17.8.2022 | Svátek má Petra


Diskuse k článku

EVROPA: Rusko patří do Evropy

Myslím tím samozřejmě do Evropské unie, neboť rozdíl mezi EU a Evropou je stejný jako rozdíl mezi USA a Amerikou, prostě se jim tak říká nezávisle na existenci evropského a amerického kontinentu, stejně jako se říká občanům matičky národů EU dobrotivé Evropané a občanům USA Američané. T

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
H. Lukešová 12.10.2021 12:51

Země izraelská byla většinově pustou, řídce obydlenou, ne-li prokletou zemí, sestávala hlavně z bažiny a pouště. A to až do masové arabské invaze v 19. století. Arabové využívali ekonomického rozvoje, daného židovskými a britskými investicemi a úsilím Židů, kteří ze Země izraelské udělali ten klenot, kterým je nyní.

Britové podtrhli Židy a ublížili jim moc a staví je to do pozice spoluviníků na holocaustu, byť to sami popírají a neradi poslouchají. Pan Novák má pravdu.

D. Bowman 12.10.2021 20:13

Židi hlavně podtrhli Brity, když na ně začli pořádat teroristické útoky, a to válka ještě neskončila. Šef takové buňky byl následně premiér Izraele. Škoda že nodostal nobelovku za mír jako Arafat.

H. Lukešová 12.10.2021 20:17

Britové zamezili židovskou imigraci do Palestiny během WW2 a krátce po ní. Útoky Židů na Brity, kteří se tulili k Arabům byly naprosto legitimní. I vy jste na straně Arabů, že hájit proarabskou politiku Velké Británie? Židé v Zemi izraelské bojovali za svoz vlast a za svou zemi. Plně tyto hrdinske činy schvaluji.

D. Bowman 12.10.2021 20:36

Ten fanatismus byl natolik silný, že útočili na Brity, kteří bojovali s jejich úhlavním nepřítelem. Uvědomovali si to i někteří v tehdejším vedení a Irgunu zakázali na Brity útočit...zbytečně.

Bylo to nejen sprosté ale navíc pitomé. Ale co čekat od fanatiků.

H. Lukešová 12.10.2021 20:43

Víte, že po WW2 udělali Britové tažení proti Židům, některé zabili, některé zatkli, během této akce i hajlovali. Až zejména poté, deklarovali bojovníci Irgunu "A nyní jsme s Velkou Británii ve valce".

Byli to hrdinové z Irgunu, kteří nakonec Brity ze Země izraelské vyhnali. Stejně nechápu o co vám jde, i vy jste na straně Arabů a muslimů, že se stavíte proti Izraeli. Ale vaše věc.

D. Bowman 13.10.2021 14:13

Hajlovali a určitě i vystrkovali holé zadky....po té co jim Irgun vyhodil do povětří velitelství v hotelu a umučil kolegu.

Brity vyhnal hlavně nedostatek prostředků a SSSR tj. geopolitická situace.

Proč bych měl být proti Izraeli? Jsem proti vaší fanatické demagogii ohledně role Britů.

V. Novák 12.10.2021 15:09

A jak ho tedy nepodpořil?

Jako účinnější postup si umím představit otevření druhé fronty o rok dřív - jenže na to tlačil právě Stalin.

To měl FDR zakázat Stalinovi a RA osvobozovat vlastní území nebo jí nařídit "počkejte na hranicích SSSR, my si chceme Evropu osvobodit sami"?

H. Lukešová 12.10.2021 12:47

Ano, to je pravda. Připomenu některé výroky britských politiků, ze kterých mrazí...

"Blízký východ je pro Velkou Británii a její impérium oblastí životně důležitého významu. Představuje dopravní uzel, který spojuje Velkou Británii s Indií, Austrálií a Dálným východem. Navíc se tam nacházejí pro impérium nejdůležitější zdroje ropy"...konstatoval výbor, jehož členem byl britský ministr zahraničí Ernest Bevin. Ten dále uvedl, že rozdělení Palestiny "podnítí odpor arabských států, takže nelze spoléhat na jejich dobrou vůli, dosud tak důležitou pro zachování našeho postavení na Blízkém východě".

