25.4.2024 | Svátek má Marek


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
olik 16.6.2006 10:39

ozvi se někdy

Oldo, někdy se ozvi, jaxe máš, co děláš, kolik máš dětí, jak je velký to cos' ho na lyž. kursu v Peci vozil na zádech, a tak. ;-)

napiš na olik-zavináč-napismi-tecka-cz

Olík (kdysi Kovoprojekta Praha)

Saša 16.6.2006 9:56

Pane Vlasáku, Vy jste se snad úplně pomátl.

Vždyť to, co zde prohlašujete, obhajuje důvod, proč by EU měla zakázat v Čechách a na Moravě jakýkoli civilisační pokrok. Když se podle Vás nebudou dělat na horním toku evropských řek, to je u nás, civilisační zásahy do přírody, nebude na dolních tocích, to je za našimi hranicemi, tak velké povodňové nebezpečí.

Koho zájmy v tom eulamentu hájíte? Naše to nejsou.

terra 16.6.2006 10:17

Re: Pane Vlasáku, Vy jste se snad úplně pomátl.

Pomalu, nicku Sašo. "Civilizační zásah" dnes už nutně neznamená beton a kamení, a horní toky není nutné ponechat za všech okolností divým šelmám (tak nějak jste to myslel?) Způsob hodpodaření, který dokáže spojit co nejvíce potřeb lidí a jejich prostředí (nejsem takový optimista, abych si myslel, že všechny), je naopak zatraceně moderní a civilizovaný. Na úrovni odborné i docela slušně popsaný a spočítaný. Civilizace IMHO neznamená podrobení si přírody, ale ani podrobení se přírodě. Civilizace je umění:-)

R 16.6.2006 8:39

Já si zase představuji

 jak nějaký debilní úředník v Bruselu škrkne zemědělcům dotace na ornou půdu, protože orná půda podporuje zvýšení průtoku vody při povodních.

honzak 16.6.2006 8:49

Re: Já si zase představuji

ono to tak ale někdy opravdu bývá. Orba po spádnici na svazích a následné zasázení brambor stejným způsobem dokáže pravé divy. Jen proto mám na chalupě plechové vodotěsné dveře...

R 16.6.2006 9:04

Re: Re: Já si zase představuji

To je pravda, jenže zase tam v jiných patrech v jiných kancelářích budou zas jiní úředníci, kteří budou naopak prosazovat ty dotace.  Stejně zemědělská politika EU je jeden velký b....l .

Wlasta 16.6.2006 12:45

Re: Re: Já si zase představuji

Kukuřice je taky dobrá. Z metrového plotu vykukovalo 30 cm.

Yoshi 16.6.2006 7:38

A ještě...

...jednu komisi a ještě pár směrnic, než to bude hotové, voda nás ještě párkrát vyšplouchne a pak se ustaví komise pro zkoumání práce předešlé komise etc. etc.

;-D

kanuk 16.6.2006 6:57

pár poznámek

1) Pan poslanec asi neví, o čem mluví. 10 násobný průtok Vltavy v r 2002 nemohl být podstatně ovlivněn jakýmikoliv lidskými faktory, ale byl dán abnormálním množstvím srážek.

2) Na zábranu škod je velmi jednoduchý recept. Nestavět tam, kam se voda může dostat. A případně stavby již postavené v záplavovém území zbourat, nebo počkat, až je voda odnese. Kdo ale by platil všechny finanční náhrady lidem, kteří si pozemek v záplavové oblasti koupili od gaunerů, kteří se napakovali prodejem takových pozemků?. A to buď přímo s podporou příslušného obecního úřadu (kterému nebylo proti mysli zvýšit příjem z daní), nebo aspoň s jeho otočením hlavy do jiného směru.

V. Chaloupková 16.6.2006 9:18

Re: pár poznámek

Bohužel se zdravým rozumem se nesetkáme ani v Bruselu, ani ve vládě. Ty peníze, které se rozdávají mají vždy větší přitažlivost, než rozumné zacházení s krajinou.

terra 16.6.2006 10:10

Re: pár poznámek

Já bych řekl, že pan poslanec alespoň zčásti VÍ, o čem mluví. Je totiž prokázáno, že příčiny povodní, které v článku vyjmenovává, jsou reálné a správně určené. Jenže příčina a opatření nejsou jedno a totéž. Povodni nezabrání jakýkoliv byrokrat, a to ani bruselský. Je možné (lokálně, regionálně, jak se komu líbí) podporovat takové hospodaření na půdě, které její přirozenou retenční schopnost podpoří nebo alespoň nesníží. Je možné postupně řešit využití území tak, aby nivy (a to i větších řek) nebyly zastavěny, zaváženy a pod. Aby mosty byly konstruovány tak, aby náspy netvořily překážku v nivě. Aby řekám bylo ponecháno přirozené koryto v nezkrácené délce a v potřebné šíři. Mimochodem, jen např. řeka Morava se regulacemi v posledních 60 letech zkrátila o 37 km. Prostě - řešení je dost a ví se o nich. Chybka je podle mne v tom, že se o nich ví především v odborných kruzích, a ani část samotných vodohospodářů není takovému přístupu nakloněna - pořádek musí být, a tak břehy je nejlepší obetonovat, malé toky zatrubnit (nacpat do potrubí pod zem) aby nepřekážely a meandry narovnat. To bychom se na to podívali, aby si příroda dělala, co chce8-oKdo se o to pak má řádně starat, že. Ale se dvěma věcmi souhlasím bez poznámek: Brusel to nevyřeší (může pouze deklarovat, že o problému ví - možná i to je něco...) a povodni v roce 2002 se zcela zabránit nedalo. Ale možná... možná mohla být menší hlavně uvnitř Prahy, kdyby celá niva v severní části města nebyla v posledním století zavezena 6m (na výšku) všeho možného. Rozdíl ve výšce hladiny proti povodni  na konci 19. století byl pod mostem Inteligence (začátek) +1,2 m, na konci za Trojským ostrovem asi + 5 m... Z různých důvodů je tohle hodně složitá problematika, které je Psí diskuse přece jen těsná...

honzak 16.6.2006 6:50

to je síla!

aneb směrnicí proti povodni. Ti borci v bruseli už opravdu nevědí roupama co dělat. Živě si představuju regulaci Berounky a Labe v době povodně (aby to náhodou soudruhům v NDR neublížilo).

Jiřik 16.6.2006 11:33

Re: to je síla!

Trubko, ta směrnice nezakazuje povodně, ale zakazuje provádět činnosti, které zu povodňovou situaci ještě zhorší.

Nebo snad taky schvaluješ postup Rakouska, které si své problémy na Dyxji vyřešilo tím, že všechno pustili na Moravu?

Hlavně by tam měla být spousta opatření, jak tu vodu co nejvíce zadržovat na horních tocích (tzn. aby ta povodeň pokud možno vůbec nevznikla) - změnit půdní hospodaření, regulovat výstavbu jednolitých hal a obrovských parkovišť, přerušovat svahy na polích mezičkami, nepřipouštět velkoplošné kácení lesů...

Když dneska zaprší, do hodiny se zvedají řeky - protože každej debil má oddrenážovaný dvoreček a všechnu vodu ze střechy vede hned do kanálu. Vše, co naprší na hektarové parkoviště, jde hned do vodoteče. Vše, co se spláchne z tovární haly, taktéž... a pak se lidi diví, že klesá spodní voda a usychají stromy v ulicích. Bodejť, když se k nim ta voda přes asfalt vůbec nedostane...