29.9.2023 | Svátek má Michal


Diskuse k článku

EVROPA: Z výšin k racionálnosti

Posledních dvacet let dominovala politice EU dvě témata: výstavba evropského superstátu a záchrana světa před ekologickou katastrofou.Tyto vznešené úkoly upoutaly evropské politiky natolik, že prozaické problémy konkurenceschopnosti a hospodaření vůbec vnímali jako druhořadé. Kritici eurocentrismu nebo boje proti skleníkovým plynům byli zatracováni jako kacíři. Současná dluhová krize pak ještě dále odvedla pozornost od dlouhodobých fundamentálních problémů.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Charvát 2.11.2011 19:57

Moc dobrá analýza

Ale máte potuchu, jak Vaše dle mého správné závěry v dnešní EU prosadit? Demokraticky to asi nepůjde - zkuste založit politickou stranu s takovým programem a uvidíte, jak Vás poženou. Převratem a diktaturou? Evropské armády si neporadí s jednoduššími úkoly. Sorry, ale světlo na konci tunelu nevidím. Leda snad - ne, to je protijedoucí vlak z Číny.

J. Šejnoha 2.11.2011 16:07

ještě bych doplnil

K multikulturalismu, europeismu a ekologismu buch ještě  doplnil  socialismus.

Určitě  není trvale udržitelné aby  miliony  nezaměstananých evropanů pobíraly dávky  a současně  miliony  cizinců  dojížděli do  do EU  za  prací.

S. Ševeček 2.11.2011 9:20

"Posílení rezervního fondu je nezbytné"

Ano, tak to je vždycky v případě Projekt Letadlo.

(v systému Vždyť přece létat je snadné jsou peníze vždycky vykradeny už na počátku, ale tvrdí se že peníze teprve budou)

V. Kain 2.11.2011 12:20

Re: "Posílení rezervního fondu je nezbytné"

Brusel nic nevyprodukuje a více méně je to škodná.Když jsem si přečetl,že evropský prezident člen Bilderberku má plat mezi 600 až 700 tisíci Kč měsíčně,tak si myslím,že je už čas tato nenažraná prasata začít porážet.Kolik nás musí stát kompletní bruselské divadlo?Co všechno by za ty peníze mohlo být a mohlo by být k užitku všem? Čím jsou ta hladová prasata vyjímečná,že si udělují sami takové platy? Ničím.Spoléhají se na lidskou blbost.Cožpak to občané západních zemí nevidí,že jim ty bruselské kreatury snižují životní úroveň?U nás bych v žádném případě nevolil socialisty,protože je dokázáno,že pod tímto praporem nikde pšenka nekvetla a nepokvete.

J. Kanioková 2.11.2011 9:14

Výborně racionální článek,

ale eurozóna už dávno přešla za kritickou mez a nevěřím v její přežití. Nejvýš tak pár severních zemí s podobnou výkonností a efektivností. A i ony budou muset zkorigovat sociální systém a učit lidi znovu vlastní iniciativě a zodpovědnosti za sebe. To, do jakého stavu se EU dostala, je její čím dál větší reinkarnace socialismu. A naprostá ztráta demokratických principů. 

Jak se vyvíjel socík v Švédsku napsal v článku švédský ekonom (článek je ale jen z překladače) - Jak sociální stát poškodil Švédsko

http://translate.googleusercontent.com/translate_c?ie=UTF8&rurl=translate.google.com&sl=en&tl=cs&u=http://mises.org/daily/2190&usg=ALkJrhjm6GcWpShjcwJpx0y4vl6dbknImg

 

J. Kanioková 2.11.2011 9:44

Ještě - Stagnace socialistického Švédska

V roce 2009, Ratio institut ekonomové Bjuggren a Johansson zobrazili smutnou pravdu. Spolehli se na veřejné údaje z vládní agentury Švédského statistického úřadu a novým klasifikačním systémem pro označení vlastnictví zjistili, že k vytváření pracovních míst v soukromém sektoru v létech 1950 - 2005 vůbec nedošlo.  Ano, čtete správně: nedošlo k čistému zvýšení počtu pracovních míst v soukromém sektoru ve Švédsku po dobu 55 let. Jinými slovy, od pěti let po skončení druhé světové války se švédská ekonomika úplně zastavila.

V orig. http://mises.org/daily/4936

Z překladače

http://translate.googleusercontent.com/translate_c?ie=UTF8&rurl=translate.google.com&sl=en&tl=cs&u=http://mises.org/daily/4936/Stagnating-Socialist-Sweden&usg=ALkJrhjSIDRswbG2mYWcMSrD_ml5_ab9IQ

K. Janyška 2.11.2011 7:59

Nemáte pravdu, autore. Podklad pro spolupráci v Evropě, tedy LS, je zvrácený. LS je sprostou socialistickou ústavou. Jako v SSSR... Dzp.

T. Pansky 2.11.2011 5:28

Autor a s nim cela Evropa ma jeden zasadni problem: je nepoucitelna. Na obranu ...

... lze rici, ze v socialismu zili jeji novi clenove. Ale ti stari prece nezili na mesici, byli to nasi sousede. Nicmene, EU je odsouzena k zaniku, protoze jeji stavba v sobe nese prvky socialistickeho inzenyrstvi. Autor se o nekterych nefunkcnostech zminoval, jako napriklad vysoky pocet za nic nezodpovednych komisaru, atd. atd. Jakykoliv funkcni statni utvar musi byt vybudovan na zaklade akce a reakce, jinak receno: na zaklade politicke zodpovednosti a odvolatelnosti. EU v sobe naprosto potira tito elementarni principy demokracie. top0625top@live.com

K. Kužel 2.11.2011 5:25

Článek příliš logický, příliš racionální,

straaaašně neevropský!!!

Z. Rychlý 2.11.2011 3:52

Ne, ne a ne.

Pan Fiala Vám jistě ukáže, že je to úplně naopak.  Evropa jen kvete !

P. Ryšavý 2.11.2011 1:36

Dvě poloviny

Dvě poloviny jsou stále stejné a stále větší polovina Evropy to nechápe.