Mnohem nepokrytěji vyjádřil převažující smýšlení generál poručík John Glubb, velitel Arabské legie v dopise ministru zahraničí "Utrpení pár set tisíc Židů má zanedbatelný význam oproti budoucnosti stamilionového Britského společenství národů".

Lord Tedder, šéf štábu britského vojenského letectva stručně uhodil hřebík na hlavičku "Naše celkové vojenské postavení na Blízkém východě závisí na spolupráci s arabskými státy".

A Ernest Bevin, britský ministr zahraničí prohlásil na jednání s ministerským předsedou a velitelem ozbrojených sil: "Bez Blízkého východu, jeho ropy a případných zdrojů jiných surovin nevidím naději, že budeme schopni dosáhnout životní úrovně, o niž ve Velké Británii usilujeme".

Je dobře, že Britské impérium padlo! Že už nikdy nikomu neublíží, hlavně Židům.

V. Petr 12.10.2021 14:12

No, to co vzniklo v oblasti bývalého Britského impéria je často horší, než to, co tam bylo za jeho trvání.

H. Lukešová 12.10.2021 14:56

Britské impérium se tulilo k Arabům. Já pádu Britského impéria nelituji, kdyby nepadlo, nevznikl by Stát Izrael. Britové byli během WW2 a po ní úhlavními nepřáteli židovského obyvatelstva. Britské impérium bylo spojencem Impéria arabo-muslimského. No jo, ropa, ropa, ropa...

V Palestině při jedné britské razii proti statečným židovským bojovníkům vášnivě hajlovali, křičeli nacistická hesla a to osvobodili Bergen-Belsen, kde leželo 13 000 nepohřbených mrtvol, ti Židé, co přežili belsenský pobyt, často zamířili později do Palestiny, Britové je zatkli, mnohdy je surově seřezali a zavřeli později také do klece.

V. Novák 12.10.2021 15:17

Britové logicky počítali s tím, že Židé budou bojovat proti nacistům z principu - protože jim nic jiného nezbývá. Araby si museli hýčkat, když si chtěli udržet impérium.

Ostatně antisemitismus byl mezi britským gentlemany součástí identity. Stejně jako pohrdání každým, kdo nebyl britský gentleman - třeba Žid, katolický Ir, pracující Brit, o domorodcích v koloniích nemluvě. Pracující anglikánští Britové zase pohrdali každým, kdo nebyl anglikán - třeba Žid, katolický Ir, o domorodcích v koloniích nemluvě.

A zůstalo jim to, dnes pohrdají mimo jiné i slovanskými foreigners...

H. Lukešová 12.10.2021 15:31

Ano, také že Židé bojovali ve spojeneckých armádách, v rámci britské armády byla vytvořena Židovská brigáda, kde bojoval např. pozdější izraelský generál Moše Dajan, který při bojích v Sýrii přišel o jedno oko.

No a v Rudé armádě bojovalo tisíce židovských vojáků a stovky generálů. Ale o to jste psal. Stalinův antisemitismus byl jiný, než ten Hitlerův, likvidační, genocidní, vedoucí do totální záhuby Židů. Kdyby byl Stalin antisemita jako Hitler, tak by Židům nedovolil bojovat v Rudé armádě a natožpak jim vykonávat funkci generálů.

Stalin antisemitismu využil v 50. letech, aby se udržel u moci, kdy zorganizoval proces s "židovskými lékaři", ale Stalinův antisemitismus nebyl ideologický, jako ten Hitlerův, mimo jiné on nemiloval ani Ukrajince, Rusy či samotné Gruzíny, ke kterým patřil. O Stalinovi se snad nedá mluvit jako o rasistovi, ale byl to samozřejmě diktátor a vrah, nehájím ho absolutně, ale tak se mi to zkrátka jeví.

V. Novák 12.10.2021 16:03

On byl Stalin spíš paranoik než antisemita. Jistě - zlikvidoval všechny své kolegy revolucionáře, což byli skoro všichni Židé. Ale zlikvidoval je jako potenciální ohrožení své moci, ne protože byli Židé. A stejně likvidoval i Rusy, Ukrajince, Litevce,... - ba i "své" Gruzíny, které jinak dost protežoval.

