23.4.2024 | Svátek má Vojtěch


Diskuse k článku

FEJETON: Bubliny paměti

Boj Bělorusů s „baťkou“ Lukašenkem poutá mou pozornost, i když se hlavní titulky v médiích věnují už něčemu jinému. S potěšením jsem přivítala, že se členkou koordinační rady rodícího se opozičního hnutí stala Světlana Alexijevičová.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
F. Žůrek 31.8.2020 14:30

Pane Ptáček, máte pravdu, že dobro i zlo existuje všude na našem světě. Ale musí být špatný náš svět? Zde je zapotřebí rozlišovat.

J. Ptáček 31.8.2020 12:14

Světy západní a východní jsou i dobré i špatné. Jsou si ale zcela vzdálené. V dobru i ve zlu. Už na straně 11 paní Alexijevičová píše:

-Trockij: Když Titus dobýval Jeruzalém, židovské matky jedly svoje děti. Prohlásit, že máte hlad můžete teprve pak, až donutím vaše matky jíst svoje děti.

- Lenin: Pověst nejméně 1000 zavilých kulaků, aby to na stovky verst kolem lidé viděli a třásli se strachem...

-Zinovjev (Leninova pravá ruka na ideologii): Musíme přesvědčit 90 miliónů ze sta miliónů. Zbylé je třeba odstranit.

Toto není Evropa, tady nechci bydlet...

A. Jaroš 31.8.2020 11:39

Cituji:" Neumím si dost dobře představit, po jakých někdejších ideálech z dob komunismu by se dnes mohlo někomu stýskat" . K tomu bych měl nejapný vtip co jsem kdesi četl: Ptal se v BRD vnouček svýho Opa ,že kdy se ti žilo nejlíp Opa?, no přece za AH, jak je to možné, vždyť my jsme se ve škole učili, že to byl ....., no to ano, ale tenkrát jsem mohl mít 3x denně sex s Oma a nic mě nebolelo! Tak je to s námi některými , takoví jsme (někteří) byli (končím bez tečky)

D. Stirsky 31.8.2020 9:57

Vážení! Paní Š. píše o knížkách Světlany Alexejovičové. Zkuste si je přečíst. Já přečetl skoro vše od ní a říkám, že tak se dozvím o obyvatelích bývalého SSSR (zvláště o Rusech) víc než z odborných monografií s bohatým poznámkovým aparátem. Čtete např. vyprávění paní (z 90. let), která si prošla za Stalina peklem. Pak Druhá válka, znovu Stalin... A ona závěrem řekne, že dnešnímu světu nerozumí.Že všichni jen kšeftují a že za Brežněva to bylo lepší a přehlednější, neb měli všichni stejně.

L. Písařík 31.8.2020 10:56

Takoví nejsou jen tam, i u nás se vyskytují a není jich tak málo. Snad je to tím, že nejsou připraveni na poněkud dravější svět a orientace v něm jim připadá nesnadná. Pracoval jsem ve stavebnictví a vím, že mnozí ještě po 10ti letech toužili po jednotných cenících stavebních prací.

P. Princ 31.8.2020 9:30

Cit.: "Nezájem o hmotné statky, který po pádu komunismu nahradila sháňka po zboží?"

Podle mně je to spíše naopak. Pro mladší : za socíku jsme nenakupovali, ale sháněli. Dnes naopak hmotné statky nahánějí nás.

R. Meišner 31.8.2020 9:13

....legrační bylo, že kandidáty do Národní fronty chodilo volit každých pět let 98,8% voličů. (podle dnešních měřítek se o žádné volby nejednalo). a museli? no samozřejmě že nemuseli. nikdo jim u hlavy se samopalem nestál. ---tady hledejte odpovědi na svoje otázky, paní Petruško.

J. Nevrkla 31.8.2020 10:07

Se samopalem tam nikdo nestál, ale téměř jistě by člověk pohnojil život sobě i své rodině.

L. Písařík 31.8.2020 11:00

A chtěl jsi pracovat na dobře placeném místě a dostat své děti taky do školy? Tak čemu se divíš? Zřejmě tu dobu vůbec neznáš. Každý se na ní podílel, třeba ten pověstný výhybkář, co přehazoval výhybky pro vlaky, které vezly naše výrobky do CCCP a za ně jsme nikdy nedostali zaplaceno-.!!

M. Krátký 31.8.2020 13:27

kecáte voloviny, samozřejmě, že to donucení nebylo se samopalem u hlavy - ale kariérní postup byl mě i celé rodině zapovězen raz-dva - vím o čem mluvím, dnes je mi 77 chlapečku - !!!!!!

F. Žůrek 31.8.2020 6:46

Ano, Petruško, vzpomínky na příjezd tanků ráno 21. srpna 1968 jsou důležitou vzpomínkou. Měl jsem věk 28 let a bylo de facto po životě. Z naší firmy o 6000 zaměstnancích pouze dvě soudružky z kádrového oddělení KSČ souhlasily se vstupem sovětských vojsk, jinak nikdo. A ještě jeden inženýr od nás, který vystudoval v Moskvě, měl ženu z Ruska, která na jaře 1968 se odstěhovala zpět do SSSR, že prý je u nás kontrarevoluce, tak tento soudruh měl také nějaké pochybnosti o našem tehdejším jaru.

Díky za upozornění na tuto knížku a na pravdivé věci o "sovětském" Rusku. Jinak asi východní filozofie je jiná než naše západní, naše je příliš "spotřebitelská". Na Východě platí větší trpělivost, řekl bych, a my tomu málo rozumíme. Zdař Bůh!