25.4.2024 | Svátek má Marek


Diskuse k článku

EVROPA: Zelený úděl – cesta ke zmaru a nové totalitě

Evropský zelený úděl by přinesl dávno nevídané sešněrování a ideologické podmanění hospodářství, masivní omezení svobody, likvidaci zbytků suverenity členských států, astronomické náklady, zaostávání EU oproti zbytku světa.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Z. Lapil 17.1.2020 11:38

Jsme vzory sami sobě.

V 16. století v Anglii začalo docházet dřevo. Jeho cena stoupla natolik, že chudí lidé začali topit uhlím a šetřit tak ekologicky velmi kladné lesy. Přechod z parní dopravy na výrazně ekologičtější motorovou a následně elektrickou taky neorganizoval stát a nahrazení uhelných elektráren jadernými má přinejmenším významné ekonomické důvody.

Jen za mého života stoupla hektarová produkce obilí o třetinu až polovinu a dojezd naftových automobilů podobně. Myšlenka rekuperace tepla z chlazení nadojeného mléka je taky několik desítek let stará, ale fakt netuším, nakolik běžně realizovaná.

Dům s obvodovou konstrukcí z plných cihel je taky ne-li půl století minulostí, a i tehdy to byl sem tam rodinný domek. A kdy naposledy jste naposledy viděl jednoduché okno, samozřejmě ve vytápěných místnostech?

Trochu odbočím, ale k věci: v Plané nad Lužnicí mají (mívali; dnes nevím) masokombinát a podnik jménem Silon. Oba tyto podniky produkovaly velmi nestandartní neboli obtížně čisttitelné odpadní vody. Při stavbě čističky jejího autora posedla mazaná myšlenka: oba odpady smíchal, čímž se vzájemně naředily a staly se tak čistitelnými víceméně standartním způsobem.

V. Braun 17.1.2020 20:01

Jednoduché okno ani pnou cihlu na novostavbách dne neuvidíte hlavě z důvodu daleko přísnějších norem na izolaci staveb, tedy díky regulaci.

Z. Lapil 18.1.2020 10:00

Dnes je samozřejmě drsná regulace, ale já napsal "ne-li půlstoletí v minulosti", čímž jsem chtěl říct, že není řeč o novostavbách. Nejsem si jist, ale já studoval v 80. letech stavařinu a určitě se tehdy řešily normy na tepelnou izolaci jak oken, tak obvodových plášťů. Nevím, nakolik šlo o jejich zpřísnění a nakolik o novou existenci. Určitě nešlo o ekologii, ale o spotřebu energie.

Vím, že špaletová okna jsou už na renesančních zámcích, kdy o státní regulaci těžko mluvit. Cihlami jsem si daleko méně jist, ale vím, že tou dobou byly nosné dutinové cihelné tvárnice relativní novinkou (CD-TÝN; CD-IVA). Ale vlastně to není relevantní, protože řešíme prostředí volného trhu, což jaksi v ČSSR...

Mám za to, že spotřeba energie na vytápění se začala řešit nejpozději v souvislosti s ropnou krizí v 70.letech.

Víte o počátcích norem na tepelnou izolaci něco konkrétního? Jen jsem zvědavý.

J. Kalina 17.1.2020 8:46

Co třeba: Nepište obyčejnou tužkou na bílý papír! Zanechává viditelnou uhlíkovou stopu! Zelené opatření: bude se psát křídou na černý papír! Že je na černém papíru více uhlíku, to se zjistí asi po 5 ti letech po zavedení v celé EU a dalších 10 bude trvat, než se to zruší. A zruší se to neboť ti co to prosadili budou již "v penzi" a noví budou chtít přijít s vlastním progresem a hlavně na jejich místa. Připomínám. a) vědělo se co se děje v SSSR a přesto jsme do toho spadli b) vidí se co děje v západní Evropě s islámskou migrací a přesto do toho spadneme také c) vědělo se, že velká města ustupují od magistrál vedoucích centry měst a stavějí okruhy a přesto jsme si postavili v Praze průtah kolem Národního muzea. Lidé prostě opakují "chyby" dle stupně svého vývoje. Proberte se, je to záměrný, cílený útok na základy společností jak se vyvinuly v Evropě, USA, Austrálii, NZ, a i v Jižní Americe.

