16.5.2021 | Svátek má Přemysl


EVROPA: Věra Jourová - impérium znovu útočí

13.4.2021

Mnozí si vzpomenou, že česká evropská komisařka v září tvrdila, že Maďarům „není umožněno formovat nezávislý názor“, a že je tudíž Maďarsko „nemocnou demokracií“. Nyní Jourová útočí znovu.

Věra Jourová, komisařka odpovědná za hodnoty a transparentnost Evropské komise, je jedním z hlavních architektů notoricky známé „procedury vlády práva“ („rule of law procedure“) této komise a stojí za tím, že čerpání z nouzového fondu má být vázáno na svévolnou sadu kritérií „vlády práva“.

V zářijovém rozhovoru pro časopis Der Spiegel nazvala komisařka Jourová Maďarsko „nemocnou demokracií“ a tvrdila, že Maďarům „není umožněno formovat nezávislý názor“. Toto tvrzení bylo nejen urážlivé a ze strany členky Evropské komise naprosto nepatřičné, nýbrž bylo i nehorázným porušením zásady upřímné spolupráce a zcela neslučitelné s mandátem Jourové jako místopředsedkyně Evropské komise. Nedlouho poté, co Jourová nazvala Maďarsko „nemocnou demokracií“, žádal premiér Orbán dopisem předsedkyni EK Ursule von der Leyenové rezignaci Jourové a oznámil, že Maďarsko přeruší veškerou dvojstrannou komunikaci s českou komisařkou.

To by mělo stačit, ale očividně to nestačí. Minulý víkend se v jednom rozhovoru – znovu pro Der Spiegel – snažila Věra Jourová podstrčit názory mířící obdobným směrem.

Názor Jourové na stav maďarské demokracie se, podle jejích slov v rozhovoru, od září nezměnil, takže naše demokracie je ještě pořád „nemocná“. A dodala, že tomu tak je v důsledku absence určitých prvků „vlády práva“ – Ty prvky jsou podle Jourové důvodem, proč se nyní proti Maďarsku a Polsku postupuje „podle článku 7 procedur“. Připustila však, že tyto procedury „uvízly na mrtvém bodě“.

„Je pro mě noční můra,“ uvedla Jourová v rozhovoru, „že se z rozpočtového mechanismu stal nový článek 7 a stejně to vázne.“

Svým vyjádřením vděčnosti za vytvoření „mechanismu vlády práva“ jako vůbec nejsilnější „těžké palby“ na „ochranu vlády práva“ jen česká komisařka zopakovala tytéž názory, které začala prosazovat v lednu. Řekla tehdy, že navzdory tomu, že Maďarsko a Polsko napadly tento mechanismus před Evropským soudním dvorem v Lucemburku, „můžeme hodně peněz zablokovat – máme mocný nástroj“. Ačkoli se řada našich kritiků vysmívala tomu, že my to nazýváme „vyděračstvím“, žádným jiným termínem se přístup, ke kterému se Jourová v poslední době uchýlila, lépe vyjádřit nedá.

Evropská komise – a Věra Jourová osobně – ukuly zbrusu novou, lesknoucí se zbraň, která je nyní nabitá, natažená a připravená namířit na každou zemi, jež se – jako Maďarsko a Polsko – odváží vzepřít unijní promigrační, liberální většině.

Jenže, račte pochopit – to, že někdo může zmáčknout spoušť, ještě neznamená, že jde o legitimní či přijatelný, nebo dokonce férový postup. A výroky podobné těm, jež pronáší jistá komisařka, o které se předpokládá, že bude politicky nestranná, jsou naposto nepatřičné a měly být důvodem pro její sesazení.

Komentář zveřejněn k 6. dubnu 2021. Se souhlasem převzato z abouthungary.hu. Pro Konzervativní noviny přeložila Ivana Kultová. Originál zde.

Převzato z webu Konzervativní noviny se souhlasem redakce.

Zoltán Kovács


Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.