Vůbec se nebránil Židům, kteří mu dobře sloužili, jako Frenkel nebo Kaganovič a nebyli mu ani potenciálně nebezpeční. Ne že by se jich nezbavil, když se mu to hodilo - tak nechal Ježova zlikvidovat Jagodu (a Beriju zlikvidovat Ježova a připravoval se zlikvidovat Beriju, jenže umřel a tak to zbylo na Chruščova...).

Stalin to nebral národnostně, ale pragmaticky - hodíš se - ohrožuješ - mohl bys ohrožovat.

J. Černý 12.10.2021 16:22

Churchill za 2. světové války způsobil hladomorem smrt cca 2 milionů Bengálců, sebral jim zásoby potravin pro Británii. Prostě " hrdina"

H. Lukešová 12.10.2021 16:32

Já Vám to věřím. Já se na Churchilla také dívám značně kriticky a považuji ho za člověka značně kontroversního. Rozhodně ho nepovažuji za válečného hrdinu.

P. Hák 12.10.2021 19:43

Jenže nebýt Churchilla, Západ v dnešní podobě neexistuje. Británie by uzavřela s Německem mír a celá válka by trvala déle... SSSR by patrně vyhrál i tak, tedy pokud by se Britové nepostavili na stranu nacistů, ale Evropa by byla komunistická až k Atlantiku. Američané by to měli s vyloděním velmi těžké, neměli by nástupní prostor - Britské ostrovy.

D. Bowman 12.10.2021 20:18

Nechápu z čeho vám tam mrazí. Že neupřednostňují židovské zájmy nad své vlastní?

Nebýt Britského impéria, tak to tam furt vlastní Turek. Dali vám kus svého těžce vydobytého území úplně zadarmo, porazili Hitlera a vy jim ještě budete nasazovat psí hlavu?

H. Lukešová 12.10.2021 20:27

Mrazí mě z upřednostňování arabských a islámských zájmů. Kdyby bylo na Bitech, tak by Stát Izrael nikdy nevznikl. Britové zavřeli Palestinu Židům během WW2 a krátce po ní. Nechápu o co vám jde, i vy podporujete islám a Araby, no vaše věc. Moje ne. Britům není za co děkovat.

D. Bowman 12.10.2021 20:55

Oni upřednostňovali zákjmy své. To je z těch depeší jasně napsáno. Že to v určitou dobu znamenalo nadbíhat Arabům t.č. výrazně nejmocnější entitě v oblasti, je samozřejmé.

Britové slíbily území Zionistům, skrze barona Rothschilda.

Celé území vybojovali na Turcích. A bez jejich boje s Němci by žádný Izrael nebyl, teda pokud si nemyslíte, že by Havara agreement s Hitlerem prošla celá.

Jestli vám ho chtěli dát nebo ne je irelevantní. Proč by měli?

O co by mi jako mělo jít? Napsal jsem to jasně. Nelíbí se mi jak britům nasazujete psí hlavu.

Aha, takže kdo vás 100% nepodporuje za všech okolností a odváží se kritizovat, podporuje araby, islám a ruskou kinematografii, ne?

Se proberte.

H. Lukešová 12.10.2021 21:01

A nepodporujete snad Araby a islám, když se stavíte proti Izraeli? Žádnou kritiku islámu a Arabů jsem od vás načetla.

Já jsem napsala svůj postoj, na něm si trvám, vy jste napsal ten svůj, ok. Mně to nevadí.

D. Bowman 13.10.2021 14:43

A) se nastavím proti Izraeli, jen kritizuji některé aspekty z jeho historie (Irgun a boj proti britům) a váš postoj.

B) až bude řeč o islámu a arabech, tak je kritice klidně podrobím, a to si za rámeček nedají.

V. Petr 12.10.2021 14:07

Roosevelt vůbec nepochpil, že Stalin je naprosté zlo, horší, než samotný Hitler.

A KDY jako měl Roosevelt zachraňovat evropské Židy? To by musel udělat už PŘED VÁLKOU, tím že by je ve větším množstvím pustil do USA. Za války už pro ně nemohl nic udělat, musel napřed porazit Hitlera.

Podotýkám, že před válkou nikoho nenapadlo, že Hitler spáchá Holocaust, dokonce to možná ještě nenapadlo samotného Hitlera.

