25.4.2024 | Svátek má Marek


EVROPA: Vynikající nápad

21.12.2012

Klaus do Evropského parlamentu 2014

Tak jsem se trochu nudil a narazil na článek pana Babiše o rozhovoru prezidenta Klause pro týdeník Euro. Pan Babiš se suverenitou sobě vlastní v něm peskuje nejen prezidenta Klause, ale také, považte, šéfredaktora časopisu, pana Párala.

Pan Babiš se správně domnívá, že nejsme evropským ekonomickým tygrem. To zcela určitě ne. Ale kdo jím tedy je? Německo, které se vyčerpalo při sanování bývalé NDR, placení dluhů Řecka a ostatních zemí, velmi nákladného odklonu od jaderné energetiky a podobně?

Tygrem bývalo poválečné Německo za časů kancléře Erharda, kdy hospodářství rostlo dvojcifernými čísly, průmysl se zvedal z trosek, německá marka sílila a tvrdla a pomalu každým rokem musela být uměle devalvována, aby netrpěl německý export. Věřím, že dnes na ty časy Němci vzpomínají s takovou nostalgií, jako nikdo jiný.

Nebo snad Francie? Že by tato druhá nejsilnější velmoc v EU byla tím tygrem? Se svojí přebujelou sociální politikou, 35hodinovým pracovním týdnem a daněmi takovými, že se většina bohatších lidí chystá prezidentu Hollandovi utéci do zemí, kde ta šílená daňová zátěž nebude tak šílená, ale bude jen strašná?

A pokud se těmi zeměmi EU budeme probírat nadále, tak dojdeme k závěru, že největším "tygrem" je Řecko. Sice už tomu řeckému tygru těmi dluhy tak trochu vypelichal kožíšek a celkově pohubl, takže vypadá jako liška, ale liška, která velmi dovedně kličkuje mezi lovci-věřiteli a hraje na to, že brzy bude nemožné ji odstřelit či nechat roztrhat pomyslnými zuby bank.

Také o občanské společnosti se pan Babiš zmínil. Patrně se cítí být jejím předvojem. Já naopak cítím, že je předvojem svých zemědělsko-zpracovatelských podniků, které by bez oné vzývané "občanské společnosti" byly zcela namydlené.

"Občanská společnost" v pojetí jejích předních protagonistů, v čele se zesnulým Václavem Havlem, vypadá totiž tak, že se určitá skupinka levicových intelektuálů v popředí se silnou osobností deklaruje jako "občanská společnost" a, ač nevolena či volena pouhým zlomkem obyvatelstva, vydírá a diktuje své požadavky.

Jak to dopadlo s požadavky "enviromentálními". víme velmi dobře. Na polích místo potravin vyrábíme řepkový olej, jehož deriváty jsou zpracovávány k velké finanční potěše pana Babiše v jeho podnicích, lesy rabujeme a okrádáme o každý kousek klestí, který dříve zetlil a sloužil jako hnojivo, a používáme to jako dotovanou biomasu, kopce nám hyzdí hnusné stožáry větrníků, které se občas líně otočí a jejichž užitek je záporný, až po známé fotovoltaické zvěrstvo, o kterém hanba hovořit.

Ano, náš stát, jak správně pan Babiš říká, nemá fungující státní správu. Státní správu nepodplatitelnou, takovou, která by tato zvěrstva, vynucená nepatrnou menšinou, která si říká občanská společnost, včas zarazila.

Já se cítím občanem této země. Narodil jsem se zde, tak blízko Václavskému náměstí jako málokterý z mých vrstevníků, celý život žiji v Praze a tady také, dá-li Bůh, i zemřu. Ale doteď mi slovní spojení "občanská společnost" nahánělo jen husí kůži a hrůzu. Co si tito samozvaní lidé na nás zase vymyslí. Vyjmenoval jsem toho myslím dost, jen na nesmyslné blokády dálnic jsem zapomněl.

Takže, pokud bude Institut Václava Klause něco smysluplného pro zrovnoprávnění občana dělat, pak se se svými skromnými silami budu snažit být alespoň trochu nápomocen. A pokud bude Václav Klaus kandidovat do Evropského parlamentu, tak má předem můj hlas a já jen doufám, že zvolen bude současně i Nigel Farage:

Pusťte si to video, je s českými titulky a ve skvělé angličtině. Ale i když se Václav Klaus rodilému mluvčímu Faragovi jazykově nevyrovná, tak mu jistě bude rovnocenným partnerem v myšlenkách. V myšlenkách a ve snaze když ne zastavit, tak alespoň korigovat tento nešťastný vývoj EU.

Převzato z blogu autora s jeho souhlasem