26.10.2020 | Svátek má Erik


FEJETON: Jarní olympijské hrátky ve vůni magnolií

24.2.2010

Na olympiádu ve Vancouveru jistě bude publikováno zasvěcenější ocenění nebo kritiky, ale dovolte mi alespoň těchto pár osobních řádeček.

Žiji ve Vancouveru už víc než čtyřicet let, ale tyto dny jsou zde pro mne zážitkem zcela unikátním, nečekaným a neopakovatelným. Přesto, že jsem osobně nenavštívil žádná utkání nebo závody a pouze vdechuji atmosféru ulic, jsem nadšen olympijskými "zimními" hrátkami, obklopenými rozkvetlými rododendrony, magnoliemi, zlatým deštěm a třešněmi obsypanými růžovymi květy, což je jistě bez historického precedentu. Média mluví o "zklamání" z nesplněných nadějí na množství medailí. A přece je zcela logické, že ta jarní nálada štěstí a lásky, reflektovaná ve statisících rozesmátých tváří, přece nemůže zahrnovat představy o tom, že Kanada bude vlastnit pódium (míněno zřejmě stupně vítězů); pokud tedy opravdu vlastní, tak to pódium zřejmě na "jaro" laskavě pronajala Spojeným státům (jak je ostatně historickou tradicí).

Ani mi nevadí, že v té předvčerejší "Super-neděli" mým oběma vlastem (tedy Česku a Kanadě) naši respektivní velcí bratři natrhli dolejší vyústění zažívacích trubic v hokeji. Budiž jim to přáno - my přece radši přivoníme k rozkvetlým kytičkám. než abychom se zaslepeně rvali o nevonící vavřínový věnec (a navíc - třeba i to se změní, až teď začne opět pršet...). A je samozřejmé, že v prosluněné kráse Vancouveru se Kanaďané chovají dle svého pověstného gentlemanství nejen na ulicích, ale i ve všech sportovních areálech. Samozřejmě vadí komercionalismus - tak jako třeba u Vánoc - ale to je celosvětová choroba našeho věku. Nicméně, jak už předeslala překrásná a rozdílná od všech předcházejících, zahajovací slavnost, jejíž lidský a emocionální rozměr bezprecedentního vystoupení neznámeho mladíčka-básníka pouze podtrhl jeden nefungující sloup překrásné pochodně a davy nadšenců neorganizovaně doprovázející oheň v rukou legendárního a skromě se usmívajícího Gretzkého ulicemi nočního Vancouveru (aniž by interferovaly vyrovnané kordony policistů či vojáků jako v Pekingu), tohle je olymipáda lidská, a od srdce.

Je to, alespoň pro mne, překrásná slavnost lidství, tak nesmírně potřebná na sklonku naší civilizace. Takovýto Vancouver jsem si za těch minulých čtyřicet let ani ve snu nedovedl představit a jsem nesmírně vděčný, že mi bylo dopřáno se ho dožít.

VancouverHledáte zdravou svačinku? Sáhněte po kapsičce od Sunaru, která je komplet BIO včetně obalu
Hledáte zdravou svačinku? Sáhněte po kapsičce od Sunaru, která je komplet BIO včetně obalu

Když se řekne Sunar, co se vám jako první vybaví? Chutné sušené mléko? Není se čemu divit. Sunar a jeho kojenecká výživa tu je pro naše miminka už...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.