23.4.2024 | Svátek má Vojtěch


Diskuse k článku

EVROPA: Vyjednávání o brexitu

Začínají vyjednávání o vystoupení Velké Británie z Evropské unie podle čl. 50 Smlouvy o Evropské unii. Jak vypadají jednání právě na počátku dvouletého procesu?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Braun 17.4.2017 17:00

Asi nemáte pravdu, pane Pánku

Myslím, že nemáte pravdu v odstavci nazvaném Dvoustupňový proces, budoucí smlouvu nejde schválit pouze kvalifikovanou většinou. Souhlasit musí všichni. V článku 50 je jasně napsáno, že jednání se mají řídit článkem 218 a tam je opět celkem jasně napsáno, co musí být schváleno jednomyslně.

Že vyste si neudělal dostatečně podrobně domácí úkol a nenastudoval si legislativu?

M. Prokop 17.4.2017 20:44

Re: Asi nemáte pravdu, pane Pánku

Oni si to soudruzi z Brusele stejně nějak zvekslí.

V. Braun 17.4.2017 23:24

Re: Asi nemáte pravdu, pane Pánku

On si ta fakta stejně soudruh Pánek nějak alternativně upraví jste asi chtěl říci.

J. Vobr 17.4.2017 16:03

DOBŘE NAPSÁNO !!!

Tu-ááá.

M. Prokop 17.4.2017 11:12

No co,

čekal snad někdo ob soudruhů v Bruseli i soudruhů národních států nějaké rozumné a velkorysé řešení? Rozpadá se jim to pod rukama a mají strach.

M. Šejna 17.4.2017 10:32

o důvodech sporu mezi EU a GB v článku nic není

Britové nechtejí volný pohyb procovní síly v rámci EU. Vadí jim levná pracovní síla z východu. Hlavně o tom byl brexit a o tom hlasovali britští občané. Britové proto půjdou do jednání s EU s tím, že jakákali možnost volného pohybu pracovní síly mezi GB a EU nepřipadá v úvahu. Tím ale sami Britové předem vybudovali mantinely pro jednání o odchodu z unie.

EU trvá na tom, že pokud nebude volný pohyb pracovní síly mezi EU a GB, nebude ani volný pohyb zboží. Ona totiž i ta pracovní síla je zboží, takže Britové vlastně hned na začátku požadují omezení výměny určitého druhu zboží. Pak se ovšem nemohou odvolávat na nějaké dohody a pokračování eurounijních smluv i pro samostatnou Británii, když sami jednu část z těchto eurounijních smluv odmítlají převzít.

J. Fridrich 17.4.2017 9:14

Vypadá to jednoznačně - o Británii a její vývoj a

Vypadá to jednoznačně - o Británii a její vývoj a směřování po opuštění EU se bát nemusíme. Bát se ale - a to hodně - musíme o Evropu a její vedení a směřování....

M. Šejna 17.4.2017 10:41

no jistě, pane Fridrichu

v roce 1992 před dělením Československa tu bylo také pár exotů, kteří tvrdili toto:

o Slovensko a jeho vývoj po opuštění Československa se bát nemusíme. Bát se musíme - a to hodně - o Česko a jeho vedení a směřování.

Nutno dodat, že ihned po rozdělení poklesla hodnota slovenské koruny o asi 20%, zatímco s českou korunou to ani nehnulo. Hodnota libry klesla také, zatímco s eurem to ani nehnulo. Nutno také dodat, že ihned po rozdělení se na česko-slovenských hranicích začaly stavět celnice, i když se politikové obou zemí dušovali, jak bude dál bezproblémově fungovat obchodní spolupráce.

Tohle všechno se čeká i dělení EU a Británie. A předpokládám, že se to nakonec urovná a nějaká plodná nadstandardní spolupráce bude existovat i po brexitu. Ale nečekejte, že Brusel nebo Londýn bude druhé straně cokoli darovat zdarma. Bude to vždy ve stylu "něco za něco".

J. Šejnoha 17.4.2017 22:55

Re: no jistě, pane Fridrichu

Vy máte pocit, že při dělení Česko-Slovenska si dělaly strany schválnosti nebo že to špatně začalo a dopadlo ?

Rozdělení vůbec nemusí vyvolat problémy. Jenom nikdo nesmí cílit na POMSTU.

J. Chaloupka 17.4.2017 8:59

Dovoluji si předvídat (predikovat - pro vzdělance):

VB odejde za dva roky bez jakékoliv smlouvy, protože takto se jednat nedá. A bude dál existovat. Asi po dvou letech se EU rozpadne, protože se rozhádá.

M. Prokop 17.4.2017 11:13

Re: Dovoluji si předvídat (predikovat - pro vzdělance):

Rozhádaná je stále, ale strach ze ztráty koryta to zatím vždy překonal.