28.1.2022 | Svátek má Otýlie


EVROPA: Unie páchá sebevraždu

26.6.2015

Europarlament se chystá zakázat svobodné fotografování na ulici všech evropských měst. Na zasedání výboru Evropského parlamentu pro právní záležitosti byl přijat upravený návrh zprávy k autorskému právu, který na celoevropské úrovni navrhuje zrušit svobodu panoramatu.

Hrozí tak, že turisté, amatérští fotografové, nebo i běžní kolemjdoucí, kteří si vyfotí sochu, mohou být žalováni. Svoboda panoramatu znamená, že vše, co je permanentně vystaveno ve veřejném prostředí, lze vyfotografovat a volně zveřejnit.

Na základě tohoto principu, který je garantován v právním řádu České republiky a dalších zemí, funguje celá řada on-line projektů: různá fotoalba, fotobanky, ale třeba i také největší on-line encyklopedie Wikipedie. Možnost fotografovat pouze pro nekomerční účely však fotografování a sdílení fotek prakticky zabíjí.

Jak upozornil expert Pirátské strany Mikuláš Ferjenčík, cituji: „S fotomobily, tablety a dalšími zařízeními se již nacházíme na té technické úrovni, že rozdíl mezi vyfotografováním a zveřejněním se v podstatě stírá. Zmáčknete spoušť a hned sdílíte - na sociální sítě, weby, úložiště, kamkokoliv. Jako autor fotografie své dílo můžete šířit - a klidně na něm i vydělávat anebo ho dát veřejně na facebook nebo do encyklopedie jako je Wikipedia. To vše je součástí svobody, která zahrnuje i komerční šíření.“

Zákaz svobody panoramatu navrhl francouzský europoslanec Jean-Marie Cavada a podpořil jej europoslanec Pavel Svoboda z KDU-ČSL. Závěr legislativního výboru je konečný. O finální podobě návrhu ale bude ještě hlasovat plénum Evropského parlamentu v červenci.

Panuje však značná obava, že většina ze sedmi set europoslanců nakonec podpoří tento krok, který potvrzuje obavy, že Evropská unie přestala být prostorem svobody a stává se totalitním zařízením orwellovského typu.

Je zajímavé si přečíst, jak na to reaguje ve svých diskusích sama postižená internetová komunita. Namátkou cituji jednotlivé ohlasy:

„Z jedné strany nás nechají sledovat kamerami a zasahuji do našeho soukromí, z druhé strany nám chtějí zakázat fotit a natáčet,“ praví jeden z diskutérů. Druhý dodává: „Pomazánkové máslo, zabíjačka, kouření na koncertech a teď toto... kolikáté že je to století?“ Docela zajímavé a každopádně aktuální vysvětlení nabízí třetí: „Nebude to tím, že lidé ted’ zejména fotí a natáčí tzv. migranty, a to se lobbistům z řad neziskovek a uplaceným politikům nelíbí?“

Další vyslovuje vážnou obavu: „Před chvílí jsem se podíval kolegyni na pozadí... Tak teď nevím, jestli jsem se dopustil šíření pornografie tím, že to tady píšu, nebo porušování autorského práva (pohled na její křivky) nebo zneuctění a genderového ataku...“ A další se projevuje prakticky, jako ryzí Čech: „Hurá! Vysoudíme na Googlu nějaké peníze za to, že je náš barák na Street View!“

Většinou ohlasů zní refrén, který vyjádřil debatér patrně z Moravy: „Už tam ti strýci dočista zdegenerovali. Potřebovali by se občas zvednout ze svých židlí a jít se projít do lesa.“ A jiný dodává lakonicky: „Asi jim vypnuli klimatizaci.“

Tak jako tak, jde o další důkaz toho, že Evropská unie a její struktury jsou čím dál tím víc vzdáleny skutečným evropským občanům a jejich zájmům, vytvářejí virtuální svět nemající s tím faktickým nic společného. Je zřejmě jen otázka nedlouhého času, kdy si evropští občané položí otázku, zda toto chtěli a za toto chtějí platit a konec konců třeba i bojovat. Odpověď nejspíše nebude kladná.

Vysíláno na ČRo Plus, publikováno na www.rozhlas.cz/plusAkční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.