25.4.2024 | Svátek má Marek


Diskuse k článku

FEJETON: Tyhle dynastie!

To, že americké volby vyhraje Donald Trump, jsem předpověděl už víc než před rokem a mám na to svědky. Nechci se ale holedbat, i když bych snad měl proč. Kam to povede, nevím a neví to nikdo z nás.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Vaclavik 18.11.2016 12:49

Forma ustavy

mozna byla zednarskeho strihu a neni divu, jak bylo jiz napsano zde v diskuzi nize.

Klicove ideje te ustavy, jakoz i to mozne odmitnuti postu krale ovsem pochazi od Anglickych filozofu, z nichz klicovy a nejznamejsi byl John Locke. Prave v jeho pracich se setkavame s argumenty, s logickym zpochybnenim opravneni krale mit nejaky mandat shury, od Boha, coz je primy argument pro svetskou demokracii.

Za tim tihnutim k dynastiim neni nic jineho, nez tihnuti lidu ke znamemu, k zarukam zalozenym na logice, ze jablko nepada daleko od stromu... lid totiz nevi, jak by spolecnost mela byt spravovana, aby patricne fungovala, a tak kdyz nekdo zem jakz takz drzi nad hladinou, aby lide nepolykali andelicky, obrati se lid po skonceni jeho vlady spise k nekomu z jeho rodiny s tou logikou, ze bude jako otec, ze nejak jakoby magicky bude take vedet, jak zemi vest.

A. Alda 18.11.2016 14:11

Zpochybnění mandátu shůry

se poprvé (alespoň jak zjištěno) objevuje v Novém Zákoně.

F. Navrátil 18.11.2016 11:49

Kolik jste si vsadil a kolik vyhrál? Kam se hrabe Horáček!

Objevuje se stále více lidí, kteří předvídali, dle svých slov, vítězství Donalda Trumpa. Na druhé straně jsou lidé, například redaktoři z České televize, kteří tomu nevěří ani deset dnů po jeho vítězství. Alespoň tak mluví a tak se chovají. Ostatně, s vítězstvím Miloše Zemana, jak jsme se včera přesvědčili, se spolenstvo pravdy a lásky nesmířilo dodnes.

A. Alda 18.11.2016 14:13

Doufal, ale nevěřil.

Nevěřil jsem, že Trump bude náš trumf a vyhraje. Ale doufal jsem v to. A tak mám radost. To je výhoda pesimistů - mají občas radost. Optimisté skoro nikdy.

K. Janyška 18.11.2016 10:33

No jo, po bitvě a tak.

A tak... Dzp.

A. Alda 18.11.2016 9:03

Vždy je dobré tyto věci připomínat.

Republikánská forma nebyla v Evropě nikdy zcela zapomenuta. V Itálii existovaly republiky, z Českého království na chvíli také vznikla republika (a zrovna za Komenského, že...), v Polsku vznikla republika ... a republikánskou formu měla i středověká svobodná města, zejména ta hansovní.

P. Maleček 18.11.2016 2:59

Chudák Komenský

Co na něj ještě všechno svedou, když už mu hází na krk i tu slavnou démokracii - od slova démoni.

V. Koreis 18.11.2016 4:05

Re: Chudák Komenský

On si to způsobil tím, že o těchto věcech psal. Kdyby jen psal; on jimi žil!

J. Bruner 18.11.2016 7:48

Re: Chudák Komenský

No, letos jsem byl v Lešně (Polsko) a tam mu nemohou přijít na jméno neboť vydal (s ostatními imigranty) město Švédům. Tím si myslel, že se jim zavděčí a oni že potáhnou dál na Rakousko, které Komenskému leželo v žaludku. Ostatně i on štval Habsburky. A tak pro svůj svatý boj, já bych řekl revanš, neváhal zradit lešňany. To nevypovídá moc o chválihodných rysech povahy JAK a jeho družiny.

J. Bruner 18.11.2016 7:49

Re: Chudák Komenský

oprava chvályhodných

P. Vaňura 18.11.2016 9:42

Ono se o Komenském z části skutečně mlčí, Komenský

totiž fakticky dělal vše, co se dalo, aby byli Habsburkové vyhnáni z Čech. Plně se zapojil do politické činnosti na protestantské straně.

M. Drašner 18.11.2016 10:53

Re: Chudák Komenský

To by byla démonokracie, pane Malečku.

J. Bruner 18.11.2016 1:00

poslední věta

velmi zajímavá. Nebyl by odkaz na uvedené?

V. Koreis 18.11.2016 4:13

Re: poslední věta

To, že američtí otcové vlasti opsali základní stanovy USA z Andersonových zednářských stanov, se ví už dávno. Oni byli skoro všichni zednáři a nijak moc se s tím neskrývali.

To s tím Komenským vyšlo najevo až poté, kdy kdosi (jméno si nepamatuji, lze to ale zjistit), učinil moderní překlad Komenského latinského díla. Potom se už našli lidé, kteří porovnávali Komenského s těmi stanovami a našli docela jasné souvislosti. Dnes se to má v těchto kruzích za prokázané.

J. Bruner 18.11.2016 7:43

Re: poslední věta

děkuji. Základy am.ústavy - každý má právo na cestu k vlastnímu štěstí- se mi líbí. Pakliže to je již od |Komenského, je otázka odkud k tomu přišel a pproč taková věc nezapustila kořeny právě v Čechách.

V. Koreis 18.11.2016 11:03

Re: poslední věta

V Čechách, světovost Komenského poněkud zaniká tím, že se vyzdvihují hlavně národnostní a politické aspekty. Viz některé z příspěvků zde.

V době kdy humánní svět začal být připravený k tomu, aby mohl začít chápat Komenského a jeho pansofiocké myšlenky, přišli nacisté a po nich komumnisté. Ti už vůbec nemohli chápat esoterickou stránku jeho osobnosti a jeho vazby například k Rosenkruciánskému hnutí. Které vlastně stálo u zrodu moderní společnosti. To se prostě v Čechách zamlčelo a dodnes se o tom nemluví, aby to náhodou nepoškodilo pověst národního hrdiny. Ten přece by nemohl stát u zrodu nějakého tajného spolku!

V Anglii Komenského chápali, už za jeho života, zejména ti kteří tvořili základ budoucí Královské společnosti. Byl tam pozván apolu s

Hartlibem a Durym, občanská válka ale jejich zamýšlenému turné zamezila.

Komenského pověst stále roste, ale trochu jinak, než jak by si to lidé v čechách oředstavovali.