23.4.2024 | Svátek má Vojtěch


EVROPA: Zahradilovo podivné vykročení

10.6.2009

ODS porazila ve volbách do Evropského parlamentu o 9 % konkurenční sociální demokracii, a to i navzdory masivnímu populismu lídrů ČSSD. Možná právě proto! Po masakru, který jsme jako politická strana schytali v krajských a senátních volbách, je to příjemná zpráva. Druhou příjemnou zprávou, kterou ODS nesmírně zajímá, je propad stran, které vznikly po podzimním kongresu ODS a které jasně deklarovaly euroskeptické stanovisko a odmítnutí Lisabonské smlouvy. Strana odpadlíků z ODS Tlustého a Swippela spolu s bývalým mediálním mágem Železným nedostala ani 1% hlasů a strana šéfa Centra pro ekonomiku a politiku Macha v čele s dlouholetým členem a poslance Jiřím Paynem se dostala jen těsně za 1 %. Populismus a úsměv Jany Bobošíkové bral ve výsledku přes 4 %. Ani jedna z těchto stran neuspěla. Voliči ve volbách jasně ocenili realistické evropské postoje, které zastává současné vedení ODS, a marginalizovali extrémní názory na průběh a dosavadní výsledky evropské integrace. Voliči ocenili dobré výsledky českého předsednictví v čele s ODS a potrestali ČSSD nejen za negativní a nenávistnou kampaň, ale i za nepochopitelné svrhnutí vlády v době evropského předsednictví.

ODS má dobrou šanci uhájit svoje zatím velmi dobré postavení v Evropském parlamentu. Dosud bylo devět europoslanců ODS členy největší evropské frakce Evropské strany Lidové – Evropských demokratů. V rámci této frakce vykonával například europoslanec Ouzký z ODS v letech 2004-2007 funkci místopředsedy Evropského parlamentu.

Přesto den po úspěšných volbách lídr kandidátky ODS poslanec Zahradil pro mě zcela nepochopitelně deklaruje, že devět europoslanců ODS již dále nebude členy této největší, a tedy i nejsilnější evropské frakce a že hodlá spolu s britskými konzervativci a polskými křesťanskými radikály založit frakci novou, eurorealistickou. Pokud skutečně dojde k jejímu vzniku, pak se konečně naplní volební cíle a programy stran, které v Česku propadly. Europoslanci za ODS tak naplní cíle Železného a Tlustého Libertas a Machovy Strany svobodných občanů. Konečně i myšlenky Jany Bobošíkové, která ve volbách neuspěla, dojdou naplnění. Výsledkem práce takové frakce bude odmítnutí postupné a prohlubující se evropské integrace a místo toho budou tito europoslanci klást důraz na národní otázky. Místo Evropy národů se znovu vrátíme k Evropě států.

Dovedu si představit, že dvacet let stará politika Margaret Thatcherové ideově spojuje české poslance za ODS s britskými konzervativci. Zcela nechápu, proč by se měli čeští europoslanci spojovat s poslanci strany Právo a spravedlnost bratří Kaczynských, nacionální a katolickou stranou Polska. Jaké další exotické poslance nejméně ze sedmi zemí se podaří do této skupiny ulovit, si netroufnu odhadnout. Vznikne malá, rozdrobená a velmi slabá frakce, která nebude mít sílu a ani polickou moc cokoliv prosadit. Zatím se mluví o 49 poslancích. Čeští europoslanci za ODS se zařadí mezi bezvýznamné řadové členy parlamentu a jejich politický názor nebude nikoho zajímat, stejně jako jsou nyní zcela bez vlivu poslanci z frakce Nezávislost/Demokracie.

Je škoda, že právě zvolení čeští europoslanci za ODS nebudou naplňovat mandát, který od voličů ODS dostali, ale sami sebe vystrčí na periferii evropské integrace. Je paradoxní, že myšlenky, které ve volbách v Česku získaly maximálně čtyři procentní body, budou mít v Parlamentu EU devět zástupců z ODS.

Člen ODS Praha 2