28.5.2022 | Svátek má Vilém


Diskuse k článku

FEJETON: Deset let starý pohled na vstup do EU

Protože si stále myslím, že vstup do EU byl a je pro Čechy nedoceněná historická událost, ráda bych přispěla svým pohledem na věc jaksi zvenčí.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Vítek 1.5.2014 19:26

Pani Tuckova precte si tohle:

http://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Analytik-Robejsek-Putin-je-muzem-na-svem-miste-EU-je-tragicka-a-hrozi-ji-zanik-317424

J. Kanioková 1.5.2014 20:02

Robejšek skvělý,

jako vždy..

J. Kanioková 1.5.2014 18:16

z r. 2009 - pressure democracy

Doteď jsme znali demokracii přímou a nepřímou. Brusel ale zavádí nový fenomén – takzvanou tlakovou demokracii (pressure democracy). Pokud vám slova pressure a democracy připadají neslučitelná, tak se nenechte mýlit. Tlaková demokracie je podle bruselské politické „elity“ naopak vyšší, ušlechtilejší formou demokracie. Zkrátka necháte demokratické instituce demokraticky rozhodovat, a když nerozhodují v souladu s tím, co vám se hodí do krámu, tak na ně vyvinete patřičný tlak, aby své rozhodnutí „přehodnotily“.

Například řeknete, že budou znovu hlasovat tak dlouho, dokud nerozhodnou, jak mají. Nebo řeknete, že přijdou o post eurokomisaře. Nebo třeba zahrozíte, že jim utnete evropské fondy. A nebo dokonce prohlásíte, že se daná země svým postojem odsouvá na okraj Evropské unie, (propána, taková katastrofa!!!).

J. Kanioková 1.5.2014 17:37

Naivita..

""Přála bych mu, aby přes svou chudobu dokázal vidět rozzářené oči prostého evropského lidu.""

No, vážená, nejspíš proto, že uměl vidět dál, než na ty oči. A nebyl sám, takových nás bylo dost, co nás naivita už dávno opustila.

Jestlipak ještě dnes Vy, autorko, vidíte rozzářené oči prostého evropského lidu ?

I. Lyčka 1.5.2014 23:15

Re: Naivita..

Obávám se, že rozzářené oči se konat nebudou. Drogy nejsou zadarmo, ani ta marihuana pro seniory s Alzheimerem

P. Remeš 1.5.2014 17:19

Přežitá demokracie ...

Výroky, že si sami neumíme vládnout, považuji v Evropě a ve světle událostí posledních sta let za vyvolávající hrůzné mrazení v zádech. Obě nejzrůdnější diktatury 20. století tvrdily, že demokracie se přežila, že si sami nedovedeme vládnout, že je třeba, aby se vlády nad námi ujal kdosi Osudem či Historickou nutností vyvolený ... :o(

J. Němec 1.5.2014 14:54

Nemám sil ...

Dočetl jsem to až do konce. Článek ideální na nějaký ženský server, kde si ženy v domácnosti, mezi díly Růžovky a VKVčky, vzájemně chválí svoje nápady. Tam bych očekával reakce jako: "to je moc hezký Ráďo!", nebo "Nenech se odradit, držíme Ti palce. zase něco napiš", případně: "Taky nechápu, že jsou lidi takoví škarohlídi. Jak ten můj manža, když nemá tuleníčko :D:D"

Kvůli výplodům, jako je tento vzniká tolik vtipů o ženách, obzvláště o blondýnách.

A zpět k mému nadpisu. Nemám sil oponovat. Je to něco, jako hodnotit hru s míčem v šachovém klání. Autorka už před deseti lety naprosto netušila která bije. Žije naprosto mimo realitu. článek je tak nějak naivně sluníčkový. a trapně se pokoušející o jakýsi vtipný tón. Rád bych i nějak protiargumentoval, ale kde není argument, nemůže být odpověď. Brblání na Klause už je také out.

Možná by stálo za to opustit akvárium, přijet do ČR a zkusit tu chvíli žít. Pak by se možná ukázalo, jak moc je nám EU prospěšná . Nebo škodlivá. Na začátek ale trochu nastudovat o té EU nějaká data. Možná trochu historie. Počíst si názory "nesluníčkových" autorů a použít tu bambuli na krku k přemýšlení.

R. Tučková 1.5.2014 14:03

Nejsem v názoru osamocena

http://www.novinky.cz/ekonomika/334942-deset-let-v-unii-cesi-to-moc-nezvladli-slovaci-patri-k-sampionum.html

P. Vítek 1.5.2014 14:53

Re: Nejsem v názoru osamocena

Dzurinda udelal hodne prace.

