4.6.2020 | Svátek má DaliborDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


EVROPA: Začíná doba nepohodyŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 46, poslední: 20.7.2016 22:14, přehled diskusí

Tažení "humánistů" proti:
Autor: J. Schwarz Datum: 20.7.2016 20:02

zbraním má asi nějaké psychologické podhoubí a racionální zdůvodňování žádoucnosti zbraní mezi bezúhonnými lidmi nezabere. Příklad: nedávno někdo přejel vodním skútrem mladou ženu a ta zemřela. Z toho se ihned vyvozuje, že je třeba "zasáhnout" a nejlépe provoz vodních skútrů zcela zakázat. A když ne zakázat, tak omezit rychlost, omezit plochy kde lze jezdit a v neposlední řadě posílit policii a vybavit ji rychlými čluny... Vloni přejel plavce v rychlém člunu - policajt! A žádný křik že je třeba policajtům zakázat plavbu po přehradách a když, tak jen v pramici se nekonal. Přitom v obou případech šlo o jednotlivost...

Konzervativci všech zemí, spojte se!:
Autor: I. Mertl Datum: 20.7.2016 14:49

Milý pane Jechu, jako představitel konzervativní strany asi nemůžete psát jinak. Nevím, ale taky se za konzervativce považuji, leč ne toho amerického typu, a proto si myslím, že to, co píšete o samovyzbrojování, moc smyslu nemá.

Jednak se muslimské nebezpečí z politických důvodů přehání: Evropská civilizace žije v kontaktu s muslimskou skoro půldruhého tisíciletí; kdyby ti muslimové byli tak krvežízniví, jak jim přísná interpretace některých súr koránu i současná antimuslimská propaganda určuje, dávno by v Evropě žádní křesťani a židi nežili. Jako vzdělaný člověk, pane Jechu, také jistě víte, že muslimské komunity byly tradičně nábožensky tolerantnější než komunity křesťanské. Takže soudím, že éra poblouznění arabské části muslimského světa nemůže mít dlouhé trvání. A také síla oněch blouznivců je spíše mediální a sám IS by dávno skončil, kdyby světoví politici našli cestu, jak uklidnit rozvrtaný blízký východ. A konkrétní ztráty způsobené muslimským terorismem? I započteme-li trochu sporný niceský masakr, činí to za dva roky v Evropě zhruba 200 obětí, což je číslo jistě hrůzné, ale srovnatelné se ztrátami na silnicích za jeden jediný víkend. Individuální riziko spojené s muslimským terorismem i v celoevropském měřítku je o mnohem nižší než riziko plynoucí s užívání osobních aut - a přesto denně desítky miliónů Evropanů nasedávají do svých vozů. A to nemluvím o tuzemsku, kde prakticky žádní muslimové nežijí.

A občanské vyzbrojování: Odborné studie opakovaně prokazují, že samoobrana občana jakž takž může fungovat v soukromí - tam však teroristu asi neočekáváme. Na veřejnosti je spornější - jen si představme občanskou střelbu na Americké promenádě! Zato si lze dobře představit jiné využití vyzbrojení občanů, ale většina těch aplikací je protispolečenská. Je mi líto, ale americká zkušenost s častou střelbou na obou stranách zákona není pozitivní doporučení, nemluvě o současné silné diskuzi o omezení občanského vyzbrojování i v americké veřejnosti.

Re: Konzervativci všech zemí, spojte se!:
Autor: R. Langer Datum: 20.7.2016 15:09

Zkušenost je v praxi taková, že tam, kde byli občané legálně odzbrojeni, narostla kriminalita několikanásobně. Lze snadno dohledat ve statistikách. Myslím, že tím je řečeno vše a dál to není potřeba rozebírat.

Re: Konzervativci všech zemí, spojte se!:
Autor: I. Mertl Datum: 20.7.2016 15:44

Díky za odkaz na taková čísla.

Re: Konzervativci všech zemí, spojte se!:
Autor: J. Václavíková Datum: 20.7.2016 15:52

:-)

Re: Konzervativci všech zemí, spojte se!:
Autor: P. Rudolf Datum: 20.7.2016 16:14

Nelze, než souhlasit.

Pravdou ovšem je, že větší hlupáky, než u neocons (česky SSO), už člověk nenajde snad ani mezi komunisty.

Re: Konzervativci všech zemí, spojte se!:
Autor: I. Mertl Datum: 20.7.2016 16:38

Ano, ale Jech míval z těch pánů k rozumu nejblíž.

Re: Konzervativci všech zemí, spojte se!:
Autor: P. Rudolf Datum: 20.7.2016 17:02

Je fakt, že z těch českejch neokons (machovců-klausovců) je Joch nejstravitelnější.

