28.9.2023 | Den české státnosti


Diskuse k článku

EXCEL: Událost vskutku excelentní, aneb Odpad tam, odpad ven

Příčinou trapné situace byla … excelová tabulka. Špatně vedená excelová tabulka, ve které nebyly správně sečteny všechny hlasy. Samozřejmě, v takové situaci se nikdy nedá vyloučit i špatný úmysl, ale pravděpodobnější je, že to byla prostě hloupá chyba.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Pivoda 11.6.2023 8:47

První, naivní, představy byly takové, že velké státy budou mít jen jeden až dva počítače (od průkopnické firmy IBM samozřejmě). Teprve později v historii se dostavily osobní počítače. Zajímavá a složitá historie.

R. Polášek 11.6.2023 10:37

Tak tady se vznikem nabídky postupně vznikala poptávka. A s poptávkou rostla nabídka.

Počítače na začátku kryly jen specializované úkoly, kde byly lepší nebo praktištější než člověk. To byly první mechanické počítače, třeba před více stoletími, kartami (děrnými štítky) řízené tkalcovské stavy, později potom během první a druhé světové dělostřelecké počítače, za druhé světové britské počítače na luštění německých šifer, po válce potom první počítač, na kterém počítali výpočty nutné pro jaderné nálože a jadernou energetiku ( za války počítali ty věci ručně s mechanickými kalkulačkami a podobně). IBM tuším provozovala mechanické počítače řízené děrnými štítky snad už někdy ke konci 18 století a široce je globálně rozvinula mezi První a Druhou světovou třeba na sčítání volebních výsledků. I německý šifrovací přístroj Enigma byl defakto mechanický počítač . s "programem" vkládaným do počítače pomocí systémů ozubených kol.

A postupně se množství úloh vhodných pro počítač rozšiřovalo.

Ale ještě u nás ke konci socíku nebylo úplně jasné, k čemu mimo nějaké hraní her, zábavy a speciálních věcí jako robotiky a technických úloh by byl člověku osobní počítač.

R. Polášek 11.6.2023 10:41

Zapomněl jsem ještě hudební stroje typu orchestriónů. Většina z nich byla řízena děrovaným kotoučem, ale tuším některé z nich byly řízeny děrovanou páskou hodně podobnou té počítačové děrné pásce.

M. Pivoda 11.6.2023 11:26

Historii znám. Pro ostatní diskutující ty technologické aspekty samozřejmě mohou být přínosem.

V souvislosti s článkem, pod kterým diskutujeme, by bylo asi dobré vysvětlit historickou roli Steva Jobse (zakladatele firmy Apple) a Billa Gatese (zakladatele firmy Microsoft).

Z ČT (v 90 letech) jsem získal třídílné video "Vítězství cvoků" (na pásce systému VHS), které jsem kdysi pouštěl studentům ve třídě. Klíčovou otázkou pro studenty tehdy bylo, zda Bill Gates, jako podnikatel, uspěl díky svému podnikatelskému plánu (tedy tomu, co se typicky učí při výuce podnikání). U Billa Gatese to ale bylo jinak. Dlouhá, složitá, netypická historie.

R. Polášek 11.6.2023 20:10

Tak ono se zdá, že podnikatelský plán funguje jenom v odvětví, které už je zavedené a ve kterém tak už jsou stanovená a pevná pravidla toho oboru.

Pokud se člověk v mládí trefí svou začínající firmou do oboru, který teprve svými úspěchy tvoří, ta tam žádný dopředu stanovený podnikatelský plán nefunguje. Tam buďto udělá chyby a má smůlu a skončí nebo udělá méně chyb a má štěstí a uspěje a potom ten obor formuluje a vytváří v něm pravidla. Kolik firem bylo konkurenty Microsoftu , Apple a Billa Gatese a Steva Jobse a skončili, nebo jsou zanedbatelnými hráči s miliónovým majetkem, zatímco obě ty firmy mají každá nyní hodnotu nějak stovek miliard.

M. Pivoda 12.6.2023 6:53

Dalším krokem v uvažování je, KDO těží z technologického pokroku (dosaženého cestou pokusů a omylů), a také KDO by měl financovat společensky prospěšné projekty, které se podnikatelovi-jednotlivci nevyplatí.

J. Jurax 10.6.2023 15:12

No, ono je spíš zajímavé, že na sečtení cca 600 hlasů potřebuje někdo počítač a Excel.

R. Polášek 11.6.2023 10:49

Prosímvás.

Člověka, který by dnes počítal cokoliv poctivě tužkou na papíře by považovali div ne za neadrtálce a k ničemu by ho nepustili, bez ohledu na to, co umí.

Dneska peníze (za moderně vypadající noťas nebo ještě lépe tablet, chudákovi je povolen chytrý mobil) takhle dělají další peníze.

J. Jurax 11.6.2023 11:09

Jo.

A proto ti, kdož chtějí být in, používají co možno nejdokonalejší škatule a škatulky s barevnými displeji, jež jsou chytřejší než jejich majitel. Cena oněch škatulek však vyjadřuje jejich společenský status.

