20.3.2023 | Svátek má Světlana


FEJETON: Vyslouží si Tři čuníci fatwu?

1.8.2007

Jiná země, jiný mrav, nebo jestli chcete: Jiné náboženství, jiný jídelníček. Po explozi v jeruzalémském autobuse č. 19, který vezl návštěvníky z nemocnice Hadassah a jedenáct z nich zahynulo, se městem roznesla zvěst, že hlavní rabín Jeruzaléma vydal povolení, aby se do autobusů hromadné městské dopravy zavěšovaly vaky s vepřovou krví. Podivný igelitový či papírový pytlík, docela dobrý byznys pro české celulózky, měl být zavěšený u stropu na držadle.

Přestože ani Židé nesmějí konzumovat vepřové a dotýkat se prasečí krve, kromě situací, v nichž je ohrožen jejich život, v tomto případě se hlavní rabín držel pragmaticky bezpečnosti pasážérů. Zmíněné vaky měly za cíl odstrašovat muslimské sebevražedné atentátníky. Islám přísně zakazuje jakýkoli styk s vepřovým. A nedovoluje - na rozdíl od judaismu - ani mimořádná vybočení z přísné tradice, kromě umírání z hladu, takže v případě, že se v takovém autobusu sebevrah odpálí, roztrhal by nejen sebe, ale i zmíněný vak s vepřovou krví, potřísnil by se, zhřešil a jeho vstup do vysněného ráje i blažený styk s dvaasedmdesáti černookými pannami by byl ten tam.

Nevím, jak to Izraelci vyřešili, když sami žádné vepříky nechovají, dokonce, jestli se nepletu, nemají ani žádné vepříny, jelikož jim to košer zákon zakazuje. Pobřežní město Netaníja (Netanya), osmé největší město Izraele, dokonce zakázalo prodej výrobků z vepřového masa v obytných a turistických oblastech. "Jiná věc", jak je vepřové maso často v judaismu označováno, může být prodávána pouze ve dvou odlehlých průmyslových zónách. Něco jsem asi z těchto důvodů zaslechl o krevních konzervách z Německa a Francie. Zkrátka jedno podivínství stíhá druhé.

Docela chápu, že někdo nejí ze zásady vepřové maso. Je moc tučné a má hodně cholesterolu. Ale že by bylo prase až tolik nečisté? V asijském horoskopu přece patří k nejváženějším znamením, přinášejícím štěstí. Navíc se srdce prasete svou velikostí a funkčností blíží srdci lidskému, takže je velmi vhodné pro transplantace. A to už nemluvím o genech vepříků, z nichž většina se shoduje s geny člověka. Tak proč tolik záští vůči dobrosrdečným pašíkům?

Přijde-li řeč na košer pravidla, chápu ledasco, ale jsem v šoku, když chtějí turečtí muslimové zakázat pohádku o Medvíkovi Pú jen proto, že se přátelí s roztomilým čuníkem. To už cenzoři a fundamentalisté z Ankary přehnali. Větší faux pas snad udělali jen polští katolíci, když začali prošetřovat údajnou homosexualitu pohádkových bytostí z animovaných večerníčků a z povinné četby vyškrtli díla Dostojevského a Kafky.

Jen se teď bojím o Jarka Nohavicu. Co když na něho uvrhne nějaký imám likvidační fatwu kvůli jeho rozverné písničce o třech čunících? Salman Rushdie by mohl vyprávět...

PS: Faktem ovšem je, že od roku 2003, kdy měl hlavní rabín vyřknout výše uvedený příkaz o prasečí krvi, nebyl v autobusech Jeruzaléma spáchán žádný atentát.

Převzato s laskavým svolením autora z Bretislav-Olser.enface.cz

spisovatel, publicista a nezávislý novinář