25.4.2024 | Svátek má Marek


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Jirka 3.9.2008 8:51

Politika a ekonomika jsou spojené náoby,

Saakašvillimu se povedlo rozvrátit ekonomiku Gruzie a totálně naštvat Osetince a Abchazince, takhle zemi nesjednotí. Zatím má podporu Gruzínců, ale jak dlouho. Vlastenecké nadšení je pěkná věc, ale když není na chleba, jde stranou anebo zradikalizuje. Jednou Gruzínci sami pochopí, že Saakašvilli nastoupil agresí proti Osetii špatný kurs, ztratil tím i pozice v Abcházii. Kdyby radši posiloval ekonomiku místo válečných výpadů, kdyby Gruzie opravdu začala vzkvétat a začala být standartní demokracií, kde nazáleží na původu lidí, tak by Osetinci přilezli sami, protože lidi vycítí, kde by se mohli mít dobře. Gruzii bohužel nikdo nepřesadí jinam, vždy bude sousedit s mocným Ruskem, z toho musí vycházet politika, nejen Gruzie, ale i EU a USA.

brok 3.9.2008 9:00

Re: Politika a ekonomika jsou spojené náoby,

Gruzínský prezident vsadil příloš na západ a západ váhá. Poslední kapka byla sumit NATO, kde Gruzie nebyla přijata do NATO, ani nebyly vytvořeny předpoklady pro přijetí někdy v budoucnu. Dnes by bylo pro NATO velmi riskantní Gruzii přijmout. Znamenalo by to otevený konflikt s Ruskem. Toho se NATO zatím bojí, i když většina skutečných politiků ví, že k němu musí dojít.

Gruzie ovšem měla skvělou příležitost zavést nejprve viza pro občany Ruské federace a potom vypovědět nežádoucí cizince s ruskými pasy. To by byla sice riskantní politika, ale rozhodně lepší než vlastní území bombardovat. A jistě nadějnější. Když jsem slabý, musím na obra mozkem a ne svaly. A ten ruský obr zas tak oc toho mozku nemá.

Roman 3.9.2008 9:11

Re: Re: Politika a ekonomika jsou spojené náoby,

Je otázkou zda NATO ještě vůbec po potenciálním přijetí kde koho bude funkční. Státy v této oblasti jsou nám naprosto cizí a jejich mentalita obtížně pochopitelná. Kecy o svobodě a demokracii jsou jen fráze a zástěrka. Tzv. demokrat Šaakašvili by byl podle našich měřítek diktátor jak když vyšije. Jako západ tam máme svoje strategické zájmy a Saakašvili je momentálně pro nás vhodný a přijatelnější. Z našeho pohledu to je hajzlík, ale je to náš hajzlík. Těžko budete v Evropě vysvětlovat, že v rámci NATO máte jít bojovat za takového potkana. Toho si je NATO dobře vědomo.

vita 3.9.2008 10:22

Re: Re: Politika a ekonomika jsou spojené náoby,

Gruzie měla možnost zavést cokoli, ale neměla možnost prosadit na území J.Osetie a Abcházie ničehož nic.

vita 3.9.2008 9:29

Souhlas až na ten rozvrat ekonomiky.

Gruzínská ekonomika je v rozvratu od rozpadu SSSR. Je na tom hůř než arménská, která musela přestát válku s Ázerbajdžánem a od té doby musí vyžít v podmínkách izolace ze strany Turecka, Ázerbajdžánu i jeho exklávy Nachčivanu. S jedinou funkční železniční tratí do Gruzie a jedinou slušnou silnicí do Íránu.

V Gruzii nebylo rozvracet co - Saakašvili "jen" namíchl stát, jenž jeho ekonomiku držel nad vodou "bratrskými" cenami plynu, elektřiny a potravin. Stát, který umožňoval Gruzii vyvážet nezaměstnanost a dovážet peníze - v objemu desetkrát větším, než Gruzie Rusku platila.

Teď budou muset Rusko nahradit - a ve všem všudy - západní spojenci. Nejspíš EU - USA se soustřeďují na dodávky "humanitárních zbraní", jak by to zřejmě nazval expresident...

tsstss 3.9.2008 8:38

Moc se mi líbí

ta rétorika. Rusko - ovládnutí Kavkazu apod. Vypadá to tak, že chtěl někdo jiný ovládnout Kavkaz. Provděpodobně EU. A nevyšlo to. Saakašviliho režim navíc není demokratický. Nevím, proč se nemluví o té prosté skutečnosti, že ten Saakašvili nechal rozdrtit demonstrace proti jeho vládě policii způsobem, za který by se nemusela stydět ani čínská věrchuška a problém nezávislé televize v Gruzii vyřešil jednoduše tak, že ji zakázal. To v RF se demonstrace maximálně nepovolují. Což je stejně jenom otázka času a i shromáždění lidí s názory opačnými administrativě budou v RF běžné. Média jsou již pluralitní, co na tom, že se nikdo o to nezajímá. Například server grani.ru. Tam mluví tak, že by to opozici neprošlo leckde ve světě. Ale to nevadí, zdejší obyvatelstvo stejně rusky neumí, tak si to přečíst a ověřit nemůže, případně nechce. Prostě - česká povaha v praxi.

