28.3.2024 | Svátek má Soňa


EVROPA: Zastánci brexitu, jejich lži a demagogie

5.7.2016

Politici, kteří s takovou vehemencí prosazovali brexit, mají jednu společnou věc s Jiřím Paroubkem v době českého předsednictví EU. Všichni zmínění totiž nebyli absolutně schopní domyslet důsledky svého jednání.

S tím rozdílem, že Paroubek nyní vypadá vedle pánů Nigela Farage a Borise Johnsona jako celkem bezvýznamný břídil, protože „pouze“ shodil vládu. Ve srovnání s tím, co se nyní stalo ve Velké Británii, se jedná o ostudu trvající pouze zhruba polovinu českého předsednictví.

Lidé jako Nigel Farage či Boris Johnson jsou na tom mnohem hůře. Vystoupení Velké Británie z Evropské unie může zemi poznamenat na mnoho let či dokonce desetiletí, ať už hospodářsky, politicky či jinak. Je také dost možné, že politici, kteří chtěli odejít z EU, se zapíšou do dějin jako ti, kteří se zasloužili o konec Velké Británie. Skotové už projevili zájem odtrhnout se a podobné hlasy jsou (byť mnohem méně silně) slyšet i v Severním Irsku. A hlavně, stoupenci brexitu postavili svoji kampaň na smyšlenostech a vyložených lžích. Právě těmto nepravdám se budu věnovat ve zbytku tohoto článku.

Naprostá bezradnost „brexitářů“

Protože nikdo neměl žádný plán pro případ, že brexit vyhraje, nikoho asi nepřekvapí, že ti, kteří celou dobu nejhlasitěji volali po odchodu z té zlé Evropské unie, působí nyní po referendu spíše krotkým dojmem.

Když už bylo jasné, jak hlasování dopadlo, Nigel Farage v televizním pořadu Good Morning, Britain sám přiznal, že nemůže zaručit, že 350 milionů liber, které Británie týdně odvádí do evropského rozpočtu, půjde na zlepšení britského zdravotnictví. A to přesto, že se jednalo o jeden z hlavních argumentů pro vystoupení. Jedním z nejvýraznějších hesel kampaně totiž bylo „posíláme EU 350 miliónů týdně, financujme místo toho náš NHS (tj. britský zdravotnický systém).

Zastánci brexitu 1

Další argument zastánců Brexitu vyvrácen (FB)

Dalším z významných témat využívaných stoupenci britského odchodu byla i otázka masové imigrace, resp. slib získání kontroly nad hranicemi v případě brexitu. Problém je ale v tom, že vystoupení z EU rozhodně neznamená, že do Velké Británie přestanou ze dne na den proudit davy imigrantů z nových členských zemí EU. Proč? Pokud si bude Velká Británie chtít zachovat volný přístup na evropský trh i po svém vystoupení (jako že nejspíše chtít bude), bude také muset nechat hranice otevřené i lidem pocházejícím z EU.

Třetím velkým omylem zastánců brexitu bylo přesvědčení, že Velká Británie bude po vystoupení ekonomicky vzkvétat. Dosavadní vývoj ale naprosto jednoznačně svědčí o opaku. Na brexit zareagovaly akciové trhy ve světě velmi prudkým propadem a libra velmi prudce oslabila oproti dolaru na hodnoty za posledních 31 let neviděné.

Další špatnou zprávou pro britský finanční sektor je, že v důsledku nepředvídatelného vývoje banky už nyní vážně zvažují stěhování z Londýna. Zkrátka je naprosto jasné, že nejen politická, ale i ekonomická prestiž Velké Británie vlivem výsledku referenda o vystoupení už nyní utrpěla a zcela jistě ještě utrpí.

Poučení pro Česko

Navíc Velká Británie bude muset v případě svého vystoupení platit za členství v EHP, resp. nějakou jinou formu přístupu na evropský trh a už nebude mít možnost přijímat dotace. A abych nezapomněl, tak ještě k tomu reálně hrozí i zmíněné odtržení Skotska. Hlasovali by britští voliči stejným způsobem, kdyby měli k dispozici informace jako dnes?

Takže si to shrňme. Zastánci brexitu si ve své kampani pomáhali užíváním lží a jak se nyní ukazuje, nejsou schopní předložit smysluplnou alternativu. Myslím, že všichni ti, kdo volají po vstoupení Česka z EU, by si měli vzít z britského scénáře patřičné ponaučení. Opravdu si dotyční myslí, že pro nás bude výhodné uspořádání, jaké mají Švýcarsko či Norsko?

Líbilo by se „czexitářům,“ kdybychom museli za účast na společném trhu s EU platit přispíváním do různých fondů bez možnosti získávat jakékoli dotace? Abychom měli přístup na evropský trh, museli bychom evropskou legislativu dodržovat tak jako tak. Opuštění EU by pro nás znamenalo jen ztrátu možnosti jakkoli ovlivňovat vytváření evropských předpisů, jejichž dodržování bychom se stejně vyhnout nemohli.

Zastánci brexitu 2

V průběhu celého roku 2015 obdržela České republika z rozpočtu EU rekordní příjmy ve výši celkem 193,7 mld. Kč Zdroj (Svobodní fb)

Největší euroskeptici se nejvíce drží svých postů

Myslím, že kdyby mělo opravdu dojít na lámání chleba, nejhlasitější bojovníci za vymanění se ze závislosti na „byrokratickém molochu“ by nakonec splakali nad výdělkem. Česko, které je navíc čistým příjemcem dotací, by odchod bolel ještě více než Británii. Ano, ušetříme 40 mld. poslaných do Bruselu, za kterých nám přijde 191 mld. zpět. To je ten diktát EU a vy jste „eurohujer“.

Možná nejzajímavější zjištění z celého Brexitu je paradox, že největší euroskeptici se přes svou absolutní nečinnost nejvíce drží svých postů v Evropské unii. Osobně si vážím všech pracovitých oponentů, ale těch bohužel ve frakci pana Farage najdete poskromnu. Nejčastěji svou lenost obhajují tím, že nechozením a nepracováním v parlamentu vlastně bojují proti Evropské unii. To považuji za vrchol demagogie.

A ještě jedna věc na úplný závěr. Všichni „vítači“ brexitu by si měli přečíst diskuse jeho příznivců. Řada Britů hlasovala pro Brexit, protože tam Čechy (ani další národy z nových zemí EU) v Británii prostě nechtějí!

Zajímavé odkazy:
http://money.cnn.com/2016/06/27/news/economy/brexit-broken-promises/
https://tabloidcorrections.wordpress.com/2016/02/20/six-lies-told-by-nigel-farage-in-express-article/
http://www.mfcr.cz/cs/aktualne/tiskove-zpravy/2016/cista-pozice-ceske-republiky-vuci-rozpoc-23947

Převzato z blogu s autorovým souhlasem

Autor je europoslanec za KDU-ČSL, člen Rozpočtového výboru Evropského parlamentu