29.3.2024 | Svátek má Taťána


FEJETON: Krynice

16.9.2008

Ekonomické fórum v polském lázeňském letovisku Krynice se letos od 10. do 13. září, tedy právě nyní, koná už osmnáctý rok a právem se o něm mluví jako o „polském Davosu“. Zachytit jeho program v nevelkém fejetonu vůbec není možné – vždyť i organizátoři na to potřebovali téměř dvousetstránkovou knížku o rozměrech cestovního slovníku, a jen seznam účastníků obsahuje přes tisíc jmen. A to v něm zdaleka nejsou všichni! Na Ekonomické fórum do Krynice přijíždějí kromě přímých účastníků, kteří vystupují v diskusích a na seminářích, také stovky novinářů. Dobře vědí, že v hektické a neformální atmosféře lidského mraveniště hučícího desítkami jazyků snadno „uloví“ rozhovor s ledaskterým politikem, vědcem či prostě zajímavým odborníkem na kdovíco, kterého by jinak dlouho a pracně sháněli. V lázeňském městečku se novináři nemusejí probíjet obrněnými (a navenek samozřejmě usměvavými a vstřícnými) sekretariáty – a navíc mohou třeba na banketu nebo prostě na chodbě či na kolonádě narazit na lidi, o nichž do té doby ani neslyšeli a kteří se projeví jako pravá studnice zajímavých informací.

Krynické fórum se přímo koupe v reklamě: na chodbách, v místnostech i na stolcích lemujících kolonádu se kupí projekty všemožných firem, od mocného Orlenu třeba po nevelkou Nadaci Křížová ze Slezska. Když člověk vzhlédne, nemůže uniknout pohledu na firemní loga, která se vznášejí snad všude, a když se pro jistotu zahledí do davu, začnou mu mávat chodící reklamy. Nic proti tomu – je lepší se smířit s tím, že reklama k dnešnímu světu patří, a naučit se ji pro případ potřeby prostě nevnímat.

Ekonomické fórum v Krynici se ovšem nesoustředí jen na ekonomiku, jak je zřejmé z odpoledních a večerních koncertů nejrůznějších žánrů, promítání filmů, četných výstav či třeba besed se spisovateli. A aby si člověk mohl udělat představu o škále témat, jaká se v Krynici přetřásají, jen na ochutnání hrstičku názvů diskusních panelů: „Konec antiamerikanismu v Evropě?“, „Humanitární katastrofy 20. století očima současníků“, „Moderní literatura a masová kultura – debata spisovatelů“, „Evropská dilemata – kde leží srdce Evropy?“, „Nová studená válka? Je Rusko pro Evropu hrozbou, nebo příslibem?“, „Vliv politiky na média. Vztah, nebo vytváření?“. A to jsem tu schválně vybrala z hojné nabídky inspirujících neekonomických témat. Většinu zájmu ovšem pohlcuje ekonomika. Už fakt, že polský premiér Tusk v projevu při zahájení fóra ohlásil vstup Polska do eurozóny v roce 2011, okamžitě vzbudil úvahy médií o rozšíření dosavadního okruhu zájemců o účast v Krynici o politickou vrstvu.

Připočtěme k tomu hvězdné obsazení za diskusním stolem a vyjde nám, že jde o výjimečné setkání – či spíš výjimečná setkání. Na většinu diskusí a seminářů, které se v Krynici odehrají za pouhé tři dny, by v každém větším evropském městě stály fronty nejen kvůli zajímavému tématu, ale hlavně kvůli přednášejícím či diskutujícím. V Krynici se jich ovšem s marnotratností boháče odehrává pět nebo šest najednou... všechno se prostě stihnout nedá. V životě ostatně taky ne.

LN, 12.9.2008