28.11.2023 | Svátek má René


EVROPA: Rozšlapaný kyblíček

6.5.2011

Proč chce bruselský úředník rozšlapat kyblíček s pomazánkovým máslem?

Nedejme se zmást tím, že pomazánkové máslo vypadá jako máslo a používá se jako máslo. Máslo se balí jako kostička do papíru, kdežto pomazánkové máslo se točí do kelímku či mističky.

Rozeznáme všichni kostičku od kelímku? Tedy ti, co mají IQ alespoň na úrovni běžného domácího psa. Rozeznáme, pes také rozezná. Teď pozor – složitější konstrukce: rozeznáme kostičku másla vyrobenou v ČR od kostičky másla vyrobené v zahraničí, dovezené a distribuované do českých obchodů? Dá to práci, ale rozeznáme – a v tom případě nekoupíme onu kostičku, to raději koupíme pomazánkové máslo.

Proč? Protože jako náhražka poctivého másla je suverénně nejlepší, dokonce s přehledem porazí i polské nebo německé máslo schválené Bruselem. Dokonce je tak oblíbené, že v ledničce čeká na příležitostné použití vedle kostičky pravého českého másla.

A to bude asi ten pravý důvod, proč bruselští úředníci skáčou nad termínem pomazánkové máslo, když to není máslo, zatímco polské a německé máslo je máslo, ale mlsní konzumenti je nezkrmují v žádaném objemu, ba co více – raději zkrmují pomazánkové máslo. Z toho pro bruselské kliky vyplývá, že je třeba zabít značku Pomazánkové máslo.

Budu hádat. Že nejde jen o Čechy? Že ten pomazánkový mls zvaný máslo zachutnal i ostatním evropským jazykům? A že ty mlsné huby ohrnují pysky nad polským a německým máslem a natahují jazyky za pomazánkovým máslem, které žádné máslo není?

Tak co – tak aspoň Čechům rozšlapeme kyblíček s pomazánkovým máslem, no. To je totiž jednodušší než zajistit vlastní produkcí schopného německého nebo polského konkurenta na trhu.

Ale pánové, pánové … tak si v německých a polských obchodech to slovo „máslo“ vylepšete slovem „české“. Jak by se líbilo České pomazánkové máslo? Všichni by věděli, že tohle pomazánkové české není žádné máslo, ale že je to lepší než polské nebo německé máslo, co je máslo s požehnáním Bruselu.

Pomazánkové máslo není konkurent másla, to je kámoš, co stojí vedle. Konkurent polského a německého másla leží vedle z druhé strany – je to české máslo. Tak, a teď si, vážení bruselští úředníci, zkuste vymyslet zase něco na české máslo, co je máslo. A rychle, protože až si Češi vzpomenou na pomazánky z pionýrských táborů, začnou je vyrábět a vyvážet do EU, tak to bude teprve poplach mezi vším, co lze namazat na chleba.

Převzato z JanaSimonova.blog.idnes.cz se souhlasem autorky (její další blog: Simonova.blog.cz)