28.3.2024 | Svátek má Soňa


Diskuse k článku

EVROPA: Secese

Secese ve svém původním významu. Tedy nikoli art nouveau, ale secese geopolitická jako odloučení části od většího celku. V tomto případě, rovnoběžkách a čase pak jako oddělení části země na národnostním základě.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
K. Frauknecht 19.9.2014 12:55

Velmi pěkné čtení.

"Separatistické tendence" se objevují vždy, když soužití ve větším celku je nějakým způsobem omezující. A je naprosto lhostejno zda se jedná o monarchii nebo o EU :-)).

V případě EU je smutné, že si tento jednoduchý a jasný fakt socani u vesla neuvědomují (já vím, kdyby si to uvědomili nebyli by socani :-)))). Důsledky jsou vcelku snadno odhadnutelné.

Š. Šafránek 19.9.2014 13:38

Re: Velmi pěkné čtení.

Nějak si to pletete - Skoti ani Katalánci ani Valoni se nechtějí separovat od EU, ale od Velké Británie, Španělska, Belgie...  Zkrátka jsko Slováci chtějí mít v EU to svojí hvězdičku.

K. Frauknecht 19.9.2014 16:28

Re: Svatá prostoto :-)

Ona snaha o samostatnost je spojená s nějakou prapodivnou socialistickou EU? Lama :-)!

Zrovna Katalánci na nějakou hvězdičku z vysoka.... Podobně jako v Doněcku :-). A fotřík Masaryk neměl o hvězdičce ani páru (šťastný to muž!). Tak si to s tím pletením nějak ujasněte!

Š. Šafránek 19.9.2014 16:41

Re: Svatá prostoto :-)

EU jste do toho zatáhl vy, ne já a ne separatisté. Pouze analyzuji dostupná fakta: Skoti ani Katalánci ani Valoni se nevyhrazují vůči prapodivné socialistické EU, ale vůči svým státům. Z toho jaksi vyplývá, že v případě úspěšné snahy o osamostatnění přibude za každého z nich na vlajce EU hvězdička - jinak by svým příznivcům jistě dali vědět, že se chystají opustit i širokou náruč Bruselu. Ale s Doněckem máte pravdu, ten asi o hvězdičku neusiluje, ani Východní Timor a kupodivu ani Quebeck...

K. Frauknecht 19.9.2014 17:25

Re: No dobrá,

tak jste jen špatně četl můj původní příspěvek: "...se jedná o monarchii nebo o EU...". EU byla zmíněna, spolu s monarchií, jako příklad, jedna z možností. Hezký den, jdu posekat, tady to vypadá na déšť :-).

Jo, Katalánci se o hvězdičku fakt nederou :-)))!

Š. Šafránek 19.9.2014 18:55

Re: No dobrá,

Hezký večer i Vám, já stihl posekat včera :-))

V. Mlich 19.9.2014 10:09

Skotsko je poučením pro ostatní

Další územní celky toužíci po samostatnosti teď ví, že na referendum je potřeba se pořádně připravit: mít řešení pro státní dluh, měnu, členství v mezinárodních organizacích atd.

Mimochodem, není mi jasné, podle čeho někteří usuzují, že po rozdělení Británie na 2 státy by jeden z nich automaticky zůstal v EU i v NATO, kdežto ten druhý by musel žádat o vstup. Tohle by se v Bruselu mělo řešit, a ne vysavače. Doplnit Lisabonskou smlouvu o klauzuli, žr při rozštěpení členského státu na několik menších se automaticky stávají členy všechny státy.

Š. Šafránek 19.9.2014 9:31

Myslím, že si trend secese autorka špatně interpretuje.

Skoti, Katalánci a nakonec i Slováci (kterým jediným se to díky Klausovi povedlo tak snadno) přišli se separatismem nikoli navzdory EU, ale právě proto, že EU začali chápat jako zastřešující entitu a tudíž mezistupeň (Velkou Británii, Španělsko, Československo) začali považovat za nadbytečný. Nebýt přísluštosti k  EU (v případě Slovenska perspektivy členství v EU), pochybuji, že by separatismus v demokratických zemích měl tolik přívrženců.

R. Tesařík 19.9.2014 15:50

Re: Myslím, že si trend secese autorka špatně interpretuje.

že si to umíte tak hezky vysvětlit.

Š. Šafránek 19.9.2014 16:33

Re: Myslím, že si trend secese autorka špatně interpretuje.

Pouze analyzuji fakta, neříkám hurá EU. Pamatuji-li si dobře, když se dělilo Československo, Čarnogurský mluvil o vlastní hvězdě na vlajce EU. Též Skoti (Valoni, Katalánci) se vymezují vůči svému státu, ne vůči EU. Nebo mi něco uniklo?