R. Polášek 11.6.2023 19:59

Je to tak.

J. Jurax 10.6.2023 15:04

Zásada GIGO (garbage in, garbage out) se již dávno v českém počítačovém prostředí transformovala přes hybridní HIHO na ryze české HTHV. Když se to české rozklíčovalo, porozuměl tomu i náměstek a vůbec vyšší stupně řízení. Někdy.

P. Pepax 10.6.2023 9:39

Jestliže strana špatně sečetla volební výsledky, bylo by lepší je nevolit vůbec.

P. Dvořák 10.6.2023 10:54

Jestliže strana správně sečetla špatné hlasy a změnila volební výsledky, bylo by lepší nevolit vůbec.

V. Dolník 10.6.2023 9:10

Excel umožňuje psát i poměrně složitá makra, není dokonalý, ale jako nástroj mi sloužil dobře. Větší problém mám s Wordem, který převálcoval WordPerfect. Ve Wordu si nevědomky rozházíte text velmi snadno, zatímco ve WordPerfectu můžete vidět všechny kódy a můžete si pohlídat, co mažete. Když však všichni ostatní používají Word, musíte se přizpůsobit. Větší problém mám s automatickým spellcheckerem. Před chvílí mi změnil málokdy na málokdo a zcela změnil význam věty. Jinak článek jako obvykle dobrý.

M. Pivoda 10.6.2023 9:26

Historii důvěrně znám, za nejdůležitější proto považuji tuto větu: "... Když však všichni ostatní používají Word, musíte se přizpůsobit. ...."

R. Polášek 10.6.2023 10:20

Nejde jenom o to, že když ostatní používají Word, musíte se přizpůsobit. Platí to často i pro verze Wordu. Například ke konci období, kdy byl Bill Gates v čele Microsoftu, s velkou pompou navštívil našeho tehdejšího prezidenta, tuším Klause. A jako "dárek" pro naši státní správu s sebou přivezl 50 nebo dokonce 150 tisíc licencí nejnovějšího Microsoft Office. A co udělá úředník, když dostane nejnovější Office? No, začne v něm pracovat, začne v něm děla a předělávat všechny formuláře, co mají úřady na svých stránkách a které musí občané a firmy, pokud komunkují elektornicky, vyplňovat.

A co udělá starší Microsoft Office, když se v něm někdo pokusí otevřít formulář novější verze? No, udělá chybu!

Takže Bill Gates rozdal desetitisíce nejnovějších licencí MsO našim úřadům a následně statisíce firem a občanů musely kupovat tyto nové verze MsO, aby mohly komunikovat s našimi úřady. A to v době, kdy licence MsO stála tak asi polovinu až jeden měsíční průměrný plat. Takhle se dělají kšefty!;-D

M. Pivoda 10.6.2023 10:31

Při návštěvě ČR, Bill Gates hovořil i s českým premiérem známým jako "Pepa z Depa" (ze strany ČSSD), který řekl anglicky jen jednu jedinou větu: "My English is not perfect" a překladu se ujal tlumočník.

Při rozhovoru v ČT, v pořadu "Na plovárně", pozvaný Bill Gates tehdy vysvětloval, že počítače mají dosud jen takové "psí porozumění". Nato moderátor Marek Eben poznamenal, že on má doma velmi chytrého psa - a Bill Gates jen vyprskl ve smích.

R. Polášek 10.6.2023 14:30

Tak podrobně jsem to tehdy nesledoval. Dík za doplnění.

R. Polášek 10.6.2023 8:41

Microsoft Office je jinak kapitola sama o sobě.

Microsoft ve snaze co nejvíc pro tento produkt rozšířit trh a tudíž ve výsledku získat z toho produktu co nejvíc ho udělal tak, že má být na jedné straně pro úplné lamy s podprůměrným IQ tak od 80 výš a na druhé straně úplně stejný produkt má být pro génia s IQ 160, který si právě přečetl manuál s VB nebo Céčkem nebo jiným programovacím jazykem, kterým lze do do toho Office bez problémů doprogramovat to málo a speciálno, co tam ještě Microsoft nevložil. Neboli podle Gausovy křivky rozložení inteligence ve společnosti, když je nyní na světě cca 8 miliard lidí, cca odhadem na 7 miliard 500 miliónů lidí si potencionálně může Microsoft Office koupit, protože s ním může pracovat (A Microsoftu přinést zisk z té koupě) Holt ne nadarmo má nyní Microsoft takový majetek, jaký má.

"Velmi snadné dělat v něm nenápadné chyby" pak není slabina toho Office, respektive Excelu, ale vlastnost. Totiž nutnost určitým způsobem upravovat a korigovat to, co uživatel do Excelu napíše nebo nenabízet všechny možnosti atd je vlastnost nutná k tomu, aby byl Excel k použití pro uživatele s nižším IQ 80 - 100 nebo pro úživatele do řekněme IQ 120, co se takové věci chronicky neučí a v Excelu umí jenom nejnutnější základ. To znamená spousta řadových "kancelářníků", brigádníků, dělníků povýšených do kancelářů nebo i na dílně, co Excel musí používat atd. Což je statisticky velká většina uživatelů Excelu, kteří přinášejí Microsoftu největší počet nákupů a tím i zisku z tohoto software. Uživatelů, kteří Excel skutečně umí a používají vzorce, funkce, doprogramovávání dalších věcí a podobně, kterým tato výše uvedená vlastnost je na překážku a vadí jim, je jen malá menšina a jejich skupina svými nákupy produkuje Microsoftu jen malou část jeho zisku za Office.

