7.12.2021 | Svátek má Ambrož, Benjamin


Diskuse k článku

FEJETON: Náčelník státu

Už před nějakou dobou jsem si do kalendáře zapsala, že 5. prosince to bude sto padesát let, co se narodil Józef Piłsudski, a že bych to měla připomenout, protože to nejspíš nikdo jiný neudělá.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
F. Navrátil 4.12.2017 13:09

Fakta nesouhlasí? Tím hůř pro fakta.

Divím se, že autorka přistupuje s takovou lehkostí k problematice, o které fakticky nic neví. Polské legie založené Pilsudskim nebojovaly na straně Dohody, ale Centrálních mocností! Nejprve byly podřízeny Rakousko-uherské armádě a za úspěšný boj proti dohodovému Rusku byl Pilskudski vyznamenán R-U Řádem železné koruny. Později přešel s legiemi do Kongresovky a podřídil se německému armádnímu velení, které ho jednotky vyzbrojilo, vystrojilo, živolo a platilo a opět bojoval proti dohodovému Rusku. Po únorové revoluci v Rusku v roce 1917 byl Němci internován a po podepsání příměří mezi Německem a Dohodou byl propuštěn a poslán do Polska. U Petrušky jsme si už zvykli, že Dalmácie nebo decimálka, všechno jedno!

J. Lepka 4.12.2017 13:48

Re: Fakta nesouhlasí? Tím hůř pro fakta.

Podívejte se trochu na historické souvislosti. Vy jste vážně názoru, že Pilsudski a jeho legie mohly bojovat na straně Ruska???

V. Novák 4.12.2017 14:10

Re: Fakta nesouhlasí? Tím hůř pro fakta.

Ovšem autorka tvrdí "... oba (Masaryk i Pilsudský) založili legie bojující za první světové války po boku mocností Dohody."

Pokud by měla pravdu, musely by Pilsudského legie bojovat na straně Ruska, žádná jiná dohodová mocnost nebyla po ruce. Samozřejmě pravdu nemá, Pilsudsky bojoval na straně Centrálních mocností, jak F.Navr8til píše.

J. Lepka 4.12.2017 14:16

Re: Fakta nesouhlasí? Tím hůř pro fakta.

Otevřeně přiznávám, že opusy PŠ zas tak důkladně nestuduji, takže mi tahle drobnost unikla, jinak bych vyletěl taky. Animozita Poláků vůči Rusům má staleté kořeny, přesvědčujeme se o tom zas a znovu. Mea culpa.

F. Navrátil 4.12.2017 16:15

Re: Fakta nesouhlasí? Tím hůř pro fakta.

Nemohly, ale já to netvrdím. To tvrdí Petruška Šustrová a podobné nesmysly se objevují téměř ve všech jejich božích dopuštěních.

V. Novák 4.12.2017 14:14

Re: Fakta nesouhlasí? Tím hůř pro fakta.

Zvykli, ovšem to, že si takhle veřejně plete hodinky a holinky - a to obé s hovínky - mně pořád nepřestalo vadit.

Bohužel svým žvástům nejspíš věří a vyvozuje z nich další žvásty.

Škoda, že ji na tu konferenci nepustili - kdyby tam začala rozvíjet své nesmysly, zažili bychom nejspíš výnos Petrušky v zubech...

V. Student 4.12.2017 10:25

Pozitivum tohoto článku

spočívá v tom, že je krátký.

V. Novák 4.12.2017 9:42

Akorát Pilsudského "nenacionalističtí" Poláci ty Ukrajince,

Litevce a Bělorusy utlačovali, na Židy pořádali pogromy a s Němci (už Hitlerovými) se paktovali.

Ale jinak fajny chlop...

J. Kopeček 4.12.2017 9:02

Nevpustili ji tam.

Tak už i tam ji znají,

J. Lepka 4.12.2017 13:49

Re: Nevpustili ji tam.

Podpásovka! Ale trefná.

A. Hrbek 4.12.2017 8:07

Vážená autorko,

Je vidět, že o této problematice příliš nevíte. Na počátku první světové války žádné Polsko nebylo. Poláci byli národem bez státu, protože část z nich žila v Německém císařství, část v Rakouském císařství a část v Ruském carství. V jejich armádách bylo asi 1,5 milionu vojáků, kteří často bojovali proti sobě.

Již na začátku války se pokusil rakouský císař František Josef I. získat na svou stranu všechny národně cítící Poláky tím, že jim dovolil organizovat samostatné dobrovolnické jednotky, které ale nepřísahaly věrnost jemu, ale nezávislému Polsku. Vzniklá Polské legie v síle cca 25 000 mužů byla pak v letech 1914 až 1916 úspěšně nasazena do bojů proti Rusku, kde získala cenné zkušenosti. V listopadu 1916 zašli František Josef I. a německý císař Vilém II. dokonce tak daleko, že vyhlásili samostatné Království polské, s podmínkou, že Polské legie budou sloužit pod německým velením a složí přísahu věrnosti německému císaři.

Polská legie to však odmítla. Poté byl jejich velitel plukovník Jósef Pilsudski uvězněn a legie byla internována. Když se na podzim 1918 začalo německé císařství hroutit, vyhlásili Poláci již 7. října 1918 Polskou republiku a Polská legie se stala základem polské armády. Ta hned v listopadu 1918, v souladu s polskými mocenskými ambicemi, začala obsazovat rakouskou Halič.

