3.12.2022 | Svátek má Svatoslav


Diskuse k článku

EVROPA: To je ale rána!

Jsou věci, které prostě nečekáte. Třeba to, že narazí dvě letadla do symbolu Ameriky a světového obchodu. Anebo že se profesor, který chodí zásadně v saku a mluví, jako když přednáší na univerzitě, si najednou udělá s kolegy z Polska a Slovinska výlet do Kyjeva. Na který padají bomby.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
R. Doubravský 18.3.2022 18:31

Chybka: autorem "Války světů"je H.G.Wells. Orson Welles je Občan Kane.

J. Jirka 18.3.2022 19:32

Chybka 2^:

Rozhlasová adaptace knihy Válka světů H. G. Wellse je známá hlavně kvůli mediální panice, kterou v roce 1938 způsobila. Autorem rozhlasové hry je Orson Welles a Mercury Theatre On the Air. Délka hry je 60 minut.

Wikipedie

J. Kostelanský 18.3.2022 17:38

Jó, ono se to kecá a dělá svaly, když ti politici nenesou žádnou odpovědnost.

Zajímavé, že do Ruska vyskakují ti nejmenší z Evropské unie, a "čirou náhodou" jsou to země bývalého komunistického bloku.

U mně to vzbuzuje dojem, že tihle pidi suprmani si léčí své komplexy ze 40 let komunistické minulosti, za kterou - jak jinak - mohou jen a jen Rusové. A když můžou, tak si do Ruska zabuší, co to jde.

Na postoj západní Evropy ke konfliktu na Ukrajině se dá koukat 2 hlavními způsoby: 1. tím "našim", který je vlastně takový americko-slovanský. Americký v tom, že přesně odpovídá americkým zájmům. A slovanský v tom, že Slované, co je historie historii, ve vypjatých historických okamžicích spoléhají spíš na emoce, než na svůj rozum. Což má pro ně takřka vždy neblahé následky - emoce jim totiž brání pragmaticky myslet i na zadní kolečka, tedy na budoucnost. Američané podporují Ukrajinu ze zcela jiných důvodů než současní Slované. Americe jde o to nepřipustit vznik konkurenčního mocensko-ekonomického centra, které by mohlo vzniknout úzkým provázáním západoevropského lidského potenciálu a ruského, takřka nevyčerpatelného ruského přírodního bohatstva. Které by navíc mohlo být umocněno úzkým provázáním s obří ekonomikou Číny. (to není z mé hlavy, to píší američtí politologové, myslím že i Zbygniew Brzezinski). Slované podporují Ukrajinu bez ohledu na své vlastní zájmy ve stylu 3 mušketýrů "jeden za všechny, všichni za jednoho". Zkrátka kašlou na následky, na zadní kolečka, na takřka jisté budoucí konsekvence, vše vsadili na emoce. A jako už tolikrát v minulosti, zase špatně.

J. Kostelanský 18.3.2022 17:38

Druhý způsob náhledu na konflikt je typický pro Západ. Tamní mentalita je takový "pozitivní" egoismus: v mezinárodní politici je třeba vždy hledět především na své vlastní zájmy a na zájmy těch druhých jenom, pokud jsou v souladu s těma našimi. Zkrátka, když o něco jde, bližší je košile než-li kabát. A už v době konfliktu myslet na to, jak si zajistit co nejvýhodnější pozici po jeho ukončení. Paradoxně se jim to historicky vždy oplatí více než postoj slovanský: zájmy jiných jsou nám přednější než zájmy vlastní. Kromě jiných to má za následek i to, že pro Západ jsme pořád státy druhé kategorie - jak si mohou vážit někoho, kdo kašle sám na sebe? Zkrátka Slovany využijí, když se jim to hodí, jinak jsou pro ně jen takový východní póvl. Paradoxně ze slovanských národů si asi nejvíc váží Rusko, protože je to nejen velká země, ale na svět hledí těma samýma očima jako západní svět. Russia first. Rusko na prvním místě.

Z tohto pohledu je postoj západních zemí, zejména Německa dobře čitelný. Zájmem Němců je neúčastnit se vojen, žít si takový normální život, mít levný plyn a tím konkurenční výhodu, mít dobré vztahy jak s USA, tak s Ruskem, Čínou atd. A myslet na to, že Rusko budou potřebovat i v budoucnu - tak proč si kazit vztahy s Ruskem, zvláště kvůli slovanské Ukrajině, která je s přehledem najzkorumpovanější zemí Evropy. Stupňováním agresivních projevů vůči Rusku by si vůbec nepomohli. Němci ale musí tancovat alespoň mezi 2 vejci - jedním jsou jejich zájmy v Rusku, a tím druhým je nátlak ze strany Američanů.

P. Brich 18.3.2022 18:13

"... zájmy jiných jsou nám přednější než zájmy vlastní."