F. Žůrek 10.6.2023 8:17

Když nejsou správná data v počítači, počítač je k ničemu. To za prvé. A potom musíte také počítače správně obsluhovat, bez toho to také... nejde. To je za druhé... a také důležité. (To říká nějaký matematik a po třicet let programátor různých prvních počítačů...)

R. Polášek 10.6.2023 8:14

Krásně dlouhý článek na to, že autor neměl v době psaní toho článku šajn o tom, co bylo konkrétně v tom Excelu poděláno.

Osobně jsem sázel na to, že část sloupce, ze kterého se pro výpočet braly údaje, byly nějak zformátován, ale zbytek sloupce měl původní formátování nebo nějaké jiné náhodné, takže data v některých buńkách byla ignorována. Dokud jsem si v diskuzi nepřečetl, že se jedná o chybně opsaný vzorec mezi sešity.

R. Langer 10.6.2023 8:28

Předpokládám, že pro obsah článku je naprosto nepodstatné, co se tam v tom Excelu vlastně prodělalo, ;-)

R. Polášek 10.6.2023 8:47

Je a není. Protože občas se stane, že když se něco neví a jenom se předpokládá, tak až to vyjde najevo, skutečnost může být úplně jiná. A potom článěk založený na předpokladu, pokud se autor v tom článku do předpokladu naplno "položil", může být úplně mimo.

M. Pivoda 10.6.2023 7:54

Cituji z článku: "... banální chyba v tabulce by třeba způsobila, že o několik let později by rakouským kancléřem byl někdo jiný. To už není zrovna banální následek. ..."

Komentář

Pro strategii majitele tabulky Excel, firmu Microsoft, to je banalita. Opakuji: Ano, pro budoucnost firmy Microsoft, v roce 2023, to je banalita.

Software Excel určitě má své místo v historii IT. (Microsoft 365 obsahuje nejnovější verze aplikací, jako je Word, Excel, PowerPoint a další. ...)

Ale: "Nová doba, žádá nové činy." Dnes firma Microsoft už bojuje jiné strategické boje o svoji budoucnost. Minulost už proběhla.

Výhled: Software Excel bude velmi pravděpodobně překryt novým software umělé inteligence, AI, která na lidské hlasové/textové vyzvání, strojově porozumí, co se od AI požaduje, a právě to pro uživatele také udělá.

Hrubá analogie: Pes, se svojí nelidskou inteligencí, také nerozumí lidskému výrazu /slovesu "lehni", nicméně byl vycvičen, co má pro svého "pána" (člověka) udělat. A ten pes to také udělá.

Vzpomínka na minulost (místo hudební vložky)

Vzpomínám, jak nejúspěšnější student z naší střední školy, na vyzvání učitele, začal v prvém ročníku časovat sloveso "moci" svým rodným nářečím: "Já možu, ty možeš, on može. My možem, vy možete, oni možou."

Když student vyřkl "my možem", náš češtinář ze sebe tehdy vyloudil nereprodukovatelný skřek, a suše dodal: "za pět, sednout!" Nicméně na školním vysvědčení ten student už měl klasifikaci "za jedna", tak jako ze všech ostatních školních předmětů v našem prvém ročníku.

Z. Lapil 10.6.2023 9:45

Trvám na tom, že jestli pes na příkaz Lehni lehne, tak tomu rozumí.

R. Langer 10.6.2023 10:08

Jsem téhož názoru, ale malá hloupoučká UI to může mít jinak. Ta se totiž není schopná naučit nic. Tedy - nic kloudného. ;-D

M. Pivoda 10.6.2023 10:21

Ostravský humorista Jarda Štercl na Silvestra povídal v rozhlase následující příběh: "U nás na Silvestra je vždycky psina."

Kolega reagoval takto: "A u nás, na Silvestra, máme zase obložené chlebíčky."

R. Polášek 10.6.2023 10:34

Štercl rozhodně nebyl Ostravák. Nepletete si to s Josefem Kobrem?

M. Pivoda 10.6.2023 11:16

Nevím, není to až tak podstatné. Já si jen pamatuji, že ten rozhlasový Štercl vyslovoval svá slova velmi krátce.

K problému porozumění jazyku jiných tvorů: Bylo by velmi užitečné porozumět dorozumívacímu zvuku delfínů, například. Jenže!

Jenže porozumění hlasu zvířat předstírala jen herečka (asi Šafránková) v pohádce. V té pohádce existoval také zlý Rumburák.

R. Polášek 11.6.2023 10:44

"vyslovoval svá slova velmi krátce"

Tak to byl na 99 % Kobr.

Jinak Kobr hodně mluvil o hornících, Štercl spíš o trampech a podobně.