19.4.2024 | Svátek má Rostislav


Diskuse k článku

EXCEL: Událost vskutku excelentní, aneb Odpad tam, odpad ven

Příčinou trapné situace byla … excelová tabulka. Špatně vedená excelová tabulka, ve které nebyly správně sečteny všechny hlasy. Samozřejmě, v takové situaci se nikdy nedá vyloučit i špatný úmysl, ale pravděpodobnější je, že to byla prostě hloupá chyba.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Pivoda 11.6.2023 8:47

První, naivní, představy byly takové, že velké státy budou mít jen jeden až dva počítače (od průkopnické firmy IBM samozřejmě). Teprve později v historii se dostavily osobní počítače. Zajímavá a složitá historie.

R. Polášek 11.6.2023 10:37

Tak tady se vznikem nabídky postupně vznikala poptávka. A s poptávkou rostla nabídka.

Počítače na začátku kryly jen specializované úkoly, kde byly lepší nebo praktištější než člověk. To byly první mechanické počítače, třeba před více stoletími, kartami (děrnými štítky) řízené tkalcovské stavy, později potom během první a druhé světové dělostřelecké počítače, za druhé světové britské počítače na luštění německých šifer, po válce potom první počítač, na kterém počítali výpočty nutné pro jaderné nálože a jadernou energetiku ( za války počítali ty věci ručně s mechanickými kalkulačkami a podobně). IBM tuším provozovala mechanické počítače řízené děrnými štítky snad už někdy ke konci 18 století a široce je globálně rozvinula mezi První a Druhou světovou třeba na sčítání volebních výsledků. I německý šifrovací přístroj Enigma byl defakto mechanický počítač . s "programem" vkládaným do počítače pomocí systémů ozubených kol.

A postupně se množství úloh vhodných pro počítač rozšiřovalo.

Ale ještě u nás ke konci socíku nebylo úplně jasné, k čemu mimo nějaké hraní her, zábavy a speciálních věcí jako robotiky a technických úloh by byl člověku osobní počítač.

R. Polášek 11.6.2023 10:41

Zapomněl jsem ještě hudební stroje typu orchestriónů. Většina z nich byla řízena děrovaným kotoučem, ale tuším některé z nich byly řízeny děrovanou páskou hodně podobnou té počítačové děrné pásce.

M. Pivoda 11.6.2023 11:26

Historii znám. Pro ostatní diskutující ty technologické aspekty samozřejmě mohou být přínosem.

V souvislosti s článkem, pod kterým diskutujeme, by bylo asi dobré vysvětlit historickou roli Steva Jobse (zakladatele firmy Apple) a Billa Gatese (zakladatele firmy Microsoft).

Z ČT (v 90 letech) jsem získal třídílné video "Vítězství cvoků" (na pásce systému VHS), které jsem kdysi pouštěl studentům ve třídě. Klíčovou otázkou pro studenty tehdy bylo, zda Bill Gates, jako podnikatel, uspěl díky svému podnikatelskému plánu (tedy tomu, co se typicky učí při výuce podnikání). U Billa Gatese to ale bylo jinak. Dlouhá, složitá, netypická historie.

R. Polášek 11.6.2023 20:10

Tak ono se zdá, že podnikatelský plán funguje jenom v odvětví, které už je zavedené a ve kterém tak už jsou stanovená a pevná pravidla toho oboru.

Pokud se člověk v mládí trefí svou začínající firmou do oboru, který teprve svými úspěchy tvoří, ta tam žádný dopředu stanovený podnikatelský plán nefunguje. Tam buďto udělá chyby a má smůlu a skončí nebo udělá méně chyb a má štěstí a uspěje a potom ten obor formuluje a vytváří v něm pravidla. Kolik firem bylo konkurenty Microsoftu , Apple a Billa Gatese a Steva Jobse a skončili, nebo jsou zanedbatelnými hráči s miliónovým majetkem, zatímco obě ty firmy mají každá nyní hodnotu nějak stovek miliard.

M. Pivoda 12.6.2023 6:53

Dalším krokem v uvažování je, KDO těží z technologického pokroku (dosaženého cestou pokusů a omylů), a také KDO by měl financovat společensky prospěšné projekty, které se podnikatelovi-jednotlivci nevyplatí.