15.1.2021 | Svátek má Alice


Diskuse k článku

EVROPA: Vyšehradský začátek konce EU

Uherský Visegrád je co do názvu přejímkou původního slovanského Vyšehradu. Po konci komunistických středoevropských diktatur vzniklé visegrádské uskupení bylo přirozeným výrazem odvěkého úsilí.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
A. Reček 19.9.2016 19:01

O konec EU nemá zájem žádná země V4

Autor si asi neuvědomuje, že díky EU se u nás nežije špatně. Vždyť o generaci dříve nynější výdobytky nebyly běžné a k nepochopení záměru EU pomáhá i špatná informovanost občanů. Mnozí z nich ani nechtějí vědět co se děje v europarlamentu nebo v řídícím centru v Bruselu. Existuje zde i propaganda zaměřená výlučně na znevažování EU a také i NATO. Šíří strach a nenávist mezi občany s cílem rozložení EU. EU není zdaleka dokonalá a také nemůže být, protože je sestavená s lidí chybujících, jako jsem i já. I u nás jsou lidé podobní Cameronovi, kteří pro zisk svých politických bodů jsou schopni nasměrovat vlastní neúspěchy na "Brusel". Např. u nás směrnice o baleném pečivu nebo bezdotykové světelné vypínače na WC v restauracích nebo bezdotykové vodovodní baterie v místech kde se vyvařuje nebyl výmysl Bruselu! To vytvořili naši ministři!! A dokladů je ještě více.

M. Prokop 19.9.2016 20:51

Re: O konec EU nemá zájem žádná země V4

Díky EU, nebo navzdory EU?

On totiž pokrok světem vládne i tam, kde EU nesměrnicuje a neškodí.

J. Škodák 19.9.2016 21:34

Re: O konec EU nemá zájem žádná země V4

Je to přesně tak,jak to píšete. Nedávno mně řekla prodavačka vstupenek na hrad. Pane,ta Vaše karta pro seniory od 61 roků Vám není nic platná,sleva platí až od 65 roků,to není můj výmysl,ale nařízením EU. Jsem často v Rakousku a Německu a na moji kartu pro seniory jsem již od 61 roků dostal často poloviční slevu,ba dokonce to bylo zadarmo. Tak jsem to té babě řekl,kde že na ten blábol přišla. Je to ta negativní propaganda proti EU,která sahá až po záchodové báby,které vybírají nehorázné peníze a tvrdí ten stejný nesmysl.

I. Dekyský 19.9.2016 21:47

Re: O konec EU nemá zájem žádná země V4

Zkuste se (závazně) zeptat obyvatel těchto zemí a neplácejte tady nesmysly! To se bojíte až se*ete! V čem jste Vy úspěšný, ve šmelině nebo v pobírání dotací? Nebo jen v blbém žvanění? A co jste kdy udělal užitečného Vy eurosvazáku? Normální lidé žijí dobře jen díky sobě a ne díky partě parazitických eurohajzlů!

J. Škodák 20.9.2016 10:20

Re: O konec EU nemá zájem žádná země V4

Pane Dekaský,nenadávejte sprostě těm,kteří vidí tu nesporně větší přednost,že jsme členy EU do„eurohajzlů."Plácáte nesmysly Vy,protože zneužívání dotací a šmelinu provádí v praxi Češi,Cajzli-hajzli! U nás na Moravě koluje vtip:„Proč se říká,že je Praha zlatá? V Praze se už toho tolik rozkradlo,že by za ty peníze byla celá pozlacená!"

J. Škodák 19.9.2016 16:31

Napřed si musíme zamést před vlastním prahem!