Ano, to sedíR^ [>-]?

P. Diviš 18.3.2022 20:55

Vám i Kostolanskému asi jo: Zájmy Ruska.

J. Kostelanský 18.3.2022 21:12

To lidé jako vy by za korupcí shnilou Ukrajinu i vlastní život dali. A mnozí i jadernou válku rozpoutali.

Š. Hašek 18.3.2022 16:23

Člověk se diví, že jedna fotka Fialy v neprůstřelné vestě (pro novináře už na 20. koleji žst. Phahl), s mobilem přímo duálně do Pentagonu a Kyjeva, dovede přivodit tolik orgasmů. Mám dojem, že genau v tom kupé jsem několikrát jel do Moskvy. Skrz Bělorusko. Mjaso, kartoška, ogórki. Bograč. Na peroně.

Když Adolf jel kdys Brüxem/Mostem, bylo to poněkud uměřenější. Muži si pamatující už počítali utržené nohy v luftě, ženy se držely za srdeční krajinu, chlapci na těsno šahali dívkám někam ................... . Faktem je, že u Verdunu tolik nemrzlo.

Dneska máme Hilšera a Pavla. Tý vado! Jeden z Afriky, druhý KSČČSLANATObrusele. Pěkná dvojka!

J. Matuška 18.3.2022 15:51

Ad 15:22 Moc se omlouvám že jsem postoval tv.hádku Hilšera se Skálou pod článkem pana Václava Vlka st. Tam neměla co dělat. Moc si považuji, že Aston umožňuje pod svým Úvodníkem dávat odkazy a reakce na témata, která jsou "off topic". Snažím se, abych se nedopouštěl formálních pochybení, ale to stáří...:-(

P. Diviš 18.3.2022 15:51

Když vás to baví ...

... možná to i někdo otvírá.

Š. Hašek 18.3.2022 16:37

Já si to otvírám.

P. Brich 18.3.2022 15:22

Mám na to trochu jiný názor. Se souhlasným mlčením Západu zakrytým halasným odsuzováním agrese si Rusko prosadí svou - jako tomu bylo v roce 1968, kdy si SSSR prosadil svou u nás. Je to silně podobné (včetně vlny solidarity - tentokrát posunuté poněkud na východ), až na to, že tady občas střílel SSSR a další 4 internacionální přátelé, někdy i mezi sebou navzájem. Naše armáda dostala tehdy rozkaz nestřílet. I když mi to tenkrát jako horkokrevnému mladíku bylo proti srsti, s odstupem času si myslím, že to bylo rozumné - pohřební služby nebyly přetížené. Ukrajinci jsou asi z jiného těsta a také mají hrůznější historickou zkušenost (hladomor ve 30-tých letech). Teď si prožijí tu naši - pokrčení ramen nad národem a zemí, o níž ani přesně neví, kde leží. Výzvy Zelenského k rozpoutání světové války zůstanou, doufám, oslyšeny. Byla by to válka třetí a poslední. Jisté světové vojenské a zbrojařské kruhy (nejen Západ, ale třeba i Čína) mají zájem tuto válku prodlužovat, aby zjistili, na jaké ruské zbraňové systémy se mají připravovat. Kanónenfutr dodávají Ukrajinci. A čeho dosáhnou? Čím déle tato podivná válka potrvá, tím větší sousto si Rusko ukousne. Rozhodně větší, než by dosáhlo vyjednáváním předem (dost pravděpodobně o tom Zelenskij ani nechtěl slyšet). I když na to mnozí zdejší váleční štváči mají jiný náhled, i Putin si své oběti bude muset Rusku zodpovědět.

A gesto oněch oslavovaných cestovatelů? Jenom gesto. Jejich putování bylo zřejmě s Putinovým vědomím, i když při tom nejspíš naštvaně funěl. Kdyby totiž nějaký bludný dron trefil ten vlak, válka by byla už na spadnutí. A že to bylo tzv. s vědomím bruselského načalstva? I kdyby nebylo - milovaná Andělka se zavázala Erdoganovi platit z EU výpalné za zadržování doktorů a inženýrů na svém území, aniž ji kdokoliv k tomu dal mandát.

P. Brich 18.3.2022 18:16

... aniž jí kdokoliv ...

J. Jirka 18.3.2022 19:38

> Byla by to válka třetí a poslední. <

Putin doufá, že tímhle svět zastraší, protože jinak by vyšlo najevo, že ho nemá čím zničit a jen mlží.

J. Matuška 18.3.2022 15:22

Hilšer a Skála se pohádali ve studiu

https://cnn.iprima.cz/porady/360deg-0/hilser-a-skala-se-pohadali-ve-studiu

Š. Hašek 18.3.2022 15:58

No, .................. Skála je hlava.

Hilšer zůstal svlíkačem trička a tajtrdlíkem.