J. Kanioková 1.5.2014 17:59

No, když věříte takovým ofic. statistikám,

budiž vám přáno.. Holt ta naivita vás za dalších 10 let přejde.... možná..

R. Tučková 1.5.2014 14:02

AUTORKA ČLÁNKU

Nevím, jak staří /mladí/ jsou přispívatelé této diskuze, ale jen to, že

zmizely fronty na hranicích po vstupu do EU, že můžeme cestovat, že nás Brusel občas

donutí v tom našem zahnívajícím rybníčku zamíchat stojaté vody, já

považuji za klady.

V. Mlich 1.5.2014 15:41

Otevřené hranice

Svobodu cestování nám nedává Brusel, ale Schengen. Brusel nám dává akorát Lisabonskou smlouvu, která nás nutí přijmout euro a teď ješte zaplatit do fiskálního paktu 350 mld korun - to je schodek českého rozpočtu sa poslední 4 roky. Až začneme plnit podmínky, evropská komise nám určí datum a my si ty prachy budem muset někde půjčit, asi u MMF, jako to udělali Slováci, makí pak na dovolené v Řecku z toho prima pocit, když vidí, jak jim to ouzo chutná.

Ano, euroval schválili i čeští poslanci, v naději, že za úslužnost taky dostanou nějakou bruselskou odrobinku. Dobře nám tak, koho si volíme, toho tam máme. Babiš tam posílá zas Teličku, stejného, co nám nevyjednal ani jednu ze sedmi výjimek v přístupové smlouvě a zlikvidoval tak české zemědělství, což Babišovi pochopitelně hrálo do podnikatelských úmyslů.

J. Kanioková 1.5.2014 17:40

A to by jako bez EU nebylo ???

Kristovanoho ! To je podobná hloupost jako že díky EU je mír..

J. Jurax 2.5.2014 0:00

Re: AUTORKA ČLÁNKU

No jo, taky názor ... :-(

R. Tučková 1.5.2014 14:01

AUTORKA ČLÁNKU

Jsou to Češi, kteří rozkrádají příspěvky z programových fondů EU, kteří

vypracovali a v praxi zavedli celý systém na zneužívání evropských dotací,

ti dokázali to, že jejich metody jsou tady brány za normální a navíc nepostižitelné /když dokazování protiprávního

jednání trvá dlouho – vyhlásíme amnestii a jede se dál/. Přiznejme si, že jsme

sami nedokázali lépe využít možností, které nám EU nabízí.

P. Vítek 1.5.2014 14:36

Re: AUTORKA ČLÁNKU

Nastudujte si ekonomicke systemy a jejich historicke vysledky.System, ve kterem ma moznost clovek bez odpovednosti(ukecany politik,statni urednik) rozhodovat o ekonomii statu a disponovat s tak obrovskymi castkami,ma mnohem horsi vysledky a demoralizuje lidi.System svobodny je stastny,protoze lidi si nic o sobe nenalhavaji-musi byt lepsi nez ostatni a slusnejsi k zakaznikum-nemaji cas na hrani roli jako ve zbytecnych uradech

V. Mlich 1.5.2014 15:48

Rozkrádání dotací

Nelze popřít, že čeští "čerpači" svou vynalézavostí vyčnívají, máme holt 40 let praxe rozkrádání, ale i dříve "západní" státy se rychle učí socialistickému přístupu k penězům, co padají "zhůry" - faktury 3 až 7 krát překračují obvyklé částky, protože po ceste je hodně lidí, co musí přivřít oko, a to jde jen za naditou igelitku. Bruselské dotace - to je ztělesnění korupce. Ty pomazánková másla, rumy, marmelády  by nám mohly být ukradené, hlavně kdyby se zrušily dotace.

J. Jurax 2.5.2014 0:04

Re: Rozkrádání dotací

Přesně!

Ale pomazánková másla, rumy, marmelády, žárovky a podobné eurobroskovoviny jsou taky k nasrání. O eurounijním zeleném blbnutí, globálním teplení a OZE nemluvě.

J. Kanioková 1.5.2014 17:44

To nejsou jen Češi,

jen si zkuste počíst na webech všech zemí bývalé RVHP ! I jiných, ale tam je to přece jen daleko mírnější, protože je nikdo 40 let nevedl s heslem - kdo nekrade, okrádá svoji rodinu !

J. Vyhnalík 1.5.2014 23:14

Re: AUTORKA ČLÁNKU

Máme se od koho učit. Třeba od Francie, která dlouhodobě čerpala přes 50 % všech zemědělských dotací. Chudáčci utiskovaní, znevýhodnění.

