28.9.2020 | Den české státnosti


Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Burda 14.9.2020 21:45

V jednom filmu zaznělo něco jako: "Rusko nebo Amerika, stejně je to Made in China."

A inspektor Schimanski řekl kolegům z FBI: "Rusko je jedna půlka, Amerika druhá, a Evropa ta díra do pr.ele mezi nimi."

A. Pakosta 14.9.2020 22:39

No, ten film se jmenuje Armageddon (třeba tady: https://www.csfd.cz/film/542-armageddon/prehled/) a ten citát zní trochu jinak.

Ruskije komponěnty, amerikanskije komponěnty, všecko je to z TAIWANU....

Přes Schimanskiho nejsem odborník :-)

D. Píšťala 14.9.2020 20:07

Takže je pravdou, že američan je navoněnej rus.

C. Wiener 14.9.2020 19:43

Ne že by se v zemi, která se stala Spojenými státy, nepřejmenovávalo. New York se původně jmenoval Nieuw Amsterdam, New Amsterdam. Britové Manhattan sebrali Nizozemcům a přejmenovali město na New York.

Ale to přejmenování jmen měst a ulic, které známe v režimech jediného správného názoru, to je ještě nepotkalo. Ještě. A doufám, že nepotká. Ovšem dívám-li se na BLM, Bidena, přejmenování sportovních klubu a vůbec politicky správné myšlení, dělám si starosti ... Blbost a přepisování dějin není doménou jednoho národa. Bohužel. Chápu, že v zemi ex-sovětské dochází z velkým změnám s rychlostí blesku, ale autorova pochybení v uvedených jménech měst je do nebe volající. A přitom stačilo si zagooglovat. https://cs.wikipedia.org/wiki/Petrohrad uvádí, že se to město jmenovalo Sankt-Pitěr-Burch), ale nakonec se ustálil Sankt-Petěrburg. Na začátku Prvni světové války, ve které Rusko bojovalo proti německy mluvícím Německu a Rakousko-Uhersku, jim neštymoval německý –burg a tak byl nahrazen ruským –grad a byl tu Petrograd. Stačilo, aby Vladimír Iljič umřel a přejmenovali ho na Leningrad. Jenže pak SSSR skončil implozí a občané města, kteří mu vždy říkali Pitěr, si odhlasovali, aby městu byl navrácen jeho skoro první jméno, Sankt-Petěrburg.

Čtením wikipedie jsem se dozvěděl, že český Petrohrad si vymyslel Jungmann překladem německého Petěrburg do češtiny. Proč se sám nepřejmenoval otrocky na Mladýmuž či volně na Mladík, to nevím.

Když už jsme u těch jmen měst, Caricyn – Stalingrad se dnes jmenuje Volgograd. Chápu, že se vrátit k jménu města, jež by evokovalo (báťušku) cara by vyžadovalo spolknout vice, než byli schopni.

V. Petr 14.9.2020 19:54

Pozor, Stalingrad byl na Volgograd přejmenován užpočátkem 60 let. A ten Caricyn by tehdy opravdu neskousli.

V. Bok 14.9.2020 23:58

Ale zkousli. Caricyn se totiž jmenoval po místní řece Carice. Nic víc v tom nehledejte. U nás se taky Benešov nejmenuje podle bývalého prezidenta, ani řeka Havel vlévající se do Labe atd...

A. Pakosta 14.9.2020 22:35

Petěrburg je německy, opravdu? A odkdy má němčina háček nad E???

V. Bok 14.9.2020 23:59

No, těsně vedle máte Šlísenburg..

C. Wiener 15.9.2020 1:32

Německý -burg se změnil na ruský -grad. Peter, Piter, Petěr a jiné kombinace svatého Petra, ochrance cara Petra Velikého, zakladatele města, měnit nebylo třeba. Понял?