H. Lukešová 12.10.2021 15:00

Tak píše se o tom, že Američané mohli bombardovat krematoria a železnice, vedoucí do vyhlazovacích táborů. Ale Američanům nic nevyčítám, hlavními spoluviníky Němců byli Britové, kteří, jak píše pan Novák, četli enigmu a zavřeli dveře do Palestiny pro židovské obyvatelstvo. Britové mají na rukou krev evropských Židů, nejen Němci.

V. Petr 12.10.2021 15:18

Ten argument s bombardováním naprosto přeceňuje možnosti bombardovacího letectva za WW2. Přesné bombardování dokázala jen střemhlav útočící letedla, ne dálkové bombardéry.

Pokud by chtěli Američané bombardovat krematoria, klidně by se mohlo stát, že by namísto toho vybombardovali baráky s vězni. A ta krematoria by Němci většinou zase opravili. Generál Arnold řekl generálu Eisenhowerovi toto "Pokud bychom na 14 dní přerušili útoky na továrny na syntetický benzin, Němci by většinu výroby zase obnovili."

Pokud jde o železnice, Spojenci usilovali o ochromení VEŠKERÉ německé dopravy. Podařilo se jim dopravu vážně narušit, nikdy ne přerušit a to dokonce ani v blízkosti fronty ne.

P. Milan 12.10.2021 23:31

Pardon, ale tohle je naprostá pitomost.

Britové si za WW2 nemohli dovolit, bojovat kromě Němců, Italů a Japonců ještě s většinou Arabů. To by ani Židům nepomohlo.

V. Novák 12.10.2021 15:20

Holokaust nebyl před válkou na pořadu dne - ale Norimberské zákony nebo Kristallnacht ano.

I když... Norimberské zákony platily v polovině států USA do 60. let. Jenom slovo "Žid" by se muselo nahradit slovem "barevný". Takže ani pro FDR nebyly cizí...

D. Bowman 12.10.2021 20:10

FDR hlavně naslouchal svým poradcům a novinářům, kteří byly minimálně sympatizanti s kominternou, ne-li přímo agenti (z nichž nemalá část židů). Vůbec se nedivím, že Stalinovi skočil na špek. Sám byl progesivista.

Židovská lobby toho zařídila dost. Ikdyž nezájem o evropské židy nebyl cizí i etablovaným židům v USA.

O vyhlazování se toho moc nevědělo. Navíc těch mrtvých a utrpení bylo dost i mimo koncentrační tábory. A z taktického hlediska nemůžete jen pořádat záchrané operace uprostřed nepřítelem kontrolovaného území.

Nicméně, spousta Evropanů (Američanů a Rusů) padla. Kdyby té oběti nebylo, tak je s židama konec. Nedělali to jen kvůli nim ale to nikdo. Židi se taky nepřetrhnou, když nejde přímo o ně.

Váš postoj mi přijde jako velmi nevděčný!!

H. Lukešová 12.10.2021 20:23

A za co bych měla být vděčná? Jsem vdecna americkým vojákům a vojákům Rudé armády, ale Britové? Kteří byli na straně Arabů, vedli systematickou protizidovskou politiku a kteří mají podíl na holocaustu... není proč.

A i po WW2 zavírali Židy do koncentračních táborů. Nevěděla jsem, že jste na straně Arabů, ale to je Vaše věc. Američanům a Rusům náleží velký dík. Britové tragicky pochybili.

D. Bowman 12.10.2021 20:43

Kdyby Britové nebojovali, tak Američané nemají šanci. A dost možná ani Rusové.

Britové měli tu smůlu, že operovali na území na které měly zálusk Zionisté. A protože vám nevyšli 100% vstříc, tak k nim chováte slepou nenávist. Trošku se vzpamatujte.

H. Lukešová 12.10.2021 20:49

Jak nevyšli má 100% vstříc, nevyšli v ničem vstříc. A je to naopak, nebýt Američanů, Britové by se ve valce neudrželi. A odkdy je správne hajit arabske zajmy? Nechapu, co resite...

Byli to Američané, kteří zásobovali Brity, bez Američanů by Britové neměli šanci. Smlouva o půjčce a pronájmu vám nic neříká? Nenávist? Konstatování faktů není nenávist. Tak to bylo.