Známe přece Palackého slova z roku 1848:„Kdyby Rakousko nebylo,museli bychom ho vytvořit." Pan Bednář píše o tzv.Malé dohodě,jako sdružení rovnoprávných států. Sám Masaryk slíbil uspořádat ten nový státní útvar Československo do kantonů,podle národností,protože Češi byli v menšině. Zachoval se ale naopak a svévolně s ostatními vlastenci prosadil čechoslovakismus. Slováci,Němci,Maďaři,Poláci,Rusíni...žijící na území nového státu byli „Čechoslováci".A tak není vůbec divu,že Rakousko nepřistoupilo. Opět to byli ve střední Evropě Češi,kteří to zvorali! Dochází opět k renesanci střední Evropy změněné výsledky obou světových válek. Základní státní útvary však zůstaly,nebo jsou snadno obnovitelné. Bavorsko,Jižní Tyrolsko,Slovinsko,Chorvatsko,Maďarsko,Slovensko,Slezsko-Polsko,Morava a Čechy. Jako Masaryk vytvořil československý guláš a dal ho s Eintopfem dohromady,tak při vzniku České republiky nebyla vůle pražských centralistů vrátit se k zemskému uspořádání,Čechy-Morava-Slezsko a vznikl konglomerát Česko! Nemáme právo poučovat Evropu,pokud si nezameteme před vlastním prahem a ten je v Praze!

M. Prokop 19.9.2016 20:52

Re: Napřed si musíme zamést před vlastním prahem!

Na poučování Evropy sere (P)pes. K zametání je spousta důležitějších věcí, než českomoravskoslezské tahanice.

V. Vaclavik 19.9.2016 15:54

Mozna odveke usili

ale dozajista vzdy marne. Primitivove a jejich pasaliky nejake kloudne spojeni, ktere by trvalo dele, nez vychladne slunickarske nadseni z nejake dohody, prakticky vylucuji. Chovame se uplne stejne, jako nejake kmeny divochu, kteri vi, ze by meli nalezt spolecnou rec, ale jejich malost jim to nedovoli.

Takove spojeni muze mit vahu jen v pripade, ze to neni ad-hoc spojeni typu spolecneho vyhrozovani, tedy jen kdyz se to hodi, ale ze pretrvava i mezi temi krizemi, kdy by melo byt pouzito. Ale zadny nukleus, tedy zarodek 'vychodniho bloku EU' tu nevidim a nikdy jsem nevidel. Takto mela totoiz vzniknout EU, spojenim jiz nejakych spojenych bloku zemi Evropy (Vychodni blok Visegradu, Jizni blok balkanu, Zapadni blok)... Pak by bylo zrejme, ze celoevropske spojeni EU je jen zavrsenim existujiciho trendu.

Jenze staty Vychodu se do EU prihlasovaly jednotlive, kazdy pasalik hrde za sebe. Proto sdilim skepticismus Klause, kdyz se onehdy vyslovil na tema Visegradu.

J. Spousta 19.9.2016 14:46

Frakce

Pokud by to celé mělo fungovat jako jednoúčelová koordinovaná frakce v rámci EU - a bylo by to i takto veřejnosti prezentováno, tak proč ne. Nějaká hlubší spolupráce v tomto formátu bude nejspíš stále ještě narážet na neodžité ambice a křivdy z minulosti. Navíc u V4 funguje na rozdíl od Rakouska společná zkušenost s komunismem.

Ale možná že překotnost a nebezpečnost současného vývoje změní i toto.

D. Polanský 19.9.2016 12:07

Jinak takové něco Dunajskou unii

si představoval již M. R. Štefánik. Nebyl to úzkoprsý nacionalista. Spíš světoobčan.

M. Prokop 19.9.2016 13:38

Re: Jinak takové něco Dunajskou unii

Představuje si leckdo a ledacos.

Poslední pokus o "Dunajskou unii" (RU) se i působením pana Štefánika rozpadl, nechtěl ho už vůbec nikdo.

Buďto ten zájem je, nebo není, zde spíše není.

L. David 19.9.2016 10:37

Kde se vzal, tu se vzal, nějaký Prouza,

jinak zpupný fracek, který se jako nikým nezvolený úředníček živí politikařením, má jediné právo: DRŽET HUBU a nevměšovat se neprávem do politických rozhodování.

I. Schlägel 19.9.2016 11:01

Re: Kde se vzal, tu se vzal, nějaký Prouza,

Typický nadšený eurosvazák, dobře placený a poslušně papouškující hlavní proud v unii. Takových jsou v EU "plné vlaky". Bez svého názoru, solidní myšlenky, charakteru.

J. Ráž 19.9.2016 10:12

Obnova spolupráce zemí bývalého KuK je správný model

Ale to by ČR nesměla mít za premiéra Sobotku, který udělá vše pro to, aby slíbenou vysokou funkci v Bruselu dostal.