A. Pakosta 15.9.2020 15:02

Já zase tak blbej jako Vy, pane Wienere, si o mně myslíte, opravdu nejsem. Reagoval jsem jen na tvrzení, že slovo "Petěrburg" je německy, což je samozřejmě nesmysl, neb německy je jméno toho města Sankt-Peterburg. Vaše dobře míněné připomínky tudíž mířily poněkud mimo. Vím, že město založil car Petr I zvaný Veliký, že město nazval svým jménem (předstíraje samozřejmě, že jde o jméno světce, proto ten prefix "Sankt") a vzhledem k módnosti němčiny v jeho kulturním okruhu a době mne vůbec nepřekvapilo, že jméno ruského města bylo původně německé. Jména Petěrburg, Pitěr a jiné verze vznikly až druhotným přepisem do lidové ruštiny, zatímco oficielní ruské jméno bylo "Петроград", ovšem na mapách je dnes opět (po sedmdesátiletém intermezzu, kdy město neslo jméno ikony bolševiků Lenina) uvedeno jméno původní, "Санкт–Петербург", případně i anglická transkripce "Saint Petersburg".

C. Wiener 15.9.2020 17:14

Nemyslel jsem si, že byste byl blbec, ale když si myslíte, že si to myslím, já Vám oponovat nebudu. Považovat oponenta za blbce je snahou ho snížit namísto snahy sám získáním znalostí se "povyrůst".

V dnešní době byste mohl mít pravdu, že car Petr nazval město po sobě, ale on tak učinil na úplném začátku 18.století. Tehdy lidé věřili v Pána Boha a tudíž hledali ochranu sebe samých a svého konání u svatých, kteří mohli za ně a jejich konání u Něho orodovat. Pokud tedy byli katolíci či ortodoxové. Mnozí jiní svaté neměli a "komunikovali" přímo se Všemohoucím. Takže bych spíše byl nakloněn názoru, že car Petr nenazval město po sobě, ale po svém "ochránci".

Co se týče Vašeho tvrzení, že "oficielní ruské jméno bylo "Петроград"", vězte, že tak bylo jenom v letech 1914-1924. Poněkud krátká doba v době existence tohoto města.

A. Pakosta 15.9.2020 19:16

Díky za odezvu, pane Wienere, jsme si tedy kvit. Vy si "to" nemyslíte o mně, já si to nemyslím o Vás. S tím carem-zakladatelem bych to viděl asi tak, že pokud jeho egoismus nestačil na to, aby nazval své město po sobě, stačil aspoň na to, aby z celé plejády svatých "náhodně" vyvolil právě toho svého ochránce. Muselo mu být od začátku jasné, že v běžné řeči se jméno města bude zkracovat právě o ten "svatý" prefix. Ale ať to bylo jak bylo, to město vyprojektoval úžasně. Byl jsem tam bohužel v době Leningradu (1979), ale i tak jsou mé dojmy z města trvalé a úchvatné. Rozhodně bych se tam ještě jednou rád podíval, když už je to zase Sankt-Peterburg.

C. Wiener 15.9.2020 21:45

Petr I (Veliky) byl vsechno jen ne egoista. Byl na dobu a misto kde vladl velmi osviceny. Podobne jako jindy a jinde Karel IV. Coz v te dobe znamenalo se roztahovat a kolonizovat. Vec, ktera zustala Rusum dodnes. Holt nepochopili, ze se doba zmenila. A tak byli prekvapeni, ze se ta jejich rise rozpadla. Ne utokem zvenci, ale implozi zevnitr, neschopnosti jit s dobou.

Pokud clovek si volil sveho svateho, byl to svaty podle jmena, profese, naroda. Petr si zvolil svateho Petra vubec ne "nahodou", ale umyslne.

