Neviditelný pes

EVROPA: Vezměte feťákovi matroš...

16.1.2014

Zmrazených 100 miliard dotací z Bruselu

Jak přinutit feťáka, aby něco vykonal? Nedat mu dávku. Od doby, kdy jsme začali čerpat dotace, se u nás nic nezměnilo. Věděli jsme to my, věděli to i v Bruselu. Deset let byly každý den stejné důvody pro zmrazení dotací. Kdykoli. Proč až teď?

Jsem přesvědčen, že v Bruselu průběžně velmi dobře vědí, jak je jednotlivými politiky v členských státech zacházeno s dotacemi. Obdobné problémy se zneužíváním peněz, účelově nastavenými dotačními tituly, rozkrádáním, odfláknutou kontrolou a absencí potrestání mají téměř všechny členské státy. Stačí se podívat do zpráv Evropského úřadu pro boj proti podvodům. A jsem přesvědčen, že Brusel tyto problémy v reálném čase účelově přehlíží, aby je mohl použít jako nástroj k dosažení svých cílů silou v případě, kdy se to hodí. Bez výstřelu. Nabízí se proto hned tři vysvětlení, proč to, co se v České republice děje už od roku 2004, bylo "postiženo" zmrazením dotací zrovna teď.

Tím prvním důvodem je fakt, že Brusel čelí před letošními volbami do Evropského parlamentu dost možná největšímu tlaku na samotnou podstatu své existence, když téměř ve všech státech dochází k posilování opozice vůči dosavadnímu směřování EU. Není snadnějšího způsobu, jak zaútočit proti této opozici a jejím snahám o změnu, než zarazit přísun peněz, na jejichž zrodu se paradoxně bezpochyby podíleli i občané, kteří s Bruselem nesouhlasí. A není snadnějšího způsobu, jak před volbami zabodovat, než ty dotace před těmi volbami zase uvolnit.

S tím se pojí i druhý důvod, tedy skutečnost, že současná vznikající vláda je jednoznačně probruselská a že chce udělat vše pro to, aby u nás bylo zavedeno euro bez referenda. Zaražení dotací jí umožní poukazovat na chyby vlád minulých, přestože ty chyby tu byly od prvních okamžiků, a tedy i za vlády ČSSD a jejích koaličních partnerů. Jen je nikdo v Bruselu neřešil, protože se to nehodilo. Považuji za jisté, že se nové vládě "podaří" Bruselem vytýkané problémy "napravit", což poslouží právě a jedině k tomu, aby si mohla před volbami do Evropského parlamentu připsat "vítězství" v boji za odblokování 100 miliard dotací z EU. Ideální "argument" do předvolební kampaně.

No a máme tu třetí možný důvod, a tím je nedostatek hotových peněz, které potřebuje Brusel na úplně jiné aktivity. Bez výraznějšího povšimnutí nejen našich médií došlo 10.1.2014 k poměrně zásadní události, která by mohla způsobit začátek faktického rozkladu Evropské unie. Ten den schválila britská dolní sněmovna návrh zákona, podle kterého budou Britové do konce roku 2017 hlasovat v referendu o tom, jestli Velká Británie zůstane součástí EU nebo vystoupí. Dlouhodobě je přitom většina pro vystoupení a jelikož na tom Britové nejsou tak, jak na tom byli Irové, je velmi pravděpodobné, že se tam referendum do zblbnutí opakovat nebude a že Británie z EU jako první stát vystoupí. Je dobré na tomto místě připomenout, že je členem už od roku 1973 hned při prvním rozšíření, a že tedy většinový názor Britů není žádným módním výstřelkem, ale důsledkem poznání a osobních zkušeností. No a Brusel bude odteď potřebovat hodně peněz, které nemá, na to, aby spustil kampaň pro "chci zůstat v EU".

Bruselské zmrazení dotací ve výši 100 miliard právě teď nemá ve skutečnosti s chybami v čerpání a kontrolách nic společného. Ty tu máme už od roku 2004 a všichni o nich věděli. Je to jen zástupný důvod k tomu, aby se feťák, zvyklý na svojí pravidelnou dávku, srovnal a aby v nadcházejících volbách do Evropského parlamentu hlasoval správně. Pro Brusel.

Převzato z blogu se souhlasem autora



zpět na článek