Sobota 13. července 2024, svátek má Markéta
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

EVROPA: Snad se v EU mění atmosféra

diskuse (141)
Je celkem pochopitelné, že Jana Hybášková si potřebuje nalakovat skutečnost alespoň trochu narůžovo. Sama přiznává, že „oproti ústavě jsme o krok zpět“ a že „pro nás, kdo si přejeme evropskou federaci, reformní smlouva nepřináší to důležité“ a také píše, že jde o tvrdou prohru nacionalistů 19. století.
Kolegyně Jana Hybášková si špatně přečetla, co je doopravdy uvedeno v mandátu pro sepsání nové Reformní smlouvy EU. Jinak by se nemohla rozplývat nad „jednou zahraniční politikou“, kterou prý bude EU napříště reprezentována (včetně zastoupení v RB OSN) a také nad společnou obranou EU (Nová smlouva EU si zaslouží referendum, NP 20. 9.).

Červnový mandát totiž jasně praví, že „ustanovení týkající se společné zahraniční a bezpečnostní politiky včetně vysokého představitele EU pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku a evropského útvaru pro vnější činnost neovlivní stávající právní základ, povinnosti ani pravomoci jednotlivých členských států, pokud jde o formulaci a provádění jejich zahraniční politiky, jejich diplomatických služeb, vztahů se třetími zeměmi, včetně členství členského státu v Radě bezpečnosti OSN.“ Dále mandát uvádí, že „ustanoveními upravujícími společnou zahraniční a bezpečnostní politiku není dotčena zvláštní povaha bezpečnostní a obranné politiky členských států“, a to je ještě zvýrazněno poznámkou, že „zejména národní bezpečnost zůstává výhradní odpovědností každého členského státu“. Sečteno, podtrženo a přeloženo do srozumitelné řeči - zahraniční, bezpečnostní i obranná politika nadále zůstávají doménou jednotlivých členských států, nepřesouvají se do jurisdikce EU.

Ne federalistickým schématům

Také Hybáškové jásání nad sbližováním trestního a civilního práva EU je třeba uvést na pravou míru. Budoucí smluvní ustanovení o tzv. prostoru svobody, bezpečnosti a práva umožní totiž jednotlivým státům uplatnit v případě potřeby individuální opt-outy (výjimky).

Ani to, co Hybášková napsala o změně hlasovacího systému, neodpovídá skutečnosti. Ponechme stranou, že český politik může vítat (!) zavedení pro nás nevýhodného „euroústavního“ hlasovacího mechanismu. Dobrou zprávou je alespoň to, že se tento krok odkládá de facto až do roku 2017, o což se mj. zasloužil i principiální postoj české vlády na červnové Evropské radě. Je tedy dost času na vytváření politické i veřejné podpory pro to, aby tento hlasovací systém vůbec zaveden nebyl a aby se EU dohodla na jiném, spravedlivějším a reprezentativnějším modelu, který představoval například polský „jagellonský“ kompromis.

Jinak je celkem pochopitelné, že Jana Hybášková si potřebuje nalakovat skutečnost alespoň trochu narůžovo. Sama přiznává, že „oproti ústavě jsme o krok zpět“ a že „pro nás, kdo si přejeme evropskou federaci, reformní smlouva nepřináší to důležité“ a také píše, že jde o tvrdou prohru nacionalistů 19. století. S obojím je možno souhlasit. Pro nás, kteří si evropskou federaci v žádném případě nepřejeme, je nová smlouva (zatím) malým příslibem toho, že v EU se mění atmosféra, že koncept „euroústavy“ definitivně zkrachoval a padesát let stará federalistická schémata budou pomalu opouštěna. A politici „19. století“ opravdu budou časem poraženi - alespoň ti, kteří stále chtějí mít EU jako obdobu někdejších nadnárodních impérií, nikoliv jako pružnou, decentralizovanou a deregulovanou mezinárodní organizaci, odpovídající potřebám 21. století.

LN, 27.9.2007

Autor je poslanec EP za ODS

Aston Ondřej Neff
13. 7. 2024

Ministr kultury Martin Baxa si pochvaluje, že vláda má kolo zápasu úspěšně za sebou. Další přijdou...

Neviditelný pes
13. 7. 2024

Veterináři a počasí

Prezidentská kampaň republikána Donalda Trumpa v červnu poprvé oznámila, že má na svém hlavním účtu...

Jan Ferenc
13. 7. 2024

V řadě případů, hlavně malých stálých pohostinství, však jde také o krácení tržeb, tedy šizení...

Marian Kechlibar
13. 7. 2024

V úterý 9. července 2024 odstartovala z Francouzské Guyany první pokusná raketa Ariane 6. Mise byla...

Aston Ondřej Neff
10. 7. 2024

Tomio Okamura v úterý oznámil, že jeho strana bude na půdě europarlamentu ve spolku s Alternativou...

Aston Ondřej Neff
11. 7. 2024

Obruč ideologického dohledu má sevřít hustě osídlené území uprostřed Čech. Jádro ideje: člověk je...

Aston Ondřej Neff
12. 7. 2024

ANO – kromě trvalého vzestupu – zaznamenalo dva úspěchy v poslední době. V eurovolbách zabodovalo...

Marian Kechlibar
11. 7. 2024

Každý tuší, že po příští epizodě srovnatelné s tou katastrofální debatou na konci června už nepůjde...

Aston Ondřej Neff
13. 7. 2024

Ministr kultury Martin Baxa si pochvaluje, že vláda má kolo zápasu úspěšně za sebou. Další přijdou...

Lidovky.cz
13. 7. 2024

Druhý rok po sobě může Wimbledon ovládnout česká tenistka. Barbora Krejčíková v závěrečném utkání...

dahu Dan Hübsch
13. 7. 2024

Další krok, který ruskému hokeji na reprezentační scéně zřejmě příliš nepomůže. Kontinentální...

Lidovky.cz
13. 7. 2024

Pyrenejský víkend Tour de France je tu. Před nedělní maratonskou královskou etapou čeká v sobotu...

Romana Černá
13. 7. 2024

Jak uchovat ovoce na zimu? Způsobů je hned několik: pod víčkem sklenice, v láhvi i sušené. Ne každý...

ČTK, Lidovky.cz
13. 7. 2024

Fotbalový brankář Jiří Letáček přestoupil z Baníku Ostrava do Getafe. Pětadvacetiletý český gólman...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz