19.4.2024 | Svátek má Rostislav


Diskuse k článku

EVROPA: V Bruselu boj o kost

Krutě neúspěšný sumýš jednající o rozpočtu EU na následující léta ukázal, že o nějaké federalizaci EU, o které sní a veřejně mluví dáreček Guy Verhofstadt anebo ještě před časem i náš president Miloš Zeman, nemůže být ani řeči. Každá členská země hájí vlastní zájmy a není na tom vůbec nic divného. Je to prostě boj o zatím neohlodanou kost.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Braun 27.2.2020 16:34

Tak federální stát má federální rozpočet do kterého jednotlivé státy nemají co kecat. Takže ano, takto federální stát nefunguje, už ze svého principu. To tedy pan Holásek objevil "Ameriku".

A. Bocek 27.2.2020 7:43

Byla již vytvořena ekonomická skupina podnikavců závislých na dotacích, Je jedno jestli jsou to dotace Evropské či národní.První otázkou je, jak dlouho může fungovat ekonomika státu, kde všechny ekonomické subjekty pobírají dotace? Druhou otázkou je o kolik by se zvýšila nezaměstnanost, kdyby se propustili všichni ti schvalovatelé a papíroví předežvýkači žádostí? Potřetí proč okrajové a zanedbané regiony nejsou výlučnými příjemci kohezních peněz ?

L. Písařík 27.2.2020 5:30

Holásku, co je to za blábol o přijímání migrantů v době covid19? Ani jednoho. Jak virus zasáhne tábory migrantů, stane se z nich, vlivem nízké hygieny a nahromadění lidí, časovaná bomba.

R. Langer 27.2.2020 5:56

To je časovaná bomba odjakživa, na to žádný virus potřeba není. :-P

V. Církva 27.2.2020 8:12

Časovaná bomba z těch chudáků být může, ale taková co se roztříští o všechny ostatní.

V. Církva 27.2.2020 8:17

Nebo-li, pokud nedojde k revoluci, ani epidemie nezabrání politikům a soudům měnit migrační politiku.

Jedině kby politici a soudci měli povinnost takové infekční zóny navštěvovat. To by bylo po pašeráckých mafiích do druhého dne.

Ono mafie vlastně vznikají, když se vymyslí nesmyslné zákony (prohibice v US, azylové zákony) nebo když dodržování zakona není stát ochoten či schopen kontrolovat (migrace, prohibice).

P. Moravčík 27.2.2020 9:44

Váš posledný odstavec je zatiaľ najtrefnejšou definíciou, ktorá na túto tému odznela - len do druhej časti vety by som zahrnul obidva dôvody vzniku. Azylové zákony vznikali v úplne inej spoločenskej atmosfére než aká je teraz.

L. Písařík 27.2.2020 10:42

Pokud se odaří udržet tábor v izolaci - nelze odhadnout vývoj.

L. Písařík 27.2.2020 10:47

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/cerne-scenare-koronaviru-v-cesku-kazdy-treti-doma-ci-zavrena-divadla-90241

D. Müller 27.2.2020 2:55

Po nějakém čase se s p. Holáskem nerozcházím v náhledu na dané téma. K tomu bych ještě podotkl, jak se historie umí krásně opakovat...

Před lety jsem četl knihu Paula Johnsona Dějiny 20. století, kde popisuje svým pohledem konec koloniálních držav Evropských zemí. Nevyzdvihuje u nás tolik zakořeněnou rétoriku boje za národní osvobození, ale spíš jev, který je možné nazvat "únavou z vládnutí" a ekonomické výpočty související se správou zámořských oblastí. V té době šly z peněz daňových poplatníků v Anglii, Francii apod. obrovské investice do budování infrastruktury kolonií, peníze se vracely v podobě daní ze zisků firem na územích podnikajících. Státy chudly, soukromníci bohatli. Pod pojmem státy chudly rozumějme střední a nižší vrstvy populace, které chudly skrze daňovou zátěž. V důsledku obrovské ekonomické zátěže způsobené druhou světovou válkou, přišel čas, kdy tento pákový efekt byl pro plátce daní natolik zatěžující a obtěžující, že došlo k opuštění tohoto scénáře a země byly ponechány svobodě doslova napospas. Daňoví poplatníci a následně i politici už nebyli schopni a ochotni saturovat tyto oblasti dotacemi a ještě se tam starat o pořádek a řád. Svět se pak změnil k nepoznání... Mně se zdá, že paralela s EU je velmi podobná... jdou k nám dotace na infrastrukturu a odcházejí v podobě dividend korporátů v poměru cca 1:5. Jourová má na starosti řád na méně rozvinutých územích a EK, to čím dál méně baví. Ale je zřejmé, že pod tlakem nákladů spojených s migrací a novým zeleným údělem, se ten jeden díl z poměru 1:X dává rozvinutým zemím dohromady čím dál hůře. Takže vše vypadá na to, že budeme dříve nebo později ponecháni svobodě na pospas i my. Další paralely ve vývoji si už každý může vydedukovat sám... ale tuším, že to bude mazec, i když... ono to už v podstatě začalo.

