26.4.2024 | Svátek má Oto


FINSKO: Helsinské překvapení

17.2.2022

aneb Druhý den soudu s Päivi Räsänenovou

Ne, Päivi Räsänenová, finská křesťanka, poslankyně parlamentu a exministryně, nebyla soudem osvobozena. Na verdikt ve své kauze si bude muset ona a my s ní počkat. Překvapení je jiného druhu.

K samotné kauze se vrátím níže. Zde jen uvedu, že 14. února se konalo druhé stání (předtím usedla na lavici obžalovaných 24. ledna 2022).

Nejprve ale jedna zajímavost. Nemusíte mi to věřit, leč stalo se. Asi také znáte ten pocit. Z ničeho nic začnete na někoho intenzivně myslet. V mém případě to byl před pár dny Američan Andrew Brunson. V minulých letech jsem o něm na svém blogu psal. V souvislosti s tím, co ho potkalo v Turecku. Tentokrát jsem si říkal, jak se mu asi daří.

Brunson je pastorem Evangelikální presbyterní církve. Má za sebou nepříjemnou zkušenost týkající se pronásledování pro víru. Od poloviny 90. let působil jako misionář v Turecku, v Izmiru založil protestantský sbor a v letech 2016 až 2018 byl nespravedlivě vězněn (v hysterické atmosféře, která v zemi vypukla po neúspěšném protierdoganovském puči). Propuštěn byl teprve po silném tlaku Trumpovy administrativy zahrnující protiturecké sankce. Po návratu byl přijat v Bílém domě; jeho osvobození patří k úspěchům Trumpovy zahraniční politiky.

Byl jsem nevýslovně potěšen, když jsem při sledování soudu s Päivi Räsänenovou zjistil, že Andrew Brunson se objevil v soudní budově a s obžalovanou křesťankou se setkal. Přes Atlantik neletěl s prázdnou. Odevzdal jí desky obsahující archy s podpisy věřících z celého světa, kteří se zavázali, že se za ni budou modlit. Tím jí, a také biskupu Pohjolovi, vyjádřili svoji podporu.

Víc než gesto, které si zaslouží upřímné uznání. Podle webu americké křesťanské organizace Family Research Council je těch podpisů víc než 14 300 (obr. 1). Věřící, kteří se k modlitebnímu slibu zavázali, připojili v průvodním textu pro povzbuzení dva biblické verše:

Petr a apoštolové odpověděli: Boha je třeba poslouchat, ne lidi. (Skutky svatých apoštolů, kapitola 5, verš 29)

Víme, že všecko napomáhá k dobrému těm, kdo milují Boha, kdo jsou povoláni podle jeho rozhodnutí. (Dopis apoštola Pavla adresovaný sboru v Římě, kapitola 8, verš 28)

brunson

obr. 1

Pastor Brunson nebyl jediný, kdo ji přijel povzbudit. Kromě něj to byl Henk-Jan van Schothorst, předseda organizace Christian Council International, která podporuje křesťany v politice a usiluje o prosazení křesťanských hodnot ve veřejném životě.

Sympatií se dostalo Päivi Räsänenové i z druhé strany – z Moskvy. Agentura Interfax informovala 14. února 2022, že podporu vyjádřila Ruská pravoslavná církev. Vedoucí jejího oddělení pro vnější církevní vztahy metropolita Hilarion v této souvislosti v televizi řekl: „Je-li citování Bible ve Finsku nyní ´zločinem´, v jaké době to žijeme?“

Otázka, kterou si kladou mnozí z nás.

Pro někoho je 14. únor každoročně valentýnským dnem, pro Päivi Räsänenovou byl letošní 14. únor dnem, jak již uvedeno, v němž pokračoval její soudní proces. Proces absurdní, neboť je žalována kvůli svému přesvědčení.

Protože jsem o její kauze psal v minulosti několikrát, připomenu jen to, že Päivi Räsänenová, poslankyně finského parlamentu a exministryně vnitra, náboženským vyznáním luteránka a politickým přesvědčením křesťanská demokratka je u soudu v Helsinkách proto, že zastává biblický názor na homosexuální praktiky. Tento svůj postoj vyjádřila několikrát veřejně.

Žaloba předložila trojí obvinění:
1) Za dotaz na Twitteru adresovaný její (luterské) církvi, který napsala v roce 2019. Ptala se, jak se slučuje učení církve založené na Bibli s tím, že se církev stala oficiálním partnerem pochodu Helsinki Pride, když v Bibli jsou homosexuální praktiky označeny jako hanba a hřích. (Může být hanba a hřích důvodem k hrdosti?)
2) Za obsah brožury Stvořil je jako muže a ženu z roku 2004 (vydal ji Juhana Pohjola, biskup Finské evangelické luterské misijní diecéze, což ho přivedlo na lavici obžalovaných spolu s Räsänenovou).
3) Za její vyjádření v rozhlasovém rozhovoru Co by si Ježíš myslel o homosexuálech?; vysílán byl v satirické relaci Yle Puhe moderátora Rubena Stillera v roce 2019.
Podle finských zákonů je obviněna z etnické agitace (podněcování) proti skupině obyvatel (homosexuálů); stejně tak i biskup Pohjola.

