Neviditelný pes

EVROPA: Zeslabení diktatury národního státu

6.5.2020

Chřipkovou diktaturu národního státu ve Francii začnou od 11. května pomalu uvolňovat s tím, že ty nejvíce zasažené regiony zůstanou v totalitě, ty ostatní budou mít více a více bývalé svobody. Výjimečný stav se přitom prodlužuje o další dva měsíce. S uvolňováním chřipkové totality se začne i u nás a jinde na světě jako třeba v USA a podobně.

Podle názoru pana profesora Duška na sněmovním zdravotnickém výboru ten virus za normálních okolností během tří měsíců dokáže plnou silou projet celou populací. Jeho přirozený pohyb byl uměle zastaven těmi totalitními metodami a bezprecedentním omezením osobní svobody občanů. Pan profesor Dušek tvrdí, že za dodržování současného stupně karantény a omezené možnosti viru přirozeně reagovat by trvalo v ČR zhruba dva roky, než by došlo k výraznému stupni promoření obyvatelstva, protože podle jeho matematických modelů, které mají doposud docela přesné výsledky, to vypadá tak, že promořenost je zatím velmi malá (pod deset procent).

Právě z těchto důvodů bude zajímavé sledovat, jak se virus začne chovat ve francouzských regionech, které mají zatím mizivá procenta nakažených a ve kterých se restrikce státní moci zmenší oproti regionům, jako je třeba Alsasko, kde bydlím, které jsou v centru virové nákazy a kde je nejvíce nemocných a zesnulých, stejně jako třeba vývoj v jednotlivých státech americké federace. Bude to takový první podstatný (i když nedokonalý) test toho, jestli ta diktatura má vůbec smysl, nebo jestli se to mělo raději nechat volně proběhnout i s těmi tragickými následky jako v případě hongkongské chřipky na konci šedesátých let, neboť počty zesnulých ve Francii se k sobě začínají přibližovat v obou variantách státní reakce, či nereakce.

Pojem diktatura, který možná někoho překvapuje, podle mne používám v souladu s římským právem. U nás de facto vládne Andrej Babiš s jeho nadnárodní korporací a nikdo jiný, ve Francii je to zase Emanuel Macron (ve Francii existuje poloprezidentský systém). Oba dva teď mají značné diktátorské pravomoci na dobu určitou a jsou naštěstí stále ještě zodpovědní parlamentu. Babiš se to sice pořád pilně snaží nějakými kulišárnami obejít, ale zatím se mu to v plné míře nedaří. Nejdříve ho v tom vychytralém lišáctví klepl na poslední chvíli přes prsty soud, teď to doufám udělá Sněmovna.

Ve Francii, Itálii, nebo ve Španělsku se chřipka celkem rozjela a brutální zásah státu do ústavně garantovaných individuálních svobod občanů je snad pro většinu obyvatelstva, ke které nepatřím, pochopitelný. U nás se však jedná o konání přinejmenším podivné, řekl bych. „Já vám řeknu jedno hezké číslo. Za poslední chřipkovou epidemii, která byla v České republice v roce 2019 a trvala 6 týdnů, tak se nakazilo 996 tisíc lidí a zemřelo 1500 lidí. Proti tomu máme dneska čísla covidová, která byla včera 7273 nakažených a 215 mrtvých. Tato čísla velmi hezky ukazují, jakým způsobem se s nimi pracuje,“ podotkl Miloslav Ludvík v Otázkách u Václava Moravce.

Proč testovat člověka, který je zdravý? To nedává smysl,“ říká primář infekčního oddělení Vitouš na idnes premium. „Myslím, že testování je zrovna jednou z věcí, která se nepovedla. Jen se tu mrhá prostředky. Zbytečně se testují lidé, kteří jsou zdraví. To se nikde na světě nedělá. A nikdy se to ani nedělalo z medicínského důvodu. Proč testovat člověka, který je zdravý? To nedává smysl. Ale ne, u nás se testují lidé bez příznaků. Druhá věc je, že spolehlivost rychlých testů na protilátky není zcela jasně daná. Navíc se testuje venku v různých teplotních podmínkách. Při odběru se mají trefit mikrolitry, to se také často nemusí podařit. Úvaha, že je tu spousta lidí, kteří infekci prodělali, a že se to pozná z jejich protilátek, je mylná. Protože u nás je nemocných s covidem velmi málo. Myslet si, že to má třetina lidí, je podle mého chyba. Máme naprosto minimální počet nemocných na celkovou populaci. Jinými slovy jsme ve stavu, jako kdyby se naše země s touto infekcí ještě ani nepotkala.“

Jinými slovy jsme ve stavu, jako kdyby se naše země s touto infekcí ještě ani nepotkala.“ To je důležitá informace a něco podobného říká i pan profesor Dušek na poradě zdravotnického výboru ve Sněmovně, o které jsem psal výše a jehož záznam si můžete poslechnout tady.

Třetina světové populace je doma v karanténě a světová ekonomika takřka stojí, momentálně funguje v poloze šnek režimu. Ve vyspělých zemích navíc stát garantuje příjmy občanů a stará se tak nejen o lidi, kteří jsou přinuceni zůstat doma v karanténě, ale i o podniky a jejich ztrátu zisku. V doposud nevídané situaci vzniká obrovská škoda a státy si budou muset někde půjčit, aby mohly nadále fungovat, nebo začít mohutně tisknout ty slavné papírky. Hodně půjčit. Třeba v Německu se to blíží ke třiceti procentům HDP, obrovská finanční opatření v rámci Evropské unie připravuje i Evropská centrální banka. Vím to a je mně to jasné, globální-špidlismus-babišismus-zdroje-jsou jede všude na světě na plné obrátky a nadnárodní korporace to všechno možná v nejhorším zatáhnou

Jakou cenu za to však zaplatí občan a jeho individuální svobody si raději ani nepředstavuji. S obavami očekávám, co diktátory národních států v rámci války s chřipkou ještě napadne a myslím si, že zrušení peněz v podobě bankovek a mincí a všeobecné zavedení digitální platby kartou, telefonem a podobně bude jedním z prvních kroků. Centrálně sledovaná elektronická evidence tržeb (EET) a zároveň digitálních plateb občanů, to je prostě fantazie a sen každého autokratického vládce, či diktátora. Zatím nám ještě nenasunou čip do palice, ale někteří nadšení národovci a příznivci diktatury národního státu si ho jistě na zkoušku nechají implantovat.

******************************************************

Převzato z blogu autora s jeho souhlasemzpět na článek