8.12.2021 | Svátek má Květoslava


EVROPA: Ticho z Bruselu

22.10.2012

Od krajských voleb uplynulo několik dnů a noviny jsou plné stanovisek a rozborů zamýšlejících se nad důvody nástupu komunistů do krajských vlád. V záplavě slov mi chybí hlas, který se ozýval při sebemenším podnětu, hlas, který vyhlašuje přípustné zahnutí banánů, zakazuje žárovky a teploměry, zkrátka hlas, který dbá o naše blaho – hlas bruselské úřadovny.

Nikdy jsem neměl iluze o síle a významu evropských orgánů, v referendu o vstupu jsem byl z mnoha důvodů proti. Dobře si vzpomínám na argumenty proevropsky smýšlejících přátel, kteří v unii viděli garanta demokratického vývoje našeho státu… Nekomentuji teď rozhodnutí voličů, obávám se, že v mnoha případech se nejedná o ztrátu paměti, naopak, mnozí z nich velmi dobře věděli, koho si vybírají. Proč ale mlčí instituce, které se vyjadřují i k takovým margináliím, jako je název rumu, pomazánkového másla nebo syrečků? Proč nikdo z Bruselu neprojevil překvapení, podiv či nepoužil jiné diplomatické výrazy vyjadřující odmítnutí strany, jejíž historie je ocejchována nevinně popravenými, lidmi odsouzenými na dlouholeté žaláře a třeba jen šikanovanými za odlišný pohled na svět a na život? Je to tím, že krajské volby jsou pod rozlišovací schopností unijních úředníků? Doufejme, že ano…

Přesto se mi do mysli vkrádá neodbytná otázka: Jak to, že instituce, které spustily hysterický pokřik ve chvíli, kdy se začaly výrazněji prosazovat strany Jörga Haidera nebo Geerta Wilderse, které zlostně komentují každý výrok Václava Klause, Nigela Farage, Hynka Fajmona či Petra Macha, mlčí ve chvíli, kdy strana s totalitní minulostí a doslova s krví na rukou sahá po moci? Je to jen respekt k demokratickému výběru? Proč se tedy neuplatňuje v případě výše jmenovaných? Nabízí se odpověď – zatímco demokraté s odlišným názorem jsou hrozba pro takzvanou Evropu, komunisté unii nevadí…

Ostatně proč by měli? Plánují snad nějaký převrat? Chtějí nás vytrhnout z "náruče eu"? Nic neplánují, nemusí. Vše jsme jim připravili doslova pod nos. Pokud chtějí komunisté ovlivňovat život v naší zemi, nemusí jako dříve organizovat převrat, stačí, když začnou využívat všechny zákony a předpisy, které jsme si na sebe stihli uplést. Budou chtít znárodňovat majetek? Nemusí vymýšlet nové zákony, současná pravicová (!) vláda připravuje zákon o derelikci (čili odebrání zanedbaného či neužívaného majetku). Zákon prý bude mít přesné normy a hranice. Nenechte se vysmát, v zemi, kde se okradení manželky nazývá odkloněním a kde se zvyšování daní prezentuje jako úsporné opatření, je výklad každého zákona velmi pružný.

Budou chtít komunisté omezit návštěvu beztak poloprázdných kostelů? Zavedou parkovací zóny v pětikilometrovém pásmu okolo svatostánků. Podobně vyřídí krámky a živnostníky, kteří budou konkurovat spřízněným podnikatelům. Budou se chtít vypořádat s úspěšným obchodníkem? Během několika dnů ho zbaví řidičského oprávnění, a tudíž kontaktu s partnery, kvůli překročení rychlosti o tři kilometry za hodinu či nesprávnému parkování. Budou chtít zlikvidovat oblíbenou restauraci? Pomocí změti hygienických předpisů a nařízení o bezpečnosti práce či nakládání s odpady ji zavřou do deseti dnů. A narazí-li na bezvadně vedený podnik? Jistě se najde nějaké kompro v odposleších a na všudypřítomných kamerách… Umíte si představit, co by se dělo, kdyby před rokem 1989 policie nekompromisně pokutovala rychlost 52 km/h a archivovala (i nepřijaté) hovory všech občanů? Kdyby byly kamery na každém rohu? Dnes a denně by nás o tom všem informovalo Rádio Svobodná Evropa. Teď je ticho, komunisté mohou začít vládnout za pomoci zákonů, které jsou v souladu se směrnicemi eu.

Nejhorší je, že si už pomalu začínáme zvykat, že si myslíme, že bez kontrolování bychom se o sebe nebyli schopni postarat. A tak se rozdávají pokuty za plátěný přístřešek "postavený" bez stavebního povolení a my se lekáme pokaždé, když míjíme policejní hlídku. Jako příprava na budování "lepších zítřků" to dokonale stačí.

Pokud budou komunisté chtít, naleznou v jiných stranách řadu spolupracovníků dokazujících prospěšnost vysokých daní, odposlechů, kamer, osobních prohlídek a jiných vymožeností nové svobody… Bojíte se komunistického převratu? Žádný strach, nebude, jen se u nás utuží nové pořádky - proto to ticho z Brusele.

Doufám jen, že stejné ticho a klid na práci budou mít ti, kteří nás z eurosvobody a eurosocialismu budou jednou vyvádět.
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.