Ja byl v Leningrade v roce 1967, v Rusku nekolikrat; mel jsem tam pribuzne a byl jsem tam i tlumocit. Jeden policajt (milicionjer) mi vypravel, ze Ceskoslovensko je nejlepsi zeme na svete. Kdyz kdyz se tam mladi berou, pri odchodu z "hotelu svateb" dostavaji nejenom potvrzeni o svatbe, ale i klice od jejich noveho bytu, dar statu. Po SSSR jsem cestoval parkrat i ilegalne; mel jsem urcene presne misto pobytu a jezdil kde kam. Mluvil jsem plynule rusky; dle akcentu jsem pry mel byt odnekud od Baltiku, a bydlel jsem u pribuznych. Nekteri mne brali jako cizince, studujiciho v SSSR. Dostal jsem se i do jinak pro cizince uzavrenych mist jako byl tehdy Sevastopol. Kdyz jsem si pak precetl Solzenicyna, uvedomil jsem si, ze jsem si koledoval o vezeni, kdyz ne o gulag. Bezstarostnost mladi ....

A. Pakosta 16.9.2020 10:48

Dobrá, díky Vám za poučení, pane Wienere. Já byl v CCCP v roce 1979 jako student ČVUT na výměnném zájezdu, asi 3 týdny. Partnerskou školou by Brjanský technologický institut, a náš status "oficiálních hostí" nám umožnil rovněž navštívit místa mimo turistům vyhrazené oblasti, třeba právě město Brjansk. Kromě toho jsme byli v Kijevě a ve zmíněném již Leningradu. Kromě příletu a odletu jsme cestovali normálně vlakem, což samo o sobě byl velmi výrazný zážitek.

Jakožto příznivec námořního jachtingu bych rád někdy navštívil Petrohrad po moři - Pronajal bych si loď třeba v Tallinnu nebo v Helsinkách a do Petrohradu bych doplul. Nechtěl byste se zúčastnit jako tlumočník? ales.pakosta@gmail.com

C. Wiener 16.9.2020 13:07

Uvnitr SSSR jsem jezdil hlavne vlakem, ale letel i ilegalne. V Kisineve jsem slibil pracovnici v Inturistu, ze ji poslu z domova pohlednici a ona "prehlidla", ze nemam co delat ani v Kisineve, ani v Leningrade, kam jsme chtel letet. Ve vlaku pred Zmerinkou (kam jsem dojel legalne) a prestupoval na vlak do Kijeva (nelegalne) mne vyssi dustojnik, ktery byl se mnou v kupe, "zachranil" pred kontrolou tim, ze rekl kontrolujicimu, ze "tady je vse v poradku". Skutecny Gogol.

Bylo mi 80 a tak na morsky yachting uz nejsem, pokud jsem kdy byl. Pokud jde o navstevu Petrohradu, musel byste se vratit o 96 let zpet do minulosti. Navstivit Sankt Peterburg, nebo popularne Piter, to by mozne bylo....

A. Pakosta 16.9.2020 17:52

S tím věkem máte snad pravdu, pane Wintere. Podle fotky u kontaktu bych Vám ale nehádal více než 60. A s tím českým jménem "Petrohrad" nebuďte, prosím, tak přísný. Znají ho jak mapy.cz, tak i Wikipedie...

V. Kolman 14.9.2020 23:54

Telegram z nebe do Kremlu:

S přejmenováním Stalingradu na Volgograd souhlasím. Josif Vissarionovič Volganov.

C. Wiener 14.9.2020 19:40

Je mi líto, ale musím autora textu poopravit. Rengén Rengenovič Rengenov neběhal kolem zemljanky a nekřičel: „Stará, vylez! Já do tebe vidím!“ On zjistil, že mu stará zahýbá a tak na ní před přítomnými zařval “Ty stará kurvo, já jsem Tě prokouknul skrz naskrz!“ ("Ты, старая шлюха, я тебя насквозь подсмотрел!"). Což někdo v diskuzi již poopravil, byť necitoval přesně.

Jinak v diskuzi lze číst I “Kniha "Vyprávění o ruských vynálezcích a objevitelích",vydaná v roce 1955 nemohla chybět v žádné školní knihovně(ZDŠ= základní devíti-letá škola) v létech cca 1960-1968.”, což opět ukazuje neznalost věci. Ve školním roce 1953-1954 zmizely národní školy (1-5.třída) a střední školy (1-4.třída), aby vznikly osmiletky a zkrátila se povinná školní docházka o jeden rok. Děti, kterým to bylo oznámeno kolem Velikonoc, umožnili si vylepšit vysvědčení 2devátou třídou2, který nazvali JUK, Jednoroční učební kurz. Takže v roce 1955 žádná “ZDŠ= základní devíti-letá škola” neexistovalaa její zkratka take ne.

