20.9.2020 | Svátek má Oleg


Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Jurax 11.8.2020 20:33

No jo, s EU na věčné časy a ani o chvilku dýl ... mráz přichází z brusele ...

SSSR se rozpadl po cca 70 letech, EU má za sebou 27 let, tedy ještě tak 40 let, ale třeba to půjde rychlejc ...

Nebo jinak - vazalem SSSR jsme byli 40 let, vazalem EU jsme teprve 17, takže za 23 let ... to je optimističtější, ne?

I. Štípek 11.8.2020 16:34

Drsné a potřebné.

E. Pribijl 11.8.2020 14:12

Je pravda jak se unijní poměry popisují ale celá věc není tak zoufale zaseknutá. Faktem je že ti hlavouni, co podepsali fantazie že v roce 2053 bude dluh splacen zas nejsou tak na hlavu padlí aby nevěděli že takový závazek se dnes může dát ale třeba za rok nemusí z nějakého důvodu platit. Dějiny jsou nyní v takových otáčkách že co platí dnes nemusí zítra být pravda. Vzpomeňte jak rychle skonšila říše sovětů.

M. Pivoda 11.8.2020 15:20

Volte Komárka, za korunu bude Marka!

Toto líbivé heslo na ulicích kdysi vyřvávaly rozvášněné české davy, jenže on sám (racionální ekonom Walter Komárek) předpovídal, že ta Marka by eventuálně mohla být za dvě koruny, nikoliv za jednu. A to jen za podmínek, které ale v Česku nenastaly.

Poučení: Vyhlášená strategie je jedna věc, její praktická implementace může být podstatně jiná.

Dnes se zde (na Neviditelném psovi) bavíme o potenciálu pro dosažení kýžené změny, ale nediskutujeme (bolestnou) implementaci takové strategie. Ano, inovační potenciál k dosažení toho vzdáleného cíle skutečně existuje.

Historie: České polistopadové změny (od listopadu 1989) ukázaly, že Češi jsou často spíše na destruktivní ideologické straně, než na konstruktivní praktické straně.

M. Pivoda 11.8.2020 15:34

A hovořím-li o inovačním potenciálu, nemyslím tím privatizaci Zoologické zahrady.

P. Milan 11.8.2020 20:50

Komárek nebyl racionální a Marka za dvě koruny byl stejný nesmysl, jako za jednu.

Ušetřte si exkurze do ekonomiky, ač tím přijdu o zábavu.

M. Pivoda 11.8.2020 21:10

Prognózy ekonomického experta Prokopa se jaksi nenaplňují.

Elon Musk totiž nezbankrotoval. Jisté je jen to, že v Česku by ekonomickými experty, jako je právě Milan Prokop, byl Elon zavčas ukamenován, aby ukázal světu, že existují i jiné alternativy. Ještě, že inovátor Elon Musk emigroval z Jižní Afriky do USA.

P. Milan 11.8.2020 23:53

Prokop, který není ekonom, pouze poučený laik, nikdy neprorokoval krach afroameričana Muska.

Zase blábolíte o něčem, o čem nic nevíte.

L. Novák 12.8.2020 18:56

Jako obvykle. Komunistický futurolog Pivoda blábolící... :-P

P. Brich 11.8.2020 15:47

Hlavně v tu dobu už nikoho z nich boty tlačit nebudou. Abychom na tu říši sovětů nevzpomínali ještě se slzou v oku.:-/

P. Milan 11.8.2020 20:48

Pokud ten závazek nebude platit, je průser taky zajištěn.

M. Pivoda 11.8.2020 11:10

Článek jsem jen zběžně přeletěl očima a zařadil do kategorie varovných prognóz.

Viz například ve Wikipedii: Cílem Římského klubu je identifikovat nejdůležitější budoucí problémy lidstva a planety prostřednictvím holistického, interdisciplinárního a dlouhodobého výzkumu; vyhodnotit alternativní budoucí scénáře a analýzy rizik; vyvíjet a navrhovat praktické postupy; sdělovat nové poznatky a trendy významným činitelům a veřejnosti a iniciovat společenské debaty s cílem zlepšit budoucnost.