Roman 3.9.2008 8:55

Re: Moc se mi líbí

Kladete si nevhodné otázky. Měl by jste přijmout oficiální verzi událostí. Např. p. Štětina. Ten přesně ví (a za každého režimu vždy věděl) kde je jeho místo. A dotáhl to až na senátora.

tagil 3.9.2008 10:43

Re: Moc se mi líbí

Vážený Tsstss,

rusky umím, čtu denně hodně ruských servrů, jsem spíše rusofil, ale tak optimistický bych s demokracií v Rusku nebyl. Naopak při čtení většiny tisku a servrů se mi vracejí vzpomínky na četbu Pravdy a Izvestijí v 80.letech. Být Vámi, četl bych pozorněji a přemýšlel o tom, co tím chtěli říci. Jinak býval jsem V SSSR, jezdil do Ruska i v dobách, kdy se střílelo po parlamntu, jezdím tam stále, ale poslední 2-3 roky mne optimismem nenaplňují. Místo aby se po fázi stabilizace /velká zásluha Putina a cen ropy/ soustředili v Kremlu na ekonomický rozvoj, dělají podle mne stejnou chybu jakou udělal SSSR, vracejí se k silovým řešením, jak doma, tak směrem ven. Nicméně ekonomická a technologická síla RF nedosahuje ani toho, co bylo V SSSR a tato silová řešení povedou k tomu, že ekonomicky půjde RF do háje. Což považuji za tragédii především rusů samých. Kroky, které dělá tandem Medveděv-Putin jsou pro mne nepochopitelné a úpřimně řečeno s Gruzií to má málo společného.

Pejzlerka 3.9.2008 11:49

Re: Re: Moc se mi líbí

Před  nedávnem,  zde, na Nev.  psu  lámal  hůl  nad pokřivenou,  porcelánovou  čínskou ekonomikou, i  nad  celou  Čínou,  patrně stejný,  všestraně  vynikající  expert  jako  jste Vy,  Jefim  Fištejn. Dnes Vy prorokujete stejnou    tragédii  a smutný osud  Rusku.  Ráda bych  se od  Vás  dověděla,  jako od nesporně  informovaného    znalce , umíte  rusky,  jak  se celý  svět, nejenom tato země, podle Vás,  bez  budoucnosti,   bude  dál vyvíjet, já  bych  si podle  této Vaší   prognózy    udělala  přiměřené  zásoby hrachu, mouky, brambor a palivového dříví. Děkuji.

tsstss 3.9.2008 12:24

Re: Re: Re: Moc se mi líbí

Ono to s prozkoumáváním toho tagila bude jako s vyslýchacími metodami strážmistra Flanderky :-). Nejspíš musí vyplňovat nějaké formuláře o loyalitě občanstva (zde) k Bruselu. Rusky umí jako já finsky (což jest nulově), ještě by mohl zastavovat lidi na ulici a klást jim otázku, jestli umějí fotografovat. A takových je plný Brusel. Možná, že to je sám Špidla. Zažil jsem Špidlu na vlastní oči a uši. To bylo dílo!!! Joj!

Emil XX 3.9.2008 13:12

Ovládnutí Kavkazu - představte si, že si ho drze chtěli

ponechat místní. Opravdu důvod k ráznému zásahu.

tsstss 3.9.2008 13:26

Re: Ovládnutí Kavkazu - představte si, že si ho drze chtěli

nikde netvrdím, že Kavkaz nemá být místních. Tvrdím, že to, co udělal Saakašviliho režim, je vyvražďování zrovna těch místních. A měla zakročit proti tomu Saakašvilimu EU, respektive NATO. A hodně rázně. Připouští, že to je daleko. A tak to udělala ruská armáda. No, a co má být. Mají tam přijít mezinárodní pozorovatelé, početný tým a pak se všechno vyjedná. Místo toho, abyste tu ruským vojákům a politikům nadávali, byste měli být rádi, že to tam ukončili dříve, než se to zabíjení rozjelo. To nebyla počítačová hra. Umírali přitom i ti ruští vojáci.  Proč ?! Kvůli nějakému Saakašvilimu. Rv

vita 3.9.2008 16:28

Re: Ovládnutí Kavkazu - představte si, že si ho drze chtěli

Vraždění místních není důvodem k zásahu?

