FEJETON: V Tbilisi
Ve vlahém jarním dni je česká politika tak daleko, že mi problémy koalice připadají titěrné. Není marné podívat se čas od času na věc z odstupu, zvlášť když se přitom člověk může projít po krásném bulváru Rustavelli a přemýšlet, jak zvládne vlastní práci.
Nad budovou parlamentu se tyčí obrovská okázalá nedokončená stavba, a když jsem se řečnicky otázala, copak to asi bude, odpověděl mi můj český kolega: „Nejspíš nový parlament, když se teď Gruzie tak rozrůstá.“ Není to vyloučeno. Gruzie se sice nerozrostla, ale naopak smrskla, protože fakticky přišla o Abcházii a Jižní Osetii, ale politici se i tady – jako všude na světě – snaží neúspěchy obrátit v úspěchy.
Kamsi jsme jeli taxíkem a před jednou budovou stála fronta. „Na co ti lidé čekají?“ ptali jsme se. „Na ruská víza,“ řekl náš gruzínský průvodce. Rusko nemá s Gruzií diplomatické styky, takže obchod i turistika zamrzly. Nejslavnější gruzínská minerálka Boržomi se v Rusku nedostane, ale víza návštěvy příbuzných nebo cesty na konferenci zprostředkovává švýcarské velvyslanectví. Zřejmě z „humanitárních“ důvodů.
Abcházie vedla na začátku devadesátých let s Gruzií válku a pak vyhlásila samostatnost, kterou ale do roku 2008 žádný stát na světě neuznal. Dnes má své ministerstvo zahraničí, a když tam chce člověk jet, musí si obstarat předběžné povolení a pak v Suchumi vízum. Abcházské hranice s Gruzií jsou fakticky zavřené, nepřejede přes ně auto ani vlak, člověk prostě musí hraniční most přejít pěšky. Hranice s Ruskem jsou naopak průchodné, a protože Abcházie žije ze svých přímořských letovisek a z prodeje mandarinek, oříšků a dalších zemědělských plodin, je zcela závislá na Rusku. Stačilo by spustit závoru, a jihokavkazská zemička by ztratila příjmy z turistů a prodeje – a neměla by z čeho žít.
LN, 6.5.2011