Neviditelný pes

EVROPA: Sputnik V je prostředek hybridní války?

9.3.2021

Slovenská vláda objednala vakcínu Sputnik V z Ruska. Ministr zahraničí Slovenska to označil za prostředek hybridní války proti EU.

Pod naprosto smyšleným titulkem „Slovenská vláda: Sputnik V se stal nástrojem hybridní války“ informuje česká verze serveru msn.com o komentáři serveru EuroZprávy.cz. Správný název komentáře je totiž Sputnik V se stal nástrojem hybridní války, zní ze slovenské vlády. Jde o to, že se ministr zahraničí slovenské vlády vyjádřil kriticky k nákupu vakcíny Sputnik V z Ruska. Nejedná se tedy o názor slovenské vlády, ale o názor jejího ministra.

Ruská vakcína Sputnik V se stala nástrojem hybridní války. Politizaci způsobilo, že výrobce nepožádal o registraci očkovací látky v Evropské unii. Novinářům to dnes řekl slovenský ministr zahraničí Ivan Korčok. Premiér Igor Matovič v reakci vyjádření ministra odmítl. Korčok také chce od politických špiček země ujištění, že proevropské a proatlantické směřování země se v souvislosti s nákupem Sputniku V nemění....
Matovič vyjádření šéfa diplomacie odmítl. „Je to zbytečná politizace této otázky. Sputnik V je stejná vakcína jako ostatní. Konečně bychom mohli přestat rozmýšlet nad tím, odkud tato vakcína pochází,“ řekl premiér.

Korčok tvrdí, že Rusko mělo požádat o schválení vakcíny Sputnik V v EU. Tím, že to neudělalo, se podle něj dopouští politizace problému. To je spekulace poplatná názoru slovenské prezidentky a tak zvaným „proevropským“ silám.

K tématu se dokonce vyjádřil i bruselský zpravodaj ČT Lukáš Dolanský. Když se jednalo na úrovni Evropské rady o možných „covidpasech“, bylo to nakonec odmítnuto jako diskriminace. Náhle se jakoby „mávnutím kouzelného proutku“ linou z úst Dolanského věty o tom, že pokud vstoupí v platnost covidpas, ale dotyčný bude očkován látkou neschválenou pro celé území EU, bude považován za „neočkovaného“. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová navíc vyjádřila „podiv“, že Rusko nabízí vakcínu a nemá přitom proočkovány své vlastní obyvatele. Jako kdyby se v EU dělo něco jiného. I v EU se přiznává, že se zde vyrobené vakcíny vyvážejí, aniž by byli přednostně očkováni Evropané.

Co se ruské vakcíny týče, i český opozičník a poslanec ODS (a lékař) Bohuslav Svoboda k ní vyjádřil názor, že může být „nebezpečná“ na rozdíl od vakcín schválených EU. Přitom se už i v českých médiích objevily zprávy o tom, že vakcína prošla úspěšně všemi fázemi testování a vykazuje účinnost podobnou dosud schváleným vakcínám.

Rusko EU dlouhodobě ignoruje. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov varoval unii před dalšími sankcemi. EU uvalila nové sankce na čtyři údajně „vysoce postavené“ ruské představitele, kterým neumožní přicestovat do EU a zablokuje jim majetek, pokud ho mají v EU. Jen ten „zloduch“ Vladimir Putin z toho zase „vyvázl“ a ani projekt Nord Stream 2 nebyl zastaven. Jsou to zase takové „sankce-nesankce“. Přitom v EU stále platí i to, že léčiva mohou být uvedena na trh států EU, pokud to schválí místní autorita – státní orgán k tomu určený.

Hodně se také hovoří o obětech covidu a kritizuje se (i když vlastně jenom velmi mírně!) nedostatek vakcín nejen v Česku, ale v celé EU. Očkování ruskou či čínskou vakcínou by mohlo věci velmi pomoci. Maďarsko se už díky očkování ruskou vakcínou dostalo na přední příčku proočkovanosti v EU. Možná, že i díky této koncepci zemře v Maďarsku méně osob. A tomu tak zvané „proevropské“ síly říkají hybridní válka?!

Na závěr ještě poznámka k vývoji „české vakcíny“ proti covidu. To je opozicí dehonestováno jako zbytečné výdaje. Domnívám se, že je pravý opak pravdou. Vzhledem k tomu, že nemoc covid je způsobována virem ze skupiny chřipkových virů, už dnes tvrdí specialisté, že očkování bude nutné opakovat, podobně jako u klasických chřipkových virů. Česká vakcína se tak může hodit v dalších fázích očkování, kdy bude nutné zabezpečovat přeočkování, tj. v dalších letech. Bude-li tedy česká vakcína k dispozici, jenom dobře.

Převzato se svolením autora z JanBarton.blog.idnes.czzpět na článek