P. Rada 17.1.2020 8:58

Proberte se!

https://www.google.com/search?client=firefox-b-d&q=uhl%C3%ADkov%C3%A1+stopa

https://cs.wikipedia.org/wiki/Sklen%C3%ADkov%C3%BD_efekt#/media/Soubor:Mauna_Loa_CO2_monthly_mean_concentrationCS.svg

R. Langer 17.1.2020 10:43

Tobě to nehrozí, Zelený bolševiku, ty se z toho neprobereš nikdy. :-P

J. Mucha 18.1.2020 2:43

Stejně to vypadá, že se bojovníci za uhlíkovou neutralitu inspirovali v Číně:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Kampa%C5%88_proti_%C4%8Dty%C5%99em_%C5%A1k%C5%AFdc%C5%AFm

Jen zatím nejsou tak rychlí a efektivní...

J. Vintr 17.1.2020 9:39

Ano, tak to je.

V. Braun 17.1.2020 8:39

První s uhlíkovou neutralitou, dříve než EU, přišla Velká Británie. Pojďme ji následovat alespoň v něčem, když po následování Velké Británie tolik lidí volá.

https://www.gov.uk/government/news/uk-becomes-first-major-economy-to-pass-net-zero-emissions-law

P. Brich 17.1.2020 10:15

Ano, lokajové vždy musí následovat své pány!!

R. Langer 17.1.2020 10:46

Fajn. Ale nejdřív začneme vystoupením z EU. Co vy na to? ;-D

J. Jurax 17.1.2020 13:00

To by šlo ... :-)

M. Matura 17.1.2020 8:17

Tak chválabohu členské státy (tedy i my) zaplatí pouze polovinu nákladů. Zbytek zaplatí rozpočet EU. To už aby EU úředníci začali chodit na brigády, když do rozpočtu EU nebudou chtít další peníze od členských států 

T. Hraj 17.1.2020 8:37

Nebuďte pichlavý, pane Maturo! Dobře, peníze EU jsou také peníze členských států, ale EU má i skutečné zdroje: kvantitativní uvolňování. Huráá!

Čest práci, zdroje jsou a dluhy se neplatí.

M. Matura 17.1.2020 9:00

Dík, po návratu z oné místnůstky, kde jsem se též kvantitativně uvolnil jsem pochopil, že z toho údělu bude výsledek stejný. H...O.

J. Svoboda 17.1.2020 9:28

Pardon, kolik peněz natiskla ČNB za ty roky umělého udržování kurzu koruny, že se posmíváte kvantitativnímu uvolňování Eura?

Pěkný den.

T. Hraj 17.1.2020 9:31

Nemuvím o ČNB, ale o ECB.

R. Langer 17.1.2020 10:48

No, o ČNB to platí taky, to je fakt...

J. Ježek 17.1.2020 8:15

Orwell by zíral.

Obehnat Brusel žiletkovým plotem a nechat ty magory vyhladovět...

P. Rada 17.1.2020 8:28

Na hladovění i v evropě zas také možná dojde a to prostě proto, že světu chybí fosfor a největší ložiska v Maroku zkoupila Čína.:

https://www.zsch.cz/news/bude-nedostatek-fosforecnych-hnojiv-/

Fosfor a další živiny se musí do půdy dodávat umělým hnojením zejména tam, kde klesá její bonita v důsledku přetěžování, desertifikace a růstu podnebních extrémů.

Právě "magoři"ale takováto rizika nevnímají.

T. Hraj 17.1.2020 8:47

Nevšiml jsem si, že fosfor by byla priorita GDfE, pane Rado. Všechno je to zaměřeno na skleníkové plyny. Podle tohoto náboženství je pálení biomasy klimaticky (CO2 balanc) neutrální (sic!). Nevšiml jsem si, že by někdo moudře a erudovaně zvažoval, co to asi udělá s půdou, když jí několik sezón budeme brát vše, co z ní vzejde a spálíme to.