J. Mrázek 4.12.2017 8:03

EU neštěstí Vám nestačí ?

Ještě Pilsudského, co neumožnil Rusku včasnou eliminaci Adolfa (morbidně zestručněno, ano, vím..) ...

F. Žůrek 4.12.2017 5:16

Čtu dva příspěvky: Zuckerovou a Šulce

Ono to není tak jednoduché. Rozpad Rak.Uherské říše vyvolala válka. Masaryk to správně nazval "revolucí". Válka to byla nesmyslná, a tak Masaryk řekl: "Již bylo dost Rakouska". Je chybou samotných lidí, že se nám i dnes Česko "přejídá". A to je právě ono, milá paní: jinakost je nemožná, neboť se lidé vzájmeně v vůli sobectví zkrátka nesnášejí

O. Zuckerová 4.12.2017 1:03

S obavami před jinakostí

polskou, ukrajinskou, běloruskou, litevskou, německou ani židovskou jsem se opravdu v současné době u nás nesetkala! (Leda ve válce -před "jinakostí" německou a v další éře před "jinakostí" ruskou, kterou pochopitelně v článku s polskou tématikou neuvádíte.) Obavy obyvatelstva současné Evropy se týkají "jinakosti", hrozící převálcovat svou agresivitou celý zdejší tradiční způsob života. Proč jsou asi po Praze "adventní zátarasy" proti útočícím vozům? Najíždějí snad do civilistů Ukrajinci, Bělorusové, Litevci... atd.? Nazývejme věci jejich pravými jmény! Představte si, kdyby někdo nazval sarajevský atentát projevem "srbské jinakosti"!

P. Sulc 4.12.2017 0:37

Proste: Polak byl ten, kdo se v Polsku narodil,

at mluvil jak chtel. U Taticka bylo jinak, Cechoslovak byl jen Cech ci trochu i Slovak. Jinak to byly mensiny, pouze trpene, kterym Cesi vladli. Proto to vedlo k Mnichovu a nakonec k Protektoratu. Nejvetsi chyba bylo rozbiti monarchie, ktera pretrvala 400 let, pres Turky, PRusy, Francouze, Svedy. "Tatickovsko" jen 20 let.

J. Lepka 4.12.2017 14:13

Re: Proste: Polak byl ten, kdo se v Polsku narodil,

Hned dvě výtky : čechoslovakismus byl kompromis nutný k uznání pozdějšího Československa ze strany USA, částečně i zaviněný tím, že sám Masaryk se považoval za čecho-slováka. Jaký dopad to mělo na maďaróny z Prešpurku je evidentní hned po dvaceti letech. A pak znovu a znovu.

To rozbití monarchie lze klidně přisoudit Franz Josefovi, který sice slíbil korunovaci na českého krále, ale jaksi se na to vybodl, přesto personální unii R-U vytvořil. Jen mimochodem jeho nástupce Karel I korunovaci na českého krále plánoval, ale už bylo pozdě a tento akt by byl jen zbytečnou a drahou nicneřešící parádou.

A úplně bokem: před plánovanou a drahou rekonstrukcí Národního divadla v Praze v sedmdesátých letech, byla při vyklízení otevřena jedna zapomenutá almara plná národoveckých kostýmů připravených na korunovaci Karla I na Karla III.

P. Sulc 4.12.2017 21:33

Re: Proste: Polak byl ten, kdo se v Polsku narodil,

Proste Taticek Americanum lhal jako kdyz tiskne, vylhal ceskoslovensky narod a tahle pitomost se dostala i do Ustavy 1919, kterou odhlasovali pouze cesti poslanci, jini tehda nebyli.A ne mirove konferenci zase lhal Benes, od zacatku CSR stala na lzich. A obelstit Americany, to nedalo Tatickovy moc prace, pomery narodu v Evrope jim byly naprosto cizi, tehda, stejne jako dnes..

V. Novák 4.12.2017 14:22

Re: Proste: Polak byl ten, kdo se v Polsku narodil,

Jako obvykle zcela mimo mísu, pane Sulci.

Pro Poláka nebyl Polákem žádný Litevec, Bělorus, Rusín ani Malorus - natož Žid! Židy vraždili Pilsudského legionáři ve velkém a ostatní jmenované národy celkem úspěšně odnárodňovali a vnucovali jim polštinu jako jediný úřední jazyk. A to tak úspěšně, že po obsazení východního Polska (západní Ukrajiny) SSSR, nebyl tam skoro nikdo, kdo by dokázal číst noviny, jež začala KGB vydávat z propagandistických důvodů v Běloruštině a Ukrajinštině.

Oba jazyky se uchovaly pouze v SSSR, kde byly úředními jazyky UkrSSR a BělSSR.

Povídání o "nenacionalistickém vlastenci" Pilsudském je další Petruščin žvást.

P. Sulc 4.12.2017 21:39

Re: Proste: Polak byl ten, kdo se v Polsku narodil,

Mate zrejme pravdu, zapomel jsem, ze Polaci mordovali Zidy s velkou chuti. Jeden cas jsem delal ve fabrice v New Jersey s Polkami, kdyz prisla rec na Zidy, srselo z nich tolik nenavisti, ze me to zarazelo, nic takoveho jsem jinde nevidel.. Tentokrate jsem vyjimecne Petrusku cetl, nemejlim-li se, bejvala to soudruzka.