To bylo varování, jako první krok. Jako druhý (a důležitější) krok musí přijít konstruktivní návrh, aby takový negativní scénář budoucnosti nenastal.

"Po staru, nelze žít!" Jestliže z tradice ekonomiku řídí ekonomové, pak bude vhodné se podívat po ekonomech 21. století.

J. John 11.8.2020 10:30

Už dnes je EU pro nás daleko dražší, než se to oficiálně prezentuje.

https://johnjiri.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=754948

I. Pávek 11.8.2020 10:28

Není to zrovna povzbudivé čtení. Ale Česko patří stále Čechům. Je jen na voličích aby zvolili ty strany které to zajistí aby to tak bylo i nadále. Když už máme hen tu demokráciju -

V. Chrastina 11.8.2020 10:14

To jsme dopadli! Divné je to, že tuhle monstrózní past neprohlédl Babiš. Pokud si to dokážou jeho voliči do voleb spočítat do jakého srabu nás podpisem té dluhové habaďůry na desítky let dopředu dostal, ztratí jich valnou část a nedejbůh volby vyhrají ti prohnaní piráti a budeme v ještě horším prů.eru. Nechci být škodolibý, ale být dnes mladý, není se na co těšit. S piráty se k nám nahrnou statisíce migrantů a ke všemu nastane tvrdá zelená diktatura. :-/

V. Povolný 11.8.2020 11:30

Ale pane Chrastino, Babiš není hlupák. On to jistě prohlédl. Jenže EU živí pomocí dotací mimo jiné taky jeho firmy. A to je právě ten problém - Babiš nebude hlasovat sám proti sobě. Druhý velký problém je, že ČR jako malá a závislá ekonomika nemůže jít proti proudu v EU sama. To by byla sebevražda. Pokud neseženeme k ráznému kroku silné spojence, nezbývá než držet hubu a krok. Otázkou zůstává, jestli my sami chceme dělat rázný krok a jestli takového spojence vůbec hledáme. Obávám se, že odpověď je v obou otázkách NE.

Babiš ovšem rozdá voličům lízátka v podobě řečí o tom, jak si vedeme dobře a jak si z nás ostatní berou příklad (koronavirus), nebo o tom, jak vymohl pro ČR tu atom jako zelený zdroj nebo jak vymohl pro ČR peníze z nového, plánovaného zadlužení. Můžeme se zadlužit, občané jásejte! A občané jásají a zase mu to tam hodí.

P. Brich 11.8.2020 15:42

Ve zlatých časech minulých chtělo politbyro vyzkoušet, jak pevné je sepětí strany s lidem. Tak při jedné manifestaci z tribuny vyhlásilo: "Abychom dohnali a předehnali, od příštího roku se daně zdvojnásobují." Odpovědí bylo: "Ať žije ...! Ať žije ...! Ať žije ...!" Tak musíme přitvrdit: "Od pololetí se ruší volné soboty a zavádí 12 hodinová pracovní doba." Odpovědí bylo: "Ať žije ...! Ať žije ...! Ať žije ...!" Lid nám to stále žere, vyzkoušíme ještě tvrdší: "V neděli bude měna a budete mít tak akorát na polívku s rohlíkem" Odpovědí byl jásot a: "Ať žije ...! Ať žije ...! Ať žije ...!" Už to politbyro přestalo bavit a tak nakvašeně vyhlásilo: "Víte co, vyližte nám (_!_)" a zmizelo za zástěnou. Odpovědí byly nějaké nekoordinované zvuky. Tak tajemník opatrně vykoukl zpoza zástěny a povídá: "Už se perou o pořadí".

I. Štípek 11.8.2020 17:00

Babiš nepůjde sám, zlikvidovali by ho další "demokratickou" výměnou. Ale zrovna dnes ráno se zmínil o obchodu s USA, o V4 (vypíchl Polsko - z pohledu amerických úvah), naplacato řekl, že V4 může být pro američany partnerem. Já jsem za Babiše rád, a ano, hodím mu to.

