3.10.2023 | Svátek má Bohumil


FAUDA: Zpravodajci varují před palestinskou intifádou

12.9.2022

Izraelská armáda provádí od jara téměř každodenní bezpečnostní operace v palestinských městech na Západním břehu, a čím déle pokračují, tím víc sílí i ozbrojený odpor Palestinců. Zásahy začaly po vlně teroristických útoků, které si vyžádaly devatenáct mrtvých Izraelců. Teď ale řada bezpečnostních představitelů varuje, že může vypuknout třetí intifáda.

Střety vojáků s ozbrojenci zejména na severu palestinských území v Dženínu a Náblusu jsou nebývale prudké. Palestinci útočí střelbou, kamením a zápalnými láhvemi, jakmile vojáci do nějakého města vkročí. Desítky ozbrojenců v noci nespí a čekají na ně. A nejde jen o „reakci“ na bezpečnostní operace; Palestinci napadají i izraelské vojenské pozice, kontrolní stanoviště i místní civilisty. Místo aby zatýkání ozbrojenců situaci na Západním břehu zklidnilo, je atmosféra čím dál výbušnější. K útokům dochází prakticky denně.

Speciální jednotky už při operacích zabily 91 Palestinců a dalších více než 1500 podezřelých z terorismu zadržely. Rekordních 600 Palestinců je v administrativní vazbě, tedy v preventivním vězení kvůli důvodnému, ale neprokazatelnému podezření z teroristického činu. A i když od května nedošlo k žádnému smrtelnému útoku na Izraelce, násilností přibývá. Bezpečnostní složky zmařily stovky pokusů o střelbu, únosy, a dokonce i sebevražedné atentáty. Ve čtvrtek zadrželi v Jaffě Palestince s výbušninami těsně před spácháním velkého teroristického útoku. Podle bezpečnostní služby Šin Bet došlo jen v srpnu ke 172 útokům na izraelské cíle, o třetinu víc než v červenci. Vojáci také při zásazích zabavují obrovské množství střelných zbraní, které Palestinci pašují i ze Sýrie a Iráku přes Jordánsko.

Většina útočníků patří k teroristickým skupinám Hamás a Islámský džihád, ale i k hnutí Fatah předsedy samosprávy Mahmúda Abbáse. V mnoha případech jde však o nezávislé ozbrojené mladíky zklamané situací Palestinců a nedostatkem vyhlídek do budoucna. Samospráva, která je zodpovědná za klid a pořádek na svém území, však odmítá proti ozbrojencům zasahovat, jak ji k tomu vyzývá Izrael. Podle ní si za vyhrocenou situaci může Izrael sám, protože eskaluje vojenské operace. Ve skutečnosti se samospráva zakročit bojí a její neschopnost jen celý problém prohlubuje. Někteří příslušníci bezpečnostních složek samosprávy se dokonce útoků na vojáky účastní.

Přibývá také teroristů nového typu. Podle izraelského experta na arabskou problematiku a novináře Aviho Issacharofa, spoluautora známého seriálu Fauda, vyvolávají konflikty, odmítají se vzdát bez urputného boje a touží po publicitě. Někteří jsou aktivní na sociálních sítích, při útocích se nechávají natáčet a nahrávky zveřejňují.

K frustraci palestinských mladíků přispívá i absence jednání o vzniku samostatné Palestiny, která Abbás nedokáže vzkřísit ani iniciovat. Palestinci nevidí žádnou perspektivu ani důvěryhodné vedení a nestačí jim ani vstřícné kroky současné izraelské vlády, které mají zlepšit jejich životní podmínky. Islámský džihád jim navíc za útoky na Izraelce platí penězi od svého sponzora, Íránu.

Chuť k boji přiživilo i pondělní oznámení izraelské armády, že palestinsko-americkou novinářku Širín abú Achlech v květnu „s vysokou pravděpodobností“ omylem zastřelil izraelský voják. Náčelník hlavního štábu armády Aviv Kochavi opět vyjádřil politování a zdůraznil, že armáda dělá maximum, aby civilistům při svých operacích neublížila; proto také provádí bezpečnostní operace na Západním břehu jen v noci. Protože se však jednalo o neúmyslné zabití, voják nebude trestně stíhán. Tento výsledek několikaměsíčního vyšetřování armády, s kterou samospráva odmítla spolupracovat a vydat jí smrtící střelu, však Palestincům nestačí. Dožadují se „vyvození odpovědnosti“, a přestože Izrael incident vyšetřil, chtějí ho žalovat u Mezinárodního trestního soudu.

Ve středu vyzvaly k zesílení útoků na vojáky i osadníky Hamás, Islámský džihád, Výbory lidového odporu a marxisticko-leninská teroristická skupina Demokratická fronta pro osvobození Palestiny. Hamás i Islámský džihád posílají z Pásma Gazy peníze na Západní břeh a pomáhají tam organizovat a verbovat útočníky.

K důvodům sílícího násilí patří i mocenský boj o palestinské vedení před očekávaným odchodem 86letého Mahmúda Abbáse. O moc usilují nejméně tři skupiny, včetně Abbásových stoupenců v čele s jeho pravděpodobným nástupcem Husajnem al-Šajchem. A všechny tyto mocichtivé skupiny mají přívržence s množstvím zbraní. Jak říká novinář Issacharof, až Abbás zemře nebo odstoupí, vypuknou bezprecedentní násilnosti; opravdová „fauda“, chaos.

Psáno peo Český rozhlas Plus