29.3.2024 | Svátek má Taťána


Diskuse k článku

EVROPA: Strach z demokracie

Od pátečního rána 24. června, kdy svět po sečtení hlasů oblétla zpráva o rozhodnutí britských voličů odejít z Evropské unie, zachvátila eurounijní elity a na ně napojená média panická hrůza z demokracie.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Jurax 22.7.2016 23:44

Pfikozóf, leč píše moudře.

Zvláštní to jev ...

J. Farda 22.7.2016 22:24

Pane filosofe sui generis

kecáte. Vytýkajíce demagogii, demagicky hloupě. A to i když mám momentální JunckeroMerkelovské bruselské věrchušky plný chrup!

P. Urban 22.7.2016 15:23

Něco na tom je

Jen bychom neměli zapomínat, proti čemu to ten Metternich a Bach vlastně bojovali.

A že vítězství konzervativců v roce 1848 možná zachránilo Čechy před vyhubením. Svoboda národů, za kterou se bojovalo v roce 1848 nakonec došla svého naplnění v letech 1939-1945. Ale to už, naštěstí pro nás, byly karty rozdány jinak.

A. Alda 22.7.2016 12:33

Na základě referenda jsme do EU vstoupili.

Pokud je referendum špatný politickoprávní institut a lidé v něm rozhodují nesprávně, je třeba náš vstup do EU označit za omyl a naše členství za neplatné.

A nebo je možno tehdejší referendum akceptovat a umožnit referendum o vystoupení.

Platnost obecního referenda je dva roky. Nevidím důvod, proč by platnost celostátního referenda neměla být též takto omezená. Dva roky už od referenda o vstupu do EU uplynuly a tak je možné a dokonce vhodné vyhlásit nové referendum o výstupu nebo setrvání.

M. Šejna 22.7.2016 14:00

Re: Na základě referenda jsme do EU vstoupili.

referendum o vystoupení z EU může být vyhlášeno jen na základě určitých právních kroků. Jedním z nich je petice občanů.

Zkuste tedy zorganizovat petici za referendum o vystoupení z EU. Když seženete dostatečný počet podpisů, musí takové referendum vláda uspořádat.

J. Ráž 22.7.2016 14:16

Re: Na základě referenda jsme do EU vstoupili.

Pamatujte si, že v evropskych demokraciích jsou referenda, jako prvek svobodného vyjádření vůle občanů, od schválení Lisabonské smlouvy zcela cizorodá. A když už by nějaká vláda referendum vyhlásila, tak se musi Evropské komisi nejprve zaručit, že se bude opakovat tak dlouho, až bude dosaženo "Komisí" předpokládaného výsledku. Referendum o setrvání v EU se konat rozhodně nemůže, protože je lehce zneužitelné a co kdyby zvítězil názor pro vystoupení? Chcete snad EU opravdu rozvrátit a předat moc pravicovým populistům s xenofobními programy?

Britské referendum musí být pro nás všechny varováním!

M. Šejna 22.7.2016 14:30

nejak si protiřečíte

britské referendum o setrvání v EU se konat mohlo. Nebo snad máte informace, že bylo zakázáno? O čem tedy Britové hlasovali?

A kdy se prosím bude to britské referendum opakovat?

V. Karda 22.7.2016 18:29

Re: nejak si protiřečíte

Soudruhu Šejno vy jste nějaký papaláš z ústředního výboru že tady každého mistrujete ?

M. Šejna 22.7.2016 20:01

spratku Kardo

a vy jste kdo?

V. Karda 23.7.2016 13:14

Re: spratku Kardo

Reagujete opravdu jako papaláš.Tedy jste bývalý papaláš.

J. Jurax 22.7.2016 23:57

Re: nejak si protiřečíte

Mohlo se konat. Ono v EU jsou si všichni soudruzi rovni, ale někteří přece jen rovnější, protože mají větší ramena ... ono třeba v Irsku se nějaké referendum opakovalo, jistě si vzpomínáte, a z irského lidu vypadla správná odpověď hned napodruhé ...

Myslíte, že i kdyby petice za referendum měla milión podpisů, že by u nás bylo referendum? Ono by se něco vymyslelo, z brusele by Sobotkovi poradili jak na vzpurný plebs a šílená Anděla by ho podpořila.

Koneckonců nějaká ta stovečka melounů na intenzivní oblbující propagační kampaň by se v bruseli jistě našla a formou dotace poskytla, a dobří profesionálové by za ty prachy lid zblbli jedna báseň na stranu, která zaplatila. A i zákoníci, kdyby na ně zbylo, by ruče vynalezli, že referendum se neslučuje s naším právním řádem a ústavou nebo tak něco a koneckonců volení zastupiči by to stejně neodkývli, protože vědí, kdo je platí a kdo je na kandidátky a pak do poslaneckých lavic instaloval - lid to nebyl, ten si to jen pošetile myslí ...

V. Podracký 22.7.2016 11:40

EU nemůže být centralitovaná ani decentralizovaná

Evropa nemá jednotnou identitu, proto nemůže být nějakou federací nebo podobným centralizovaným útvarem. Vidíme stále na každém kroku vítězství národní identity nad skupinovou. Vidíme Skoty, Katalánce, Basky a pod., kteří se chtějí stále izolovat, nikoliv sjednocovat. Evropská centralizace jde proti tomuto proudu. Nelze jít proti přirozenému vývoji. Lze jen hledat nějaké kompromisy ve společných zájmech.

A. Alda 22.7.2016 12:36

Přirozený vývoj je divergence.

Vše ve vesmíru se stále rozlišuje a štěpí. Na živé přírodě naší planety je to vidět ovšem lépe než na mrtvé hmotě vesmíru.

A lidé? Států neustále přibývá, národů neustále přibývá...

J. Jurax 22.7.2016 23:59

Re: EU nemůže být centralitovaná ani decentralizovaná

Hm - i pitrysové v bruseli znají úsloví "Co nejde silou, jde ještě větší silou" a zjevně v něj věří.

P. Čech 22.7.2016 11:28

Premiér Sobotka může být zatím v klidu.

Jako představiteli ČSSD mu nic nehrozí. I kdyby zradil svou vlast, podobně jako václav Klaus v roce 1992, nic se mu nestane. Nemá totiž vůči občanům země žádnou zodpovědnost. Pojem "politická odpovědnost" je výmyslem pouze de bilních politiků a novinářů. Prázdný pojem bez jakéhokoliv vnitřního významu. A navíc, stále u nás existuje cca 25% ovčanů ČSSD, kteří tuto stranu budou stále volit. A volí-li stranu ČSSD, volí tím i pana Sobotku. To je ten volební systém podle zásad poměrného zastoupení. Oni totiž ti politici, kteří volební zákony schválili nebyli žádní hlupáci. Dobře věděli co činí a to pouze a jedině k vlastnímu prospěchu. Troufám si tvrdit, že pokud by u nás existoval jen jeden volební systém a to většinový, dvoukolový, žádný z dnešních politiků v poslanecké sněmovně s výjimkou pánů Babiše a Okamury, by tam neseděl, poněvadž by je občané nikdy nezvolili. Proto také stále tvrdím, že tito politici jsou zvoleni volebním systémem a ne voliči. Voliči zde participují jen jako cvičené opičky.

M. Prokop 22.7.2016 15:56

Re: Premiér Sobotka může být zatím v klidu.

S tím Klausem vám jebe moc pěkně.

Mimochodem, snažil se o většinový systém, ale nevyšlo to.

M. Šejna 22.7.2016 17:57

pane Čechu

většinový systém je aplikován u voleb do Senátu. Dokonce je dvoukolový, jak Vy doporučujete.

Máte pocit, že se v Senátu nějak výrazně mění poměr sil oproti sněmovnímu systému poměrnému? V Senátu jsou politické strany zastoupeny rozdílně jen proto, že se volí pouhá třetina senátorů a že jsou volby v jiném termínu, než volby do sněmovny.

M. Šejna 22.7.2016 11:00

pane Bednáři, kouzlo nechtěného?

kde jsou prosím ti stateční Britové? Myslíte voliče, kteří se rozhodli pro Brexit? Tak to jóóó, pane Bednáři.

No a teď nám vyjmenujte seznam NEstatečných britských politiků, kteří se rozhodli Brexit oddalovat, jak to jen půjde. Nebo snad už tušíte datum, kdy britská vláda vyslyší přání statečných britských voličů a stejně statečně oznámí iniciaci článku 50 Lisabonské smlouvy?

Kdo tady má vlastně strach z demokracie? EU, která vyzývá britskou vládu, aby realizovala co nejdřív přání statečných Britů? Nebo britská vláda, která vymýšlí hromadů důvodů, proč je na brexit dost času?

P. Čech 22.7.2016 11:34

Re: pane Bednáři, kouzlo nechtěného?

Není vůbec důležité , a nebo málo, kdy k vystopení Británie z EU dojde, důležité je ž e k němu dojde. Ono totiž jde o to, že i britští politici s takovým výsledkem referenda moc nepočítali a tak teď potřebují čas na naplnění jeho výsledku. Opakuji, že je důležité ž e tento výsledek referenda naplní a ne kdy jej naplní. U nás je zatím takovýto demokratický počin nevídaný, neslýchaný a neuskutečnitelný. Proč? Protože moc zákonodárnou ovládají politické strany a ne občané, jak tvrdí čl.2, odst.1 ústavy.

M. Šejna 22.7.2016 11:54

pane Čechu

na výstupová jednání mají Britové po aktivaci článku 50 Lisabonské smlouvy DVA ROKY. Mohl byste zdejšímu bubliku sdělit, na co tedy britská vláda čeká? Nebo snad výstupová jednání jsou pro Brity tak složitá, že na to potřebují aspoň deset let?

Máte ale pravdu, že britští politici s takovým výsledkem referenda nepočítali. To ale není jejich omluvou. To je naopak důkazem jejich absolutní nepřipravenosti na následky něčeho, co sami zorganizovali.

J. Hanzal 22.7.2016 13:06

Re: pane Čechu

Pane Šejno jak píšete mají na to dva roky. Tak si to spočítejme - referendum proběhlo v roce 2016 a DVA je rok 2018, takže času mají až až, a nikdo jim nemůže nic přikazovat kdy to mají podat.

M. Šejna 22.7.2016 14:05

pane Hanzale

to jste ale špatně pochopil postup, který musí udělat země, která chce vystoupit z EU.

Nejprve je potřeba, aby vystupující země aktivovala článek 50 Lisabonské smlouvy. Teprve poté začíná běžet dvouletá lhůta, při které se dojednávají podmínky a další případná spolupráce.

Nikoli tedy do dvou let po referendu, ale do dvou let po aktivaci článku 50.

B. Rybák 22.7.2016 21:56

Re: pane Hanzale

Referendum o brexitu bylo vnitřní britskou záležitostí! To, že EU už nezve její zástupce na všechna EU-jednání je protiprávním projevem paniky a strachu EU-kracie z šíření "exitů"! Článek 50 bude VB určitě aktivovat, ale ani v této otázce se nepodrobí diktátu "Bruselu, který by chtěl aby na jeho dvouletou výstupní torturu nebyla připravena!

P. Čech 22.7.2016 13:43

Re: pane Čechu

Ale oni tu svou nepřipravenost nepopírají. Nicméně, co je komu do toho, jak se Velká Británie zachová? Dozajista do toho nic není evropským politikům, naše nevyjímaje. Celé to je výhradně věcí Velké Británie. EU zde má smůlu. Musí prostě čekat. Nic více a nic méně. Madam Merkelová může s panem Hollandem tak akorát cvrnkat kuličky. Politici EU jakbysmet.