Nevím jak vám, ale mně připadá Joch:
Autor: L. Bouše Datum: 20.7.2016 14:30

jako by spadl z Měsíce. Vždyť přece každý člověk jeho postavení a vzdělání už byl schopen si zjistit, že unijní věrchuška odebírá a bude odebírat ještě pečlivěji zbraně občanům, aby se lidé muslimům nemohli bránit.

Odzbrojení ne.:
Autor: K. Krejčů Datum: 20.7.2016 10:48

Jsem zastáncem držení střelných zbraní občany - ať legálně nebo nelegálně. Odhaduje se, že v česku existuje zhruba tolik zbraní nelegálních jako legálních. A děje se něco? Absolutní většina lidí totiž používá zdravý rozum. Nelegální zbraň je poslední pojistka proti fatálnímu bezpráví kdy jde o život.

Vláda by se měla starat, aby občané byli nejen vyzbrojeni, ale i vycvičeni - viz Izrael nebo Švýcarsko. Tedy - pokud se sama svých občanů nebojí.

A k zastřelení řidiče, který najel do davu lidí - v tom je určitý problém - jak poznáte, že se jedná o vraha a ne o řidiče, kterému selhaly brzdy? Ale asi se to přece jenom poznat dá. Nešťastníky, kteří nedbalostí způsobí dopravní nehodu se smrtelným následkem snad střílet nebudeme - i když by si to někteří snad i zasloužili.

Re: Odzbrojení ne.:
Autor: Š. Hašek Datum: 20.7.2016 12:31

Možno skoro stoprosouhlasit.

Být zastáncem jest ale poněkud málo - jest třeba konat!

ha ha ha:
Autor: R. Szewczyk Datum: 20.7.2016 9:56

já navrhuji, aby např popelář mohl mít jen pistolku, ovšem lékař kulomet a starosta bazuku, radní minomety, o tanku rozhodne obecní referendum, ale přikláněl bych se pro místní automechaniky, aby to alespoň vyjelo.......

Re: ha ha ha:
Autor: R. Langer Datum: 20.7.2016 10:40

Jo, já jsem pro. Jsem si jistý, že by se občané potom cítili bezpečněji.

Re: ha ha ha:
Autor: I. Schlägel Datum: 20.7.2016 12:12

Vy byste se uplatnil jako zákonodárce. Hlav pomazaných je v tomto oboru jako šafránu.

Re: ha ha ha:
Autor: Š. Hašek Datum: 20.7.2016 12:39

Já se moc nesměji, když ministrem obrany jest neoholený komediant, v brusele se potloukají "Pospíšilové" ........ A ministryně rovnopráva se vyjadřuje o občanech jako o "nezvedených nezletilcích, které pochytá a dá do útulku"!! Taky tu figuruje jeden těžce zakomplexovaný Halík (nesvůj z toho, že občané by ho nezvolili ani předsedou místní samosprávy, natož presidentem republiky)!!!

Vtipkovat o tom, že starosta bude mít služební zbraň (ve světle dnešní doby) jest poněkud dětinské.

Re: ha ha ha:
Autor: I. Schlägel Datum: 20.7.2016 12:47

To máte pravdu. Nicméně dětinů je na netu jako máku. Nelze se jim vyhnout. ;-)

Jen hlupák si dnes pořídí zbraň legálně, aby o tom věděl:
Autor: J. Chaloupka Datum: 20.7.2016 9:04

i místní policajt. Ostatně podíval se někdo na ty podmínky zkoušek pro získání zbrojního pasu? Prostě kromě organizovaných myslivců, kteří opravdu mají zbraně legálně, je nutné opatřit si zbraň nelegálně. Jak říkal jeden instruktor: je lepší si dva roky posedět(za zastřelení nelegální zbraní), než být mrtvý.

Pane Chaloupko:
Autor: P. Rudolf Datum: 20.7.2016 9:23

přece nehodláte tvrdit, že člověk dodržující zákony, je hlupák? Nehledě na to, že takhle to jistě ani autor článku nemyslel.

Re: Pane Chaloupko:
Autor: R. Langer Datum: 20.7.2016 10:09

Ano, člověk, který dodržuje zákony, může být klidně hlupák, nijak to spolu totiž nesouvisí... ;-)

Re: Pane Chaloupko:
Autor: R. Langer Datum: 20.7.2016 10:38

Ale jak správně nazvat člověka dobrovolně dodržujícího hloupé, či přímo nemorální zákony, to je ovšem otázka. Vobyčejnej člověk?

Re: Pane Chaloupko:
Autor: J. Václavíková Datum: 20.7.2016 15:53

Pán ráčí býti anarchistou?!

Re: Pane Chaloupko:
Autor: Z. Lapil Datum: 20.7.2016 22:01

Mluvíme-li o (jakž takž) demokratické zemi, pak je takový člověk občan. Jako takový má, mimo jiné, právo volit si své zástupce a usilovat o změnu zákonů (včetně těch o volbách a ustavení vlády).

("Já vím, že je to zase nesmysl, pane doktore, ale když já si nemůžu pomoct." Jiránek, v nepatrně jiné souvislosti).

Člověk dodržující zákony neexistuje.:
Autor: A. Alda Datum: 20.7.2016 14:22

Není nikdo, kdo by dodržoval důsledně všechny zákony. Není to možné, neboť je těch zákonů příliš mnoho a neustále se mění. Každý člověk denně poruší několik zákonů.

Re: Jen hlupák si dnes pořídí zbraň legálně, aby o tom věděl:
Autor: J. Strakoš Datum: 20.7.2016 11:37

Ano, podíval jsem se. A získat u nás zbrojní průkaz (a následně zbraň) je možné. Můžeme se bavit o tom, zda všechny otázky na testech jsou rozumné nebo zda lhůta pro bezúhonost je krátká nebo dlouhá, nicméně pro normálního (=v tomto případě neodsouzeného za závažný trestný čin a schopného se naučit na test) není získání zbraně nemožné.

Co je mlhavé, je možnost, kdy je možné zbraň mimo střelnici použít - tady bych přivítal větší osvětu, protože "přiměřená" obrana může pro každého představovat něco jiného.

Re: Jen hlupák si dnes pořídí zbraň legálně, aby o tom věděl:
Autor: J. Schwarz Datum: 20.7.2016 22:14

Těžko se domnívat, že otázky které musí adept zbrojního pasu zodpovědět mají sloužit jeho informovanosti. Zvlášť ty které se týkají třeba zkušebních komisařů... Vypadá to, že většina podobných "přezkušování" má sloužit ověření toho, nakolik je jedinec ochoten podvolit se bez přemýšlení jakémukoli nesmyslu "úřadem" vyžadovanému...

Co o tom víte?:
Autor: M. Zdobinský Datum: 20.7.2016 8:49

Pane Rudolfe,to co píšete je pěkná blbost. Pokud někdo zaútočí (autem,zbraní) do davu lidí a v tom davu bude alespoň část lidi legálně ozbrojena, významně se zvyšuje šance,že se někdo z nich postaví na odpor a nebudou povražděni jako ovce.Chápete? Budou mít alespoň šanci.Samozřejmě,že to předpokládá,že se zbraní budou umět zacházet. Nosit zbraň je jistě trochu nepohodlné (ale je to o zvyku),ale pomalu nás okolnosti tlačí do situace,kdy to bude nutné. V případě zájmu si vyhledejte,kolika útokům zabránili ozbrojení civilisté např.v Izraeli. Takže pindáte vy.

Re: Co o tom víte?:
Autor: R. Langer Datum: 20.7.2016 10:06

Přesně tak. A nejenom v Izraeli, ale i v USA. Ale protože to není sluníčkové téma, když se starý pán ubrání dvěma negrům, co ho přepadli, tak se to normálně ani nedozvíte.

Re: Co o tom víte?:
Autor: V. Braun Datum: 20.7.2016 10:56

Dejte sem odkaz na statistiky, kde je uvedeno kolika zločinům zabránili ozbrojení civilisté v Izralei a USA. Ať to těm sluníčkům pěkně nandáte.

Něco jsem si o zbraních v Izraeli četl, povolení mají docela přísná, například lidé s povolením mohou vlastnit jen jednu krátkou palnou zbraň a povolení si musí obnovovat každý rok. Statistiky o počtu zločinů, kterým zabránili ozbrojení civilisté jsem nikde nenašel.

Re: Co o tom víte?:
Autor: P. Švejnoch Datum: 20.7.2016 11:35

No dobře. Tak jste nám, milý pane Braune, ozřejmil, že jste nikde nenašel statistiky vypovídající o tom, že ozbrojený člověk se ubrání/ zabrání zločinu snáz než neozbrojený (á si tedy myslím, že k pochopení takto triviálního faktu nejsou potřeba statistiky, ale Vy je k tomu zřejmě potřebujete, a tak jste teď smutný, že jste je nenalezl...).

Nicméně - mě by spíš zajímalo, co z Vašeho příspěvku vyplývá pro leitmotiv článku, tedy pro tezi, že čím více bezúhonných občanů bude legálně držet zbraň, tím lépe pro všechny...?

Nebo proto, že Vy jste nenašel ty statistiky, by bylo lepší všechny zbraně zakázat a jejich držitele (včetně držitelů ZP, pochopitelně) exemplárně potrestat?

Re: Co o tom víte?:
Autor: I. Schlägel Datum: 20.7.2016 12:16

Najděte si statistiky (nejlépe policejní), v jakých státech v USA je vyšší či nižší zločinnost v závislosti na počtu legálně držených zbraní a v závislosti na existenci liberálnějšího přístupu při jejich pořizování. Možná alespoň částečně prohlédnete.