V. Bok 14.9.2020 16:26

Vynálezců žárovky je ovšem mnoho, jejich žárovky dokonce i nějaký čas svítily. Nicméně teprve Edison vytvořil použitelnou žárovku. Společně s celým příslušenstvím, rozvody, zdrojem, pojistkami, elektroměry, standartizací objímek atd... Samozřejmě, nepracoval sá, Měl rozsáhlé laboratoře se spoustou specialistů i vědců pro různé oblasti a byl to první opravdu průmyslový vynálezce.

A pak ten presidentský kandidát plácne tohle ... tohle má být president?

V. Pavelka 14.9.2020 15:15

Je to tady trošku jak u p.Šídla, "takové to pondělní zdvíhání koutků" . Co chcete po barevném puzzle které nepasuje , trochu peněz to hodí za shlédnutí a jdem na fotbal . To není jak statečnej Dolejší který si natočí vlastní mizerný důkaz dehonestační ubohosti vůči (Hrůza její manžel si půjčil služební auto ) Jermanové, s plnou hubou její tvarohové buchty .A s takovými novinářskými šmejdy mi tady dýcháme Covid[>-]!

J. Ráž 14.9.2020 15:13

Zase jeden co neví, že žárovku vynalezl transsexuál (v mládí se oblékal do dívčích šatů) žluté pleti (měl žloutenku) Jára da Cimrman.

Jelikož se Járovi nechtělo to posílat doporučených dopisem na patentový úřad, přihlásil to Edison. Ale v rámci rasové korektnosti bude od letošního roku jako vynálezce uveden v učebnicích Barack Obama, který se díky tomuto vyšvihl až do pozice prezidenta. Jinak by se mu to, jako diskriminovanému černochovi, přece nemohlo podařit.

J. Jindra 14.9.2020 17:21

Sluha přinese britskému lordovi noviny, ten je líný cist, a tak se zeptá, co je tam jako hlavní zpráva. A sluha James říká, že Američani si zvolili za prezidenta černocha.

Lord pokrývá hlavou a řekne: "No to musí mít jeho pán ale velkou radost, že..."

P. Brich 14.9.2020 14:28

Ježíšek nám zestárnul a dnes dárečky s jolkou dětem přiváží děda Mráz na sobím spřežení z daleké Sibiře.

P. Krešňák 14.9.2020 12:45

Pane Vlku, jako skoro vždy souhlasím a podepisuji, moc hezky a vtipně napsáno. Krešňák

J. Suk 14.9.2020 12:42

S tím rentgenem to znám trochu jinak: rentgen vynalezl ve středověku kupec Nikitin, který měl nevěrnou ženu a řekl jí "Natáša, ja vižu skvoz těbjá skvoz na skvoz!

D. Stirsky 14.9.2020 11:17

Byť jsem Havlista, podnikatele za podvodníky nepovažuju, spíš naopak. Byť výjimky se najdou.;-)

M. Pressl 14.9.2020 15:23

Ano, pane Stirsky. Spíš mně vadí, že výjimkám z podnikatelské vrstvy se říká podnikatel a ne podvodník, defraudant, gauner a pod. Podnikatel Krejčíř?

V. Petr 14.9.2020 16:21

Oni se i američtí gangstneři z časů prohibuce deklarovali jako "podnikatelé." Včetně Al Capona (obchodník s nábytkem).

I. Tomeček 14.9.2020 10:57

Čtu pomalu a kochám se převelice. I hlasitý smích zaznívá!!!!

L. Zemek 14.9.2020 10:42

Není náhodou podzemnice olejná vlastně pozemnice od lejna ? :-)