27.2.2020 | Svátek má Alexandr


EVROPA: Skličující (ale poučná) britská politická lekce

13.7.2018

Hlavní vyjednavač odchodu Velké Británie z EU David Davis na svoji funkci rezignoval. Jedna z hlavních tváří kampaně „Odejít“ a jeden z vlivných členů britské Konzervativní strany se tak rozhodl poté, co své názory před britskou premiérkou označil za „neměnné“, a poté, co se k nejnovější britské vyjednávací pozici vyjádřil jako k postoji, který „v nejlepším pozici britského parlamentu neprospívá, nejspíš ji ale oslabuje … a dosažení britských nadějí plynoucích z výsledků referenda činí stále méně pravděpodobnější.“ Vzápětí se k jeho rozhodnutí přidala i další z populárních tváří brexitu – (přestože ve své funkci sporný) ministr zahraničí Boris Johnson, a je téměř jisté, že tato rozhodnutí byla učiněna s domluvenou (či tichou) podporou euroskeptického křídla konzervativců v tamní dolní komoře parlamentu.

Jaké cíle aktéři sledují, prozatím nevíme. Je možné, že se názory premiérky Mayové na výsledky vyjednávání s EU dostaly do tak příkrého rozporu s názory významné části konzervativců a jejich voličů, že její setrvání ve funkci již není únosné. Je možné, že Mayová přestala skrývat vlastní nechuť opustit EU natolik, že se ona a část jejího „antibrexitovského“ vládního týmu stali „národním“ nebezpečím pro dosažení cílů, pro který většina Britů v roce 2016 hlasovala. Je tak možné, že vyvolání vládní krize bylo jednou (ne-li jedinou) možností a nadějí pro (snad) pozitivní zvrat.

Jisté je však to, že z celkového vývoje mají největší radost politické elity „kontinentální“ EU. Chaos, nejistota, rozhádání, vyvolání společenské nejistoty, pocitů rozkladu a neklidu na britské politické scéně i v britské společnosti jsou přesně těmi důsledky, které politické elity Bruselu a dalších evropských metropolí pro své další přežití potřebovaly. Vůbec ne kvůli Británii samotné. Kvůli těm „kontinentálním rebelům“.

Potřebovaly vlastním „odbojným“ a k odcházení z EU „náchylným“ politickým formacím v jiných členských zemích EU a jejich voličům dokázat, že něco takového jako „exit z EU“ je fakticky nemožné. Když to nedokážou vždy „antievropští“ Britové obývající ostrov „za mořem“, které silněji než s Kontinentem pojí jazykové vazby se zbytkem světa mimo Evropu a kteří mohou srdnatěji těžit z historických vazeb Commonwealthu, než z vazeb s německou Evropou, nedokážete to ani vy: Rakušané, Češi, Poláci, Nizozemci, Italové nebo Francouzi.

Věc ale není tak jednoznačná, jak se zdá. Britové se od počátku dopouštěli osudových a slabošských chyb. Bezprostředně poté, co vyhráli zastánci odchodu z EU, se všichni nepochopitelně „sbalili“ a z politické scény zmizeli. Neprokázali tak nic jiného, než že v kladný výsledek referenda snad ani nevěřili, že neměli žádný další konstruktivní a rozhodný plán, jak postupovat, a zejména – neměli ve svém čele odhodlanou přesvědčivou a srozumitelnou postavu vůdce. Jejich místa hbitě a politicky zručně obsadili ti, kteří v nejlepším případě nebyli „ani ryba, ani rak“ (jako například Theresa Mayová).

Prozatímní britská zkušenost je pro nás všechny, kteří si přejeme rozhodnou a zásadní změnu současného evropského integračního modelu, hořkým a smutným - ale poučením.

Z posledního vývoje se zdá velmi pravděpodobné, že země jako Česká republika, neměnně kotvící ve středoevropském prostoru a ekonomicky osudově vázaná zejména na Německo, dnes nemůže ve všech svých vnitřních i vnějších souvislostech na cokoliv jako „czexit“ ani pomýšlet.

A přesto, i ve světle britského tápání, se nabízí mnohé k zapamatování. Malověrnost sice není na místě, avšak jedna pravda z „brexitu-nebrexitu“ je zjevná: absence silných přesvědčivých a před veřejností vybudovaných vůdců, jasných srozumitelných důvodů, proč i jak se rozhodnout - a zejména kam jít - jsou v boji s dnešní agresivní EU příčinou prohry dříve, než snad zápas vůbec začal.

Institut VKAkční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.