Při návštěvě mamá Merkel v Praze dostal instrukce jak rozbít V4 a celé jeho vystoupení v Bratislavě tomu nasvědčovalo. Odmítl všechny návrhy, které v Blavě přednesla Szydlová, Orbán, Fico i Tusk na změnu fungování vztahu Brusel-členske země a přidal se jednoznačně na stranu Merkelová/Juncker, kteří chtějí nechat vše jak je.

M. Prokop 19.9.2016 11:30

Re: Obnova spolupráce zemí bývalého KuK je správný model

Ta spolupráce obvykle není příliš žhavá, zájmy jsou dost odlišné.

K. Janyška 19.9.2016 9:18

EUje neprovozuschopná a zločinecká.

Je jako SSSR... Dzp.

J. Ráž 19.9.2016 10:13

Re: EUje neprovozuschopná a zločinecká.

Spíš jako RVHP

Š. Hašek 19.9.2016 12:32

Re: EUje neprovozuschopná a zločinecká.

Jako obojí.

M. Valenta 19.9.2016 9:00

Uprchlická krize jako pojítko je dost málo.

Visegrad by mohl fungovat,ovšem bez Zemanů Hoferů, Kazcinkých a spol., jelikož spolupráce takových exotů s totální absencí vlastní sebereflexe, je dlouhodobě nemožná.

Z. Čábelka 19.9.2016 9:20

Re: Uprchlická krize jako pojítko je dost málo.

Nevím, s kým by to tak mohlo jít? S melounama?

M. Prokop 19.9.2016 11:31

Re: Uprchlická krize jako pojítko je dost málo.

V Rakousku je jich dost, ano.

M. Valenta 19.9.2016 12:01

Re: Uprchlická krize jako pojítko je dost málo.

S těmi co jsou momentálně u vesel těžko.

Z. Čábelka 19.9.2016 12:07

Re: Uprchlická krize jako pojítko je dost málo.

S melounama, proboha, ne!

P. Sulc 19.9.2016 1:11

"....realisace rozhodnuti velmoci v Pos....."

To je lez a zkreslovani, vylhavani dejin, tak v Cesku bezne. Velmoci nedaly rozkaz k odsunu Nemcu, velmoci ten odsun, ktery uz probihal i s mordovanim civilistu, pouze dovolily. Demokraticke velmoci od zacatku tento Benesuv pozadavek chapaly jako krajne nespravedlivy, vyhnat lidi, kteri ziji nekde tisic let, jen proto, ze mluvi jinym jazykem se ve slusnych statech nestava . Takze odsun, ktery zacal hned po valce, pred postupimskou dohodou, nebyl na ROZKAZ Spojencu, ale pouze s "vybrecenym" povolenim. A jak se zda, lhani v ceskych dejinach zrejme nekonci, je to asi permanentni ceska choroba, i pres usili nekterych historiku.

J. Kanioková 19.9.2016 1:28

Jenom česká choroba ? .. uff..

P. Sulc 19.9.2016 2:19

Re: Jenom česká choroba ? .. uff..

Samozrejme, nejenom ceske, i jinde se vyskytuje. Ale v Cesku dosahla vysoke dokonalosti.

P. Boublíková 19.9.2016 5:31

Re: "....realisace rozhodnuti velmoci v Pos....."

"Jen proto, že mluví jinym jazykem" - větší lež už jste si opravdu vymyslet nemohl.

P. Sulc 20.9.2016 0:52

Re: "....realisace rozhodnuti velmoci v Pos....."

ANo? A co ten zbytek, to je pravda, ne? K tomu nereknete nic?

M. Šejna 19.9.2016 8:33

pane Šulci

němečtí vyhnanci z Československa měli v tu chvíli německou státní příslušnost. Byli tedy odsunuti do země, jejímiž byli občany.

Já bych to definoval celkem jednoduše: "naběhli si na vidle sami"

P. Vaňura 19.9.2016 12:02

Pamětníci, včetně Miroslava Zikmunda nedávno

v ČTV to charakterizovali slovy "Pořád chtěli Heim ins Reich, a tak šli..."