Nebo že by byli místní místní a méně místní místní, takže místním místním je dovoleno ty méně místní místní povraždit potažmo vyhnat?

Historik 3.9.2008 19:31

Mám obavy, že je otázka kdo koho vraždil, ale Rusové

válčili proti Gruzii v Abcházii už před polovinou 90 let. Mimochodem, kdy naposledy existovala Acházie jako stát?

ok 3.9.2008 8:34

EU je na břehu Černého moře

EU je na břehu Černého moře, a je tedy přímo na hranici Gruzie. není to tak daleko, obzvlášť pro Rumuny, Bulhary, Ukrajince a Turky. Takže Gruzie není až tak jednoznačně "v Rusku".

tsstss 3.9.2008 8:40

Re: EU je na břehu Černého moře

Gruzie je evropská :-D :-D:-D země v Asii. Jak u blbejch na půdě.;-D

brok 3.9.2008 9:03

Re: Re: EU je na břehu Černého moře

Zeměpisně je Kavkaz v Evropě.

Roman 3.9.2008 9:14

Re: Re: Re: EU je na břehu Černého moře

I velká část Ruska je zeměpisně v Evropě.....

brok 3.9.2008 9:44

Re: Re: Re: Re: EU je na břehu Černého moře

O tom nikdo nepochybuje, i když větší část Ruska je přece jen v Asii (stejně jako většina Turecka).

tsstss 3.9.2008 10:41

Re: Re: Re: Re: Re: EU je na břehu Černého moře

Gruzie je výhradně po celá staletí kompletně v Asii. Střecha Kavkazu to naprosto neomylně dělí.

Roman 3.9.2008 9:55

Re: Re: Re: EU je na břehu Černého moře

V této "evropské" zemi byla s evropských armád naposledy wehrmacht.........

vita 3.9.2008 10:08

Re: Re: Re: EU je na břehu Černého moře

Zeměpisně jde hranice Evropa-Asie po hřebeni Kabkazu. Takže Elbrus je v Evropě - a je to nejvyšší evropská hora, ale Gruzie je povětšině v Asii. Snad s výjimkou okolí Kazbegi, které leží už za Krestovym perevalem a tam pramenící Těrek teče na sever a východ.

Roman 3.9.2008 8:44

Re: EU je na břehu Černého moře

Řekl bych, že Gruzie je přímo srdcem Evropy. Jak hodnotíte šance typicky evropské země Mongolska?

Spirit 3.9.2008 11:01

Re: Re: EU je na břehu Černého moře

Dobrá poznámka. Někdy uvažuji, jestli středověcí panovníci lhali stejně, jako dnešní politici velmocí. Zdá se mi přece jen, že čest jim tehdy byla přednější.

Roman 3.9.2008 11:39

Re: Re: Re: EU je na břehu Černého moře

Nevím, jestli jim šlo o čest. Spíš se mě zdá, že museli mít úroveň a být osobnosti. V tehdejších podmínkách to asi jinak nešlo. Dnes máte na vše admistrativu, která  Vás dokonale vytvaruje dle svých požadavků. Umělá realita.

jirka.s. 3.9.2008 11:42

Re: Re: Re: Re: EU je na břehu Černého moře

Taky zajímavý názor! Tebe evidentně "vytvarovali" na Třídě politických vězňů, že ? ;-D

Roman 3.9.2008 12:00

Re: Re: Re: Re: Re: EU je na břehu Černého moře

Vy se opravdu orientujete a máte přehled co kde a jak bylo.

vita 3.9.2008 11:40

Re: Re: Re: EU je na břehu Černého moře

Jim to především mohlo být jedno. Poddaným lhát nemuseli - a ti museli věřit (nebo se aspoň tvářit, že věří) všemu, co jim bylo shora, ústy místního rychtáře sděleno. Když sebral vojsko na sosedního krále, nemusel mu nalhávat, že je to pro svatou věc - stačilo, že tak Panovník rozhodl.

Ale bylo lepší, když se nějaká ta svatá věc našla...

AGO 3.9.2008 8:00

Nad širou Rusí vládne opět báťuška Car.

Vládne rukou tvrdou a spravedlivou(kdo o tom pochybuje, ať z ťjurmy či z onoho světa hlasitě polemizuje).I u nás má báťuška Putin mnoho příznivců. Je nám zapotřebí nejen radaru ale i dalších US základen,těsnějších vazeb s NATO a né politiku všech azimutů ale jednoznačně jednoho směru "na Západ"!

Petr Kohout 3.9.2008 7:44

ZAVEDE-LI se v Gruzii demokratický režim, asi těžko se bude pokoušet povraždit

Osetince a Abcházce a jejich historická území kolonizovat Gruzínskými osadníky. Zejména, jestli bude jasné, že takovému zločinu zabrání ruské tanky.