto zdrojů je silně nevyzpytatelná a nepravidelná, ale pevně věřím, že i tento nelehký problém chytří lidé v nedaleké budoucnosti zdárně vyřeší (budovy s olověnými akumulátory to nebudou :-)).

       Zatím bohužel musí za "výpadky" zaskakovat "teplá" záloha a přečerpávací hydroelektrárny.

       P.S. - Ví někdo  ze zde diskutujících, kdo JMENOVITĚ!!! prosadil NESMYSLNÉ VÝKUPNÍ CENY (+ POVINNÝ ODKUP) "FOTOELEKTŘINY" ???  Byli to "zelení", nebo někdo jiný???  Pokud by 1 kWh stála stejně, bez ohledu na to, jak byla vyrobena a nebyl by stanoven povinný výkup, pak by proti ní asi nikdo nic nenamítal.

A. Bocek 20.5.2010 11:51

Re: Naštěstí je to už jedno....

Ti kdo prohlasovali zákon 180/2005 Sb.

B. Uhlich 20.5.2010 20:56

Re: Naštěstí je to už jedno....

Domnívám se, že vyvažování energetických soustav bude problémem stále a, že žádné "super" řešení nás nečeká. ...naopak, se dá v budoucnu očekávat, že nároky na přenosové soustavy budou růst téměř geometrickou řadou. Nestálé počasí s velkými výkyvy je největším problémem. Velké zimy a zas na druhou stranu velká vedra znamenají obrovské zátěže pro energetické soustavy. A to není všechno, povinným rozvojem výbojek a dalších spotřebičů se vstupním usměrňovačem (což jsou vlastně všechny spínané zdroje) dochází k ovlivňování účiníku (tedy posun proudu vůči napětí) ...to se musí velmi nákladně napravovat tzv. kompezačními stanicemi...což jsou poměrně velmi náročné a drahé technologie. Pro energetické společnosti to znamená opravdu velké investice...a hádejte, kdo to na konci zaplatí...? Což je mimochodem další věc o které naši DRAZÍ zelení taktně mlčí.

  Někdy mě docela mrzí , že velká část lidí nemá ani ty nejelementárnější znalosti z energetiky...pokud by dávali ve škole pozor, tak by asi dost brzo pochopili, že Zelení prakticky nic nemyslí vážně a téměř vše o čem se baví, nebo co navrhují je jeden velký nesmysl. Například je zajímavý nový návrh zákona o ochraně ovzduší - kde se předpokládá, že se většina lidí, kteří si sami topí se povinně přeorientuje na tzv. velkododavatele energií...ale nikdo nepočítá s tím, že prostě tolik energie tady prostě nemáme. Stejný problém je s elektromobily - pokud by mělo být, jen 50% všech automobilů, nahrazeno elektromobily bylo by nutné postavit asi 40 - 60 nových Temelínů.

To bych chtěl naše zelené vidět, jak by se s tímhle smířili....a přitom stačí vzít kalkulačku a počítat a počítat...a není na to potřeba žádné nadstandardní vzdělání - střední škola stačí.... A tak lze postupně probrat vše, čím se naši ekologisté zabývají....