Neviditelný pes

EVROPA: Ruská vakcína ve hře

30.1.2021

Poté, co Rusko oznámilo, že má k dispozici vakcínu proti covidu, se světem liberálních médií prohnala doslova bouře nevole, že vakcína je nebezpečná, a naši „experti“ tvrdili, že se jí očkovat nenechají.

Čachry kolem vakcín dál zaplňují nejen česká média. Všichni vědí, že je jich nedostatek a že je třeba s nimi očkovat tak, aby to vyšlo. Informace Ministerstva zdravotnictví, které upozornilo, že je nutné doočkovat již jednou očkované a omezit či úplně přerušit očkování první dávky, opět v médiích narazila na „nepochopení“. Moderátorka Událostí přímo obvinila premiéra Andreje Babiše, že jako hlavní koordinátor očkování (do této role se Babiš sám pasoval) za to může. Premiér vcelku logicky argumentoval, že se jedná o kupecké počty a nebylo k tomu třeba vydávat pokyn ministerstva, a navíc tvrdil, že je ministr zdravotnictví v politice nezkušený. Já k tomu dodám jen to, že zatímco Blatný se snaží řídit objektivními fakty, většina politické scény jen a jen politikaří.

Nicméně, jeden zásadní fakt vyplul nyní zcela otevřeně na povrch. Evropská unie nemá dostatek vakcín a je proti USA či Velké Británii s očkováním pozadu. Ve Spojených státech se dnes očkuje asi milion osob denně, v EU by se měly očkovat, pokud bychom chtěli držet krok s USA, asi dva miliony osob denně, v Česku bychom měli očkovat denně minimálně 30 000 osob. Protože nemáme dostatek vakcíny, očkujeme denně asi třetinové množství osob, viz statistiky MZ ČR. AstraZeneca tvrdí, že EU přišla pozdě, a proto vakcínu nemá. Brusel kontruje, že na vývoj firmě poslal přes tři sta milionů eur. To je svým způsobem neuvěřitelné selhání EU, která nemá páky na dodavatele! Když k tomu dodám, že největšími kritiky českého vládního selhání v očkování jsou takzvaní proevropští politici, kruh se uzavírá.

Ruská vakcína Sputnik V byla v Rusku schválena v létě loňského roku. Západní média hlásila, že vakcína neprošla ověřením na větším počtu osob, a propaganda tvrdila, že je nebezpečná. Naši někteří mediálně známí lékaři také přiložili polínko a tvrdili, že by se jí očkovat nenechali. Nedostatek vakcíny v EU ale změnil situaci a Maďarsko jako první stát EU oznámilo, že objednává vakcínu z Ruska. Ta bude mít souhlas k užití nikoliv na úrovni Bruselu, ale pouze pro Maďarsko. Babiš říká, že bude vývoj sledovat. Je stále zastáncem „jednotného postupu“ EU, který ale fatálně selhává. Dokonce už i zpravodaj ČT v Bruselu Lukáš Dolanský jednání Bruselu s firmami, které neplní dodávky vakcín, popisuje jako „bouřlivé“.

Opět se tak plasticky ukazuje, že politizace covidu a souboj o vakcínu je jen dokladem aktuální situace ve světě a EU zvláště. Protiruská politika EU je navíc naprosto pokrytecká. Kdyby totiž nebyla, nemohlo by na jedné straně Německo trvat na dokončení plynovodu Nord Stream 2 z Ruska a na druhé straně požadovat protiruské sankce. Rusko si zajistilo objednávky na svou vakcínu mimo EU, například v Latinské Americe. Pro ruskou a dokonce i pro čínskou vakcínu se dokonce vyslovil i poradce premiéra Roman Prymula. V Česku byl přitom nedávno právě o očkování uskutečněn průzkum mezi obyvateli a ochota nechat se očkovat ruskou vakcínou byla minimální. Tak funguje mediální propaganda.

Situace v očkování je jen důsledkem hrubé politizace covidu a ukazuje EU ve velmi špatném světle.

Převzato se svolením autora z JanBarton.blog.idnes.czzpět na článek