M. Šejna 22.7.2016 14:11

pane Čechu

mě do toho opravdu nic být nemusí. A je to opravdu celé výhradně věcí Velké Británie.

Jen mi připadá strašně směšné to nadšení českých brexit-hujerů, jak to prý ti Britové té Unii nadali. Jenže oni jí nenandali vůbec nic. Udělali si referendum, které je právně nezávazné a do odchodu z EU se vůbec nehrnou.

Takže je na britských voličích, aby své politiky popohnali k okamžitému plnění požadavku "statečných Britů".

P. Zinga 22.7.2016 12:43

Re: pane Bednáři, kouzlo nechtěného?

Referendum je morálně závazné pouze pro britskou vládu a nová odpovědná vláda se musí na jednání důkladně připravit. Dva roky omezují jednání od doby, kdy britská vláda oficiálně o vystoupení požádá. Nám-a především Šejnovi- je do toho prd. On asi zatím nezjistil, že silácké kecy evropských jelit už slábnou a ke slovu přicházejí rozumní pragmatici. Na rozdíl od Šejny už řadě (např. Němcům) dochází, že biti budou- vzhledem k poměru export/import-především oni.

M. Šejna 22.7.2016 13:03

Opravdu?

mohl by nám brexit-hujer Zinga sdělit, jak prosím ty "silácké řeči evropských jelit" zeslábly?

Nějak jsem přehlédl, že by "evropská jelita" dnes prosila Brity, aby odchod co nejvíce oddálili. A jak se prosím jmenují ti Zingem zmínění pragmatici v řadách EU?

Ale jinak mě dojímá, jak nám Zinga vysvětluje, že se musí britská vláda na jednání nejprve důkladně připravit. Na tohle měli být připravěni už před referendem. Ale vysvětlujte Zingovi, že pokud jakákoli vláda uspořádá volby nebo hlasování, tak musí být na výsledky předem připravena.

Mimochodem, jak se prosím musí vláda připravit na akt zvaný "aktivace článku 50 Lisabonské smlouvy"? To jako musí nejprve natrénovat gramatiku? Nebo se naučit číst a psát? Nebo se naučit mluvit?

P. Čech 22.7.2016 13:50

Re: Opravdu?

Na co měla britská vláda být připravena před referendem se opravdu bude ptát nějakého pana Šejny z ČR. Ono totiž britští občané vyjádřili v referendu vůli odejít z EU. Neřekli, kdy chtějí odejít. Je to stejné, jako se zaváděním Eura u nás. Prý jsme se zavázali jej přijmout (o žádném takovém závazku nevím), ovšem neřekli jsme, kdy je přijmeme. Tedy klidně je můžeme přijmout za třeby 200 let. Do té doby už EU dávno nebude existovat. Její existenci odhaduji tak na cca 10 let.

M. Šejna 22.7.2016 14:14

tak jo, pane Čechu

už jsem to pochopil:

takže Britové vyjádřili v referendu vůli NĚKDY MOŽNÁ v daleké budoucnosti z EU vystoupit. Třeba za 200 let.

Tak to jo. To je Brexit, jak vyšitý.

:-D

P. Zinga 22.7.2016 18:55

Re: Opravdu?

Na Šejnu už fakt nemá asi smysl reagovat. Ale pro všechny citát z nejprestižnějšího německého magazínu Der Spiegel, č.29, str.62:"Britská volba pro brexit může vést k vážnému ohrožení německého hospodářství...riziko recese masívně stouplo... mimo to tlumí slabá libra export do Británie." Myslím, že celý článek překládat nemusí.

A mimochodem, já psal o rozumných pragmaticích a ti, jak známo, se ve vedení EU nevyskytují.