16.10.2021 | Svátek má Havel


EVROPA: Seriál brexit

4.3.2019

Zprávám o brexitu mohl uniknout jen ten, kdo se důsledně vyhýbá rozhlasovému i televiznímu zpravodajství a nečte noviny – moc takových dospělých v naší zemi asi není. Odcházení Velké Británie z Evropské unie se táhne už takřka tři roky, referendum, které o něm rozhodlo, se konalo 23. června 2016. Celá věc má výrazný absurdní rys: David Cameron si sice odchod své země z EU nepřál, leč mezi jeho předvolební sliby patřilo, že zvítězí-li konzervativci v britských parlamentních volbách, bude referendum vyhlášeno. A bylo. A voliči rozhodli, že Británie má EU opustit, pro odchod jich hlasovalo necelých dvaapadesát procent. Referendu předcházela mohutná kampaň, v níž padaly vylhané a nesmyslné sliby toho, kolik Británie odchodem z EU ušetří a kolik peněz přiteče do rozpočtu například na zdravotnictví.

Už téměř tři roky se jedná, jedná a jedná. Ani tak ne v EU, jako v britské politice. Zvraty jsou z hlediska věci takřka bezvýznamné: premiérka se ne a ne dohodnout s parlamentem, který odmítá její návrhy, ti, kdo o brexit stáli, si přejí, aby vypadal tak, jak si přejí oni, a nehodlají se smířit s podmínkami, které stanoví Unie, někteří poslanci vystupují ze svých stranických seskupení. Psát o tom, jak právě situace kolem brexitu v Británii vypadá, skoro nemá smysl, denně se něco děje a mění, jenže ty změny jaksi pořád k žádnému jasnému rozhodnutí nevedou. Je víc než zřejmé, že to, co se už dlouhé měsíce a roky odehrává, má vlastně daleko méně společného se vztahem mezi Británií a Unií, že se boje vedou v britské vnitřní politice.

Seriál má jistě mnohé komické rysy, ale komedie to v žádném případě není, je naprosto zřejmé, že Británii odchod ze společenství v mnoha směrech poškodí. Navíc se v kampani před referendem i po ní vyjevovaly různé nepěkné věci, například xenofobie, ba rasismus.

Když tak tomu nehezkému divadlu přihlížím – a nelze jinak, valí se ze všech médií –, nutí mne k úvahám o politicích, kteří by si něco podobného rádi střihli v Česku. Samozřejmě nevím, jak by takové případné české referendum dopadlo, to nevěděl ani Cameron. Nutkavě se mi dere na mysl prohlášení jednoho novináře o tom, že jen idiot vyhlásí referendum, když neví, jak dopadne.

Zato si dovedu docela živě představit, jak by vypadala kampaň, která by mu předcházela, a dost se mi z té představy zvedá žaludek. A to, prosím, mají někteří politici v programu!

Měli bychom si před takovou možnou nerozvážností uvědomit určitá základní fakta. Například ekonomickou a politickou váhu Česka ve srovnání s Británií. Nebo zeměpisnou polohu obou zemí. Ale hlavně a v první řadě fakt, že zahraničněpolitické směřování Británie a její mezinárodní vazby jsou pevné a těžko je může změnit to, zda země je, nebo není členem Evropské unie. Nevím nic o tom, že by významné britské politické síly usilovaly o co nejtěsnější spojení s Čínou nebo s Putinovým Ruskem.

LN, 1.3.2019Stylová jako Dana Morávková v brýlích Crullé. Vyhrajte 500 Kč na nové brýle
Stylová jako Dana Morávková v brýlích Crullé. Vyhrajte 500 Kč na nové brýle

Zvažujete pořízení nových obrouček? Hledáte stylové sluneční brýle nebo perfektně padnoucí čočky? Zapojte se do soutěže, vyhrajte poukázku a...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.