V. Církva 27.2.2020 8:38

Tak rozhodně zajímavý a z velké části pravdivý pohled. Jen nepatrná nejasnost. Psal jste že peníze se vracely v podobě DANÍ ze zisku firem. Takže při správném zdanění by na tom nakonec vydělali i lidé z mateřských zemí. A nezmínil jste ropu a suroviny. Pokud by Západ byl trpělivější a odhodlanější vydělali by na tom i ti pracující. I proto se spíš přikláním k tomu odporu místních (pod vlivem komunismu atd.) a zlenivění kolonistů.

Co se týká paralely EU. Někde jsem četl, že hlavní důvod, proč starý Západ má vyšší mzdy než my, je v tom, že tam sídlí či mají vazby majitelé globálních firem, z nich prostě odpadá něco i pro ostatní (nejen daně ale i zakázky). Problém bych tak spíš viděl v nezaměstnanosti na Západě. Souhlasím ale s tím, že peníze z EU jdou především od střední třídy. Kdyby k nám nešly, stejně by šly dividendy jejich podnikatelům, takže by se střední třída měla líp. EK a řád na méně rozvinutých zemích - to si asi děláte legraci, Západ je sebevrah který chce stáhnout s sebou nevinné. Ale jinak pokud by nás opravdu nechali svobodě napospas, bez dotací při současném ponechání otevřeného trhu, budu šťasten.

D. Müller 27.2.2020 11:04

Pane Církvo, samozřejmě se jednalo o mix vlivů a zájmů. A přenesený profit jistě měla i část obyvatel mateřské mocnosti. Staví se sídla korporací, lodě pro business, atd. Nakonec je dnes vidět, kde sídlí bohatství apod. Rovnováha je však křehká a rovnice jednoduchá. Při 20% zdanění a poměru dotací a zisku 1:5 se peníze daňových poplatníků vrací zpět do kasy. Při nižším poměru už státní kasa prodělá a peníze se přesunou na stranu investorů.

S tím řádem z EK, jsem to bral z pohledu starých členských zemí. Na naší straně se samozřejmě pohled na řád rozchází. Nebo spíše.. řád, o který usilujeme, už u nich opustili. :-)

J. Pavel 27.2.2020 9:08

Vaše úvaha je chybná, ty korporáty se zde usadily zhusta už před vstupem ČR do EU, např. privatizace bankovního sektoru. Další firmy zde zakládali pobočky díky kvalifikované a levné pracovní síle, např. automotive sektor. Na nic z toho EU nepřispívala a tudíž nelze hovořit o pákovém efektu. A po zastavení dotací se samozřejmě nijak neopezí výplata dividend, pokud podniky budou nadále prosperovat. Zjednodušeně řečeno, dotace z EU se o prosperitu ČR nijak nezasloužili. Ekonomika by fungovala i bez nich, jen Agrofert by neexistoval.

V. Petr 27.2.2020 10:39

Agrofert existuje už od poloviny 90 let!

D. Müller 27.2.2020 11:15

Pane Pavle, asi bychom to u piva probrali podrobněji a myslím, že bychom dospěli k závěru, že moje úvaha není zcela chybná. Je dobré si projít historii investičních pobídek v naší zemi a odlivu financí ve formě dividend. Když by se část peněz nevracela ve formě dotací, které končí u "elit", tak by vstřícnost k zahraničním investicím nebyla tak bezhlavá. Tlak na reinvestice u nás by byl mnohem vyšší než nyní, také snaha o možnost tvorby domácího kapitálu by byla ceněna. Tím vůbec nechci házet špínu na západní investory, je to jejich business. Jen jsem chtěl naznačit některé možné souvislosti.

D. Müller 27.2.2020 13:29

Pardon, pane Petře, omlouvám se...:-)

J. Lukavsky 27.2.2020 17:08

"země byly ponechány svobodě doslova napospas" no ty kolonie do toho nebyly natlačeny kolonizátory násilím, draly se o svržení jařma bílého muže dosti vehementně (i s podporou SSSR a Tábora Míru a Socializmu). A výsledek vidíme docela zřetelně: kmenové války, diktátoři v cirkusových uniformách, dětští vojáci... a bída. Ale oni se rvali a zabíjeli i dříve, ale jen oštěpy, teď mají kalachy. No Korona to asi vyřeší. J.L.