F. De Lammer 11.8.2020 9:43

Hodně dobré, podle mého se dá celý systém záchranného fondu označit jako letadlo. A pokud se nemýlím, tak tento princip je v ČR trestným činem.

R. Meišner 11.8.2020 9:31

1* díky.

L. Harvánek 11.8.2020 9:13

Jak z těch dluhů ven? V první řadě se zamyslet nad ekonomickými kritérii a tím, co vlastně vytváří nějakou hodnotu. A podle toho jednat. Určitě budování cyklostezek nezvyšuje HDP, protože jsou záležitosti mnohem významnější a důležitější. Třeba dostupné bydlení, kvalitní školství, kvalitní potraviny za rozumné ceny. Takže především rozvíjet tyhle obory a ne se zaměřovat na výrobu automobilů, turistický ruch a jim podobné aktivity. Po světových válkách také bylo potřeba obnovit výše zmiňované obory a ostatní přišlo na řadu až v době, kdy na to bylo. A k tomuto poznání nepotřebuji studovat obsáhlé cizojazyčné traktáty, ale používat zdravý rozum.

I. Pávek 11.8.2020 12:40

Chechechechichichi pane Harvánku, cyklostezky naopak potřebujeme a budou velmi důležité v případě napadení státu. Po nich a na kolech budeme před nimi ujíždět až na nás přijdou. Akorát nevím na kterou světovou stranu je orientovat a kde by mohly končit.

P. Brich 11.8.2020 15:08

Cyklostezky - ekonomická páteř státu. Aby bylo možné dohlédnout, kam až vedou, postavíme rozhledny. Po jízdě do strmého vrchu prosperity zrelaxujeme v aquaparcích. A pak se na ty pohádky podíváme v multikinech. Je to skvěle vymyšleno a propracováno!!EU;-€

I. Pávek 11.8.2020 16:52

R^

P. Selinger 11.8.2020 8:53

Jo, ale jak z toho ven ?

Z. Vydra 12.8.2020 0:34

Nijak, pane Selingere, my o sobě už dlouho nerozhodujeme. My se jen přidáváme nebo akceptujeme to, co jiní uvaří. Přidali jsme se k rozpadu Rakousko-Uherska, přijali jsme mnichovský diktát,přízpůsobili se německé okupaci, akceptovali přidělení do sovětské zóny, přidali se k jejímu rozpadu, nahrnuli jsme se s ostatními do EU, všechny naše vlády a Parlamenty přijaly co nám Brusel předložil (až na ty kvóty, což bylo stejně na nic), Klause jsme chtěli dokonce obžalovat z velezrady, když nechtěl podepsat Lisabonskou smlouvu. A tak budeme dále koukat, co dělají ostatní a přidávat se, až možná jednou zjistíme, že už jsme Evropané, menšina české národnosti, a místo v republice žijeme v regionu Říše evropské. A pokud se jednoho dne bude ten slepenec rozpadat, jako zatím všechny, tak se taky přidáme. Tedy my asi už ne, spíše naše děti nebo vnuci a, samozřejmě, vnučky, jestli se ještě nějaké pohlaví bude v té době rozlišovat.

A. Renjascu 11.8.2020 8:26

Smutné čtení :-/, řetězy zařinčely, ale všichni mocní se tváří, že nic neslyšeli. Kdo by to byl před třiceti lety řekl, že zažiju dva Sojuzy.

Š. Hašek 11.8.2020 8:51

Ano.

S. Sidlichovsky 11.8.2020 7:16

Díky autore.

Pro ty s hlubším zájmem o toto téma: Kniha "How the Euro was saved" napsaná šéfem bruselské kanceláře Financial Times Peterem Spiegelem jee nyní ve formátu Kindle ke stažení zdarma.

A že to bylo vele-drama.

S. Sidlichovsky 11.8.2020 7:17

zapomněl jsem: na Amazonu