6.12.2022 | Svátek má Mikuláš


Diskuse k článku

FAUDA: Zpravodajci varují před palestinskou intifádou

Izraelská armáda provádí od jara téměř každodenní bezpečnostní operace v palestinských městech na Západním břehu, a čím déle pokračují, tím víc sílí i ozbrojený odpor Palestinců. Zásahy začaly po vlně teroristických útoků, které si vyžádaly devatenáct mrtvých Izraelců. Teď ale řada bezpečnostních představitelů varuje, že může vypuknout třetí intifáda.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
H. Lukešová 12.9.2022 12:08

Předseda politického byra Hamasu Ismail Haniyeh v sobotu přijel do Moskvy spolu s vysokou delegací teroristické organizace na jednání s ruskými představiteli.

Televizní kanál Al-Mayadeen napojený na Hizballáh se sídlem v Bejrútu citoval mluvčího Hamasu, který uvedl, že Haníja „přijel do Moskvy na návštěvu, během níž se chce setkat s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem a řadou ruských vůdců a úředníků.

Delegace Hamasu zahrnuje Sáliha al-Arúrího, zástupce vedoucího politického byra Hamásu, který je odpovědný za organizování terorismu v Judeji a Samaří, a také vysoce postavené členy politbyra Hamásu Moussa Abu Marzouk a Maher Salah.

„Ruské ministerstvo zahraničí požádalo, aby tato návštěva trvala několik dní. Účelem je diskutovat o budoucnosti bilaterálních vztahů s cílem pomoci palestinské věci,“ dodal mluvčí Hamasu.

V květnu Abu Marzúk, který je vedoucím „Kanceláře pro mezinárodní vztahy“ Hamasu, navštívil Rusko, aby projednal řadu otázek.

Rusko v minulosti obvinilo Západ, že je zaujatý situací na Ukrajině, zatímco ignoruje izraelské akce v Gaze a využívá palestinsko-izraelský konflikt k odvrácení pozornosti od své války v Evropě.

Organizace spojených národů 5. září odsoudila popravu pěti Palestinců v pásmu Gazy minulý týden Hamasem jako porušení mezinárodního práva.

„Odsuzujeme popravu pěti vězňů v Gaze a naléháme na de facto úřady v Gaze, aby zavedly moratorium na všechny popravy,“ uvedla v prohlášení Ravina Shamdasani, mluvčí komisaře OSN pro lidská práva.