M. Valenta 17.1.2020 8:55

V Čechách si ji hlavně zastavíme a ten zbytek odnese vítr a tak bude náš spor tak nějak po švejkovsku vyřešen.

R. Langer 17.1.2020 10:49

Ono se u nás nějak nadměrně staví na zemědělské půdě? Že jsem si ani nevšiml...

J. Zima 17.1.2020 12:47

Staví se tam hlavně solární panely, ale ty jsou na snížení CO2 takže podle EU všechno v cajku.

M. Matura 17.1.2020 9:22

To je ale pro Evropu dobré řešení. Hnojiva budou dražší, méně se bude hnojit a příroda si oddechne. Stejně tak se přeci EU a především Německo staví k výrobě elektřiny, čím méně zdrojů, tím šťastnější budoucnost.

J. Nevrkla 17.1.2020 8:14

To celé je tak ujeté, že to snad musí končit zvoněním klíči. Nemohu uvěřit, že by lidi natolik ztratili rozum, že by si toto šílenství zbavujici je svobody a komfortu nechali líbit. Vždy se budou porovnávat s ostatním světem, kde se začnou mít lépe a nakonec nad námi budou mít navrch.

Ale možná to za nás vyřeší příroda, pokud se začne výrazně ochlazovat, což se vůbec nedá vyloučit. A pak už snad tito šílenci budou zbaveni svéprávnosti a posláni, kam patří.

Pro začátek alespoň musíme každý volit toho, kdo má rozum a je proti.

P. Rada 17.1.2020 8:36

Ano "celé je to ujeté" ale zejména ve smyslu rozvrácené bilance biogenních prvků už v celé biosféře planety.

Oproti předindustriální době je např, uhlíku v atmosféře o ca 40% více, aktivního dusíku (dusičnany) je dokonce dvojnásobek za celou geohistorii a fosforu na intenzivní hnojení má lidstvo jen na 30let přičemž hodál hromadně splavuje řekami do oceánů kde se mu stává nedostupný....

Kde zůstal údajný lský rozum? Lze ho zvolit?

J. Nevrkla 17.1.2020 10:57

Rozvracena bilance biogennich prvků. Jak negativně se to projevuje? V historii už bylo daleko tepleji a bylo vice CO2 než dnes, bez člověka. Když to nestačí, tak si najdete aktivní uhlík nebo fosfor. To si můžete najít i skodlivost elektřiny, která v predindustrialni éře taky nebyla.

To nevidíte, že lidé se mají díky industrializaci stále lépe, dožívají se vyššího věku, planeta lépe uživí více lidí, ve vyspělých státech je čistší životní prostředí? Jestli to nevidíte, pak vás zachvátil revoluční fanatismus. A v historii revoluční fanatici vždy dříve či později dopadli špatně. Já si přejí, aby to bylo co nejdříve, než stačí napachat velké škody.

V. Braun 17.1.2020 8:37

Popírat se fakta dají jen do určité míry a do určitého času. Lépe na tom v budoucnu bude ten, kdo ta fakta přijme dříve. Bohužel s omezenými zdroji je otázka, zda je lepší peníze věnovat na snižování vlivu na životní prostředí nebo na zbrojení. Z celosvětového hlediska by byla lepší první varianta, ale to by museli dělat všichni a nikdo by nesměl vojensky zabírat zdroje ostatním. Obávám se, že tak to ve světě nebude.

J. Vintr 17.1.2020 9:05

Lidé s tím neudělají vůbec nic. Dokonce jich většina té blbosti o škodlivosti CO2 a nutnosti proti němu bojovat věří. Ne sice tak fanaticky jako třeba pan Rada a pan Braun, ale věří. Pokud se začne ochlazovat, nic se nezmění. Najdou si vinníka ochlazování (klidně to může být ten samý CO2) a bude se bojovat dál. Než se lidé proberou, bude už pozdě s tím něco dělat.