Zopakujeme: souzena je za podněcování nenávisti proti homosexuálním osobám, což ovšem není pravda a ona sama to důrazně popírá. Ve skutečnosti nedělá nic jiného, než že upozorňuje na to, co platí po tisíciletí: podle učení Bible jsou homosexuální praktiky hříchem. A jelikož učení Bible je základem křesťanství, do něhož patří i Finská evangelická luteránská církev, jedna ze dvou státních církví v zemi, jsme svědky čehosi hodně podivného.

A samozřejmě nebezpečného, neboť v sázce je svoboda - slova, vyjadřování, přesvědčení. Bude-li ‚Räsänenová jakkoli odsouzena, znamená to jediné. Že svoboda byla ve Finsku vážně ohrožena.

Hnát v zemi, která stojí na křesťanských základech, k soudu křesťanku za to, že veřejně prezentuje jeden ze základních principů biblického učení, v němž je křesťanství ukotveno, nelze chápat jinak než jako absurditu a projev progresivistické zvrácenosti dnešního světa.

V této kauze nejde o lidská a občanská práva (ta mají homosexuálové ve Finsku plně zaručena), nejde tedy ani o záležitosti diskriminace (ve vztahu ke státu či společnosti) či o něco podobného, neboť LG komunita není nikterak ohrožena. Pohybujeme se v oblasti morální, případně duchovní – a debata by se měla vést (ovšem nikoli v soudní síni) o tom, zda lze veřejně pronášet na téma homosexuálních praktik hodnocení, která jsou vůči těmto praktikám negativní. Myšleno z morálního, případně náboženského úhlu pohledu. Takto vyslovené hodnocení nemá pro lidi provozující homosexuální praktiky žádné důsledky, tedy s jedinou výjimkou (pokud jde o „kauzu Räsänenová“): dozvědí se, co o těchto praktikách říká Bible.

Pokud by za to měl hrozit trest (a v představě finské žaloby ano), pak by logicky mělo následovat umístění Bible na index. Doba temna v 21. století? Zabalena do falešného hávu politické korektnosti?

PO DRUHÉM STÁNÍ

Pokračování lednového jednání bylo stanoveno na 14. 2. 2022, 11:30 SEČ (v Helsinkách SEČ + 1). Na programu byly závěrečné řeči – nejprve obžaloby, poté obhajoby. Každá strana měla soudem určený omezený čas pro své vystoupení v délce jedné hodiny. Řeč byla také o návrhu trestu. U něj se nyní zastavme.

Návrh žaloby zní:

Päivi Räsänenová ... 120denní pokuta
Biskup Pohjola ... 60denní pokuta

Co to znamená? V principu následující.

Ve Finsku se udělují tzv. denní pokuty – čím závažnější provinění, tím větší počet dnů až do sto dvaceti (při jednom provinění). Výše denní pokuty vychází z čistého měsíčního příjmu odsouzeného; jeho výše se vydělí šedesáti, čímž se získá tzv. denní disponibilní příjem (tedy polovina čistého denního příjmu). Ten se pak násobí počtem dnů stanovených soudem jako trest.

Podle webu CNE News byl měsíční příjem Räsänenové stanoven na 9600 eur, v případě biskupa Pohjoly je to 4000 eur. Pokud by byl návrh žaloby soudem přijat (což ovšem nelze předjímat), pak by výše pokuty byla u obou souzených křesťanů následující.

Päivi Räsänenová ... (9600 děleno 60) krát 120 = 19 200 eur (cca 470 000 korun*)
Biskup Pohjola ... (4000 děleno 60) krát 60 = 4000 eur (98 000 korun*)

* jde o zaokrouhlenou částku při orientačním kurzu 1 euro = 24,50 korun

Taková je tedy podle představ finské prokuratury cena za svobodné vyjádření názoru či za náboženskou svobodu, myšleno samozřejmě v nadsázce. Bez nadsázky je ovšem nutné vyjádřit naději, že finská justice oba souzené křesťany osvobodí.

Verdikt má být vynesen ve středu 30. března 2022 ve 12 hodin SEČ.

**********************

Paivi1

Päivi Räsänenová hovoří v soudní budově s médii

Paivi2

Americký pastor Andrew Brunson předal Päivi Räsänenové desky s podpisy křesťanů z celého světa, kteří se zavázali modlitbami oba souzené podpořit.

Převzato z blogu autora s jeho svolením.