19.2.2020 | Svátek má Patrik


EVROPA: Ustanovit Unii visegrádské čtyřky

23.10.2015

Řekl bych, že uzrál čas. Německo se začalo chovat jako diktátor EU. Rozhoduje za všechny a bez jejich konsensu. Takzvané EU-elity vyhrožují neposlušným státům. Dokonce tuhle a tamhle se někdo zmínil o vyloučení z EU.

„Ti, kdož nesdílejí naše hodnoty, ti, kdož dokonce nerespektují tyto principy, se potřebují začít ptát sebe sama, jaké je jejich místo v Evropské unii.“
Francoise Hollande

Za sebe řeknu na rovinu, že tutově nesdílím hodnoty paní Merkelové, které spočívají v přijetí všech migrantů, kteří se budou obtěžovat přijít. Ať ta dáma mluví za sebe, resp. za své Německo. Totéž platí pro pana Hollanda, který v poslední době funguje jako Merkelové batoh.

Takže, co kdyby státy V4 ohlásily, že žádnou kvalifikovanou většinu poslouchat nebudou, a pokud se to náčelnictvu EU (t.j. Německu a Francii) nelíbí, tak si udělají svojí miniEU a z té velké vystoupí. Co by se stalo? Asi nic. EU není schopna zastavit bandu migrantů, jak by tedy přinutila k poslušnosti čtyři státy? Zastavením dotací? Tak by země V4 zastavily příspěvky. Další krok k vystoupení.

Ale víc a víc se ukazuje, že elity EU považují teritorium EU za hlavní hodnotu. Podívejte se na Řecko. Unie do něj radši bude pumpovat peníze, i když je jasné, že ty dluhy nikdy nezaplatí – jenom aby udržela teritorium. Jak se někdo vyjádřil, je to levnější než válka. Ve smyslu kolik by stála válka na získání takového území. Německo se dnes chová, a asi se i tak cítí, jako by mu Evropská unie patřila. Co se nepodařilo vojensky, podařilo se ekonomicky, prostřednictvím EU.

Troufnu si tvrdit, že kdyby se takhle státy V4 postavily na zadní, Brusel by rychle couvl a začal vyjednávat. (Nechcete migranty, dobře, oni stejně k vám taky nechtěj. Nechcete buzeraci s tímhle a tamtím, dobře uděláme výjimky „sebeurčení“. Atd.) Mohlo by to i nastartovat proces přepracování EU v něco víc životaschopného.

V4U by měla smysl tak jako tak, i při současném členství v EU a určitě i mimo něj. Dala by zemím V4 dostatečnou váhu k jednání s kýmkoliv (jen by se nesměly moc hádat samy mezi sebou). Dala by jim ochranný svazek proti tendencím Ruska znovu si přivinout „blízké zahraničí“ na svá prsa. Samozřejmě by státy V4U zůstaly v NATO. Ostatní dosavadní výhody plynoucí z členství v EU by se velice pravděpodobně daly vyjednat asociačními dohodami (Schengen atd.).

Byl by to zajímavý a podle mně asi velice životaschopný státní útvar. V4U vpřed!

Vancouver

petr.kolar.canada@gmail.com7 tipů, jak zatočit se stresem
7 tipů, jak zatočit se stresem

Doba se neustále zrychluje. Často se za celý den nestíháme ani zastavit. Přitom stačí změnit pár návyků a objevit díky nim krásu pomalejšího tempa, relaxaci a prožitek přítomného okamžiku.


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.