24.4.2024 | Svátek má Jiří


EVROPA: Socialismus v praxi

28.10.2014

„Daří se vám? Zaplaťte víc,“ říká Brusel

Británii se daří a její HDP roste víc, než se čekalo. To neuniklo pozornosti Bruselu.

Výsledkem této pozornosti je požadavek Bruselu, aby Velká Británie přispěla do začátku prosince částkou 2,1 miliardy eur (cca 58 miliard korun) navíc k tomu, co už Británie do unijní kasy letos odvedla. Brusel označuje revizi evropského rozpočtu na základě vývoje HDP jednotlivých zemí za čistě technickou věc, kterou činí pravidelně.

Pro Británii by to znamenalo navýšení o celých 20 %, navíc s pouhou měsíční splatností. Zároveň má dojít ke kompenzacím těm státům, kterým se vede hůř. Francie má obdržet přes miliardu eur. Na Českou republiku vychází částka kompenzace 21,7 miliónu eur. Premiér Sobotka si pochvaluje, že se tím vykompenzuje náš letošní vyšší odvod proti loňskému roku.

Evropská unie předvádí socialismus v praxi. Je samozrejmé, že každý z členských států má jinak výkonnou ekonomiku. Solidarita je dobrá věc, ale v momentě, kdy se stává povinností, jde už o vazalský vztah. EU stanovila nějakou výši odvodu a teď, kousek před koncem roku, „mění pravidla“.

Britský premiér Cameron se nechal slyšet, že Brusel od Británie nic nedostane a upřímně vůbec se jeho slovům nedivím. Za úspěšné hospodaření má být Británie potrestána? EU prosazuje typicky socialistický přístup. Čím jsi úspěšnější, tím víc tě zkasírujeme.

Místo vymýšlení nesmyslného systému dotací, kompenzací, příkazů a zákazů by bylo mnohem lepší, kdyby si EU brala pouze na svůj nezbytný provoz. Vezměme si například slavné dotace na různé stavby v členských státech.

Nemálo projektů je užitečných, ale zrovna tak nemálo jich je naprosto zbytečným plýtváním financí jak ze společné kasy, tak z financí členských států. Pak jsme svědky staveb cyklostezek odnikud nikam, o předraženosti ani nemluvě.

Členský stát odvede ročně určitou sumu peněz a následně žádá o dotaci na projekt, na kterém se musí rovněž finančně podílet. Stát tak platí EU a část projektu. Kdyby se sečetly částky za odvod a spoluúčast, tak by se mnohdy došlo k tomu, že by bylo lacinější postavit projekt čistě za své bez odvodu.

Nejde jen o Českou republiku, ale o každý stát EU. Všude se najdou nesmyslné projekty prováděné jen proto, aby se vyčerpaly dotace. Kam taková politika vede, si může každý snadno domyslet sám. Pokud do EU vstoupí další státy, které na tom budou hůř než my, budeme v rámci povinné solidarity přispívat na další nesmysly v nových státech.

Držím Britům palce, aby se skutečně vzepřeli bruselské nenasytnosti. Nikdo, ani stát by neměl být trestán za úspěch. Takové neustálé přesouvání peněz vždy končí tím, že na konci je peněz méně než na začátku, ale bruselská byrokracie holt musí dokázat své opodstatnění a nezbytnost, která se vzpírá zdravému rozumu.

Převzato z Polanecky.blog.idnes.cz se souhlasem autora