Taková EK nemá jeden schválený audit.

V. Mlich 1.5.2014 12:47

Takové kydy za naše peníze!

Hned se člověku radostněji platí daně. Snad dost lidem, co to před 10 lety takhle žrali, došlo, že ten Klaus měl přece jen pravdu. Jako vždycky

P. Vítek 1.5.2014 14:25

Re: Takové kydy za naše peníze!

Jim to nechce dojit.Duchodci jsou zavisli a slabi a kazdy takovy clovek se rad schovava za co nejvetsi dav a nechce sam neco vymyslet a nest odpovednost.Eusocialismus je pro ne idealni jistota.Kdyby se tak podarilo (treba okamurovi) prosadit volebni napad Sulika:kazdy volic dostane na ruku castku,kterou od nej ted dostava strana za jeho hlas(kolem 3000).A ve volebni mistnosti dostane za ty prachy volebni listek.A nebo to prozere....

J. Hejna 1.5.2014 17:17

Re: Takové kydy za naše peníze!

Zjevně jste mladý a ještě máte šanci zmoudřet (obávám se, že malou).

Závislí a slabí jsou hlupáci, bez ohledu na věk.

P. Lenc 1.5.2014 9:19

To tedy je žgrynd!

Tam v rakousích si autorko všímejte třeba nového Vídeňského, neuvěřitelně předraženého a megalomanského nádraží, stále ještě ve výstavbě.Protože do Vídně jezdím za rodinou, něco málo o dění nejen ve Vídni, ale v Rakousku vím, a je to  poněkud víc, než jen z českého tisku.Takže bylo by opravdu dobře nevytahovat deset roků starý blábol a napsat něco o dění v dnešním Rakousku, příp. Vídni, která má problémů na rozdávání.Ale trefovat se do"pémáků", tato rakouská specialita, ta nakonec trvá od dob rozpadu R-U, takže nic nového pod sluncem.

R. Tučková 1.5.2014 13:55

Re: To tedy je žgrynd!

Vždyť nebýt zastavení evropských dotací, myslíte, že by si Češi

uvědomili, že není morální a normální přihrávat za provize předražené zakázky

z dotačních programů svým známým?

P. Vítek 1.5.2014 14:48

Re: To tedy je žgrynd!

Co chcete po 40 lete vychove k nenavisti a udavani?Tady muze fungovat jedine system,kde temer vsechno je soukrome.

Klaus kdysi tvrdil,ze ek system,ktery se opira o moralku,neni "systemovy".Vsichni na nej plivali-ale ona to neni uplna blbost.Myslel tim prirozeny kapitalismus,ktery automaticky vyuziva lidske agresivity,sobectvi a vuli po zisku,k praci pro druhe.Ne pro modre oci.Jedine pokud mate kvalitni a levny vyrobek,jste bohaty a penize pak spravedlive ukazuji kdo je kdo a kdo.A hlavne -stat nesmi omezovat konkurenci-jinak rostou velke firmy jako otesanci(ruzna Agra..)maji prachy na uplaceni politiku(nebo to nakonec vezmou za ne,aby zbytecne neutraceli za uplatky) a pak uz neni navratu.

P. Vítek 1.5.2014 14:52

Re: To tedy je žgrynd!

A tak Vy jste autorka?-to jsem si neuvedomil.Tak pardon za skoleni,ale asi Vam je to stejne wurst.Piste dal-pohled z venci potrebujeme.

P. Vítek 1.5.2014 15:00

Re: To tedy je žgrynd!

naivni idealisticti lide na zapade nezazili realny socialismus-nevi do ceho jdou.

V. Mlich 1.5.2014 15:33

Zastavení dotací

Kde žijete? Dotace zastavuje Brusel tehdy, když má dojem, že český parlament netleská tak ochotně, jako ostatní parlamenty, třeba když se schvaloval euroval nebo fiskální pakt. V takové Korei se za neochotné tleskání popravuje, Brusel zatím jen přiškrtí ventil. Je jim jedno, kdo ty peníze rozkrade, hlavně, když na něčem pěkném zbude tabulka, že to bylo postavené za "evropské" peníze, ve skutečnosti za naše, ale Brusel musela povolit, na co je utratíme. Že sme "čistí příjemci"? Nebojte se, do posledního centu to budeme muset splatit, všecky ty Polívkovy farmy, golfová hříšte i sjezdovky na rovině. Je to jen další skrytá forma zadlužování.

J. Vyhnalík 1.5.2014 23:08

Re: Zastavení dotací

Tak jsem to samé napsal napřed svými slovy a pak si přečetl, že jsem jenom druhý. Zase ;-)