J. Matuška 18.3.2022 16:17

Senátor Hilšer by se měl držet svého řemesla.

Š. Hašek 18.3.2022 16:35

Teďkonc jste mě malinko vykolejil. ;-)

Je řemeslem aktivisticky svlékajícím se hodnotářem Afriky? Nebo doktorem na venkov, aby pomáhal lidem a zalepoval rozbitá kolena těm utrženým chlapcům z řetězu, co neposlouchají matky? Nebo jedl chlebíčky v závodce senátu a debatoval, "kdy se Rusko položí"? Na vozíku metrák tiskovin od Jourové. Pro manželku dojede řidič.

Ten hochštapler měl na výběr ze tří řemesel. ;-) Vybral si, za peníze, podržtašku, loutku a drzouna.

Každý řidič autobusu, odkudkoliv, mi je milejší. I když "je tvrdší na brzdy".

Das Gesindel.

P. Brecík 18.3.2022 13:46

EU platí Rusku 200 až 400 MILIARD DENNĚ 8-o

https://www.novinky.cz/valka-na-ukrajine/clanek/cena-plynu-na-evropskem-trhu-za-tyden-klesla-o-70-procent-4

J. Černý 18.3.2022 13:59

;-D;-D Vtipné. A čeho ? Já si v tom článku přečetl, že plati tak cca 15 miliard Kč denně.

Š. Hašek 18.3.2022 18:14

Nejlepším bude, až babka Němcová dá Putina do Haagu, protože nám (Hřibovi a Kolářovi) nehodlá pouštět plyn zadarmo.

Případně za cenu, kterou určí Švejnar a Stanjura. Ev. průměr těch dvou.

J. Kanioková 18.3.2022 13:46

Zrovna jsem si vyslechla Fica jak dští síru na Ukrajinu, blbec pitomý !

Takže není divu, že do Kyjeva nejel nikdo za Slovensko.

J. Černý 18.3.2022 13:54

Proč jste tam nejela vy je divné!

J. Pankovic 18.3.2022 14:24

...aby se nelekli ;-)

J. Pankovic 18.3.2022 14:27

P.S. Fico je v opozici, on tam nejel ani priemer, pardón, premiér.

P.P.S. ... ještě že ste neslyšela Vášáryovou ;-)

Š. Hašek 18.3.2022 16:47

Možná jste si nevšimla, paní Kanioková,

že Fico mluví nikoliv o U krájině, ale jen o kyjevských podržtaškách USA. I Vy to sledujete jen tři neděle???

Já dvacet let.

O Slovensko vlastně ani nejde. To Slovensko je ještě horší, bezvýznamné loutkařství, než jsme my. Myslím jako ze strany USA.

Rusko nás má v šuplíku "plyn, atom, Slované, Praha". Vsadím se s Vámi o cokoliv, že slovo -Slované- má tučně.

Doufám, že mi ideologicky nezavřou prodejnu ruských laskomin. Furt Fiala říká, že šprotama Putina položí na lopatky.

J. Pankovic 18.3.2022 19:12

Nono, pane Hašku, ještě vám nějaký roduverný Slováčisko z Terchovej rozbije papuľu!!

Konec-konců je Slovenský Štát stále ve válečném stavu s USA, takže pí. Čaputová postupovala velice chytře, když prohlásila Slovenskou Republiku za emerického vazala ;-)

Š. Hašek 18.3.2022 20:12

;-) V Horních Uhrách si vždy dáme borovičku

(s horcom), nekecám o tom, co jim v Pešti zas vyhotovili.

Funguje to tak padesát let, od středoskolských studií. To ještě na Královej holi ani vysílač nestál. ;-) A každý Čech jim přidával na chleba, aby mohli potom národovat. ;-)

P. Brecík 18.3.2022 13:44

Vy tu válku a jiné, berete vážně ? Ve Spojených státech sílí kritika Washingtonu, který podle všeho zruší některé ekonomické sankce uvalené na Rusko výměnou za to, že Moskva nebude bojkotovat jadernou dohodu světa s Íránem. V týdnu to přiznala sama americká administrativa. Rusku se navíc otevře cesta ke kontraktu ve výši 10 miliard dolarů, který má zajistit dostavbu íránské jaderné elektrárny v Búšehru. Moskva chtěla od USA záruky, že jejich sankce nenaruší schopnost Ruska spolupracovat s Íránem. Původní jaderná dohoda uzavřená v roce 2015, která měla Teherán přimět ke zpomalení jaderného programu výměnou za ukončení sankcí, přestala fungovat v roce 2018, kdy od ní po rozhodnutí tehdejšího prezidenta Donalda Trumpa odstoupily USA.

J. Stárek 18.3.2022 13:37

To, co Evropa potřebuje, není větší klacek. Evropa potřebuje emancipaci a schopnost lépe hájit své zájmy.