28.10.2021 | Den vzniku samostatného československého státu


Diskuse k článku

EVROPA: Rozdělme Evropskou unii

Předminulý týden zveřejněný plán Evropské komise na zelený „velký skok“ ve svatém boji za záchranu klimatu definitivně potvrdil, že názorová, ideová a zájmová propast mezi západem EU a jejím postkomunistickým východem dosáhla nepřekonatelného rozměru.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
O. Karen 27.7.2021 10:01

EU je potřeba vrátit na úroveň EHS - jenom zóna volného obchodu a bezvízový styk. Pochybuji ale, že je dnes EU rozdělená na západ a východ, zrovna co se týče zeleného šílenství, i když ma Balkáně bude elektrifikace (tak oblíbená bolševiky všech období) dopravy ještě méně průchodná než v ČR. Bohužel nová generace (politiků) se ochotně podřizuje Bruselu, u nás především Námořní lupiči a TOP0.9%.

V. Humble 27.7.2021 12:19

To reseni jsme meli a zavrhli. Bylo v minulosti kdyz Klaus nechtel podepsat Lisabonskou smlouvu. Bohuzel byl umlcen vetsinou a tak mame co jsme chteli a zasluhujeme. Na nejake preusporadani EU je uz trosku pozde. Ze by vznikla koalice statu ktera by by a schopna korigovat spolupraci tak aby byla ekonomickou a politickou protivahou zapadnimu silenstvi je momentalne jen pekna pohadka pro deti.

J. Ptáček 27.7.2021 9:50

Navrhuji rozdělit Evropu mezi dva největší zloduchy evropských dějin. Mezi Prusko a Rusko. Nakonec byly mnohem víc spřízněni, než se na první pohled zdá. Slavná Kateřina II. Veliká, čistá Pruska, by mohla povídat. Právě ona dobyla Rusům tolikrát omílaný Krym. Klausové, Weiglové, Okamurové, Bobošíkovy a Lipovské, stejně jako rváči Volní nebo poražení komunisté by to jistě uvítali. Ostatní ať drží ústa.

Š. Hašek 27.7.2021 11:43

No, víte, pane Ptáčku, historie mi říká, že Prusko bylo zloduchem už pro Rakousko. Rusko si jen dycky mazalo nájezdníky na chleba (třeba malinkýho Francouze). Rozhodně samo od sebe nebylo v Berlíně, ani v Paříži.

S ruskými cary jsme si dopisovali, s Němci vždy bojovali. Už se to mlelo tehdy ve vídeňském parlamentu.

Jo, a udělejte si pořádek v tom, jestli píšete o Rusku a nebo o celkem krátké epizodě SSSR.

A stejně, jako moji rodiče, i já jsem rád, že si SSSR jednou namazal Němce na chleba. Můj otec si povzdechl, že z nich měli udělat větší fašírku ...... Pamatoval Masaryka, Beneše, Hitlera, Heydricha, ........ a celkem mu docvaklo, kdo je kdo.

A. Kobyka 27.7.2021 12:37

Tak abychom nezapomněli na Világoš, čili na porážku Maďarské revoluce a republiky 1848-1849 od Rusů, když na to Habsburkové nestačili. I když ke cti cara musí být řečeno, že byl zhnusen ze stovek popravených vzbouřenců od svého spojence Františka Josefa. V Rusku se jich popravovaly maximálně desítky a stovky posílali do vyhnanství.

V. Novák 27.7.2021 19:05

To Rusko splnilo svůj závazek jako člen Svaté aliance.

A Franz Josef se mu posléze "odvděčil" za Krymské války. Nikolaj ho na smrtelné posteli proklel...

P. Černý 27.7.2021 12:40

Taky pro pořádek. Není úplně jednoznačné, že to byl SSSR a jeho tehdejší režim, kdo nakonec zadupal německou mašinérii do země.

SSSR v počátku německé invaze zcela selhal. Vojensky i politicky. Početná a poměrně dobře vyzbrojená Rudá armáda měla technicky vzato na to, aby od samého počátku vedla s Němci opotřebovávací obrannou válku, ve které Německo nemělo šanci zvítězit. Namísto toho byla sovětská armáda v počátku invaze téměř rozbita. A kdyby se Němci na okupovaných územích SSSR chovali humánněji a prozíravěji, získali by na svou stranu velkou část Ukrajiny.

To hlavní, co nakonec nacisty porazilo, bylo, že se národy bývalého SSSR skutečně (nikoli jen formálně v propagandě politických komisařů) spojily k osvobozeneckému boji a začaly to, čemu se říká Velká vlastenecká válka.

V. Novák 27.7.2021 19:12

Rudá armáda od samého počátku vedla s Němci opotřebovávací obrannou válku, ve které Německo nemělo šanci zvítězit. Už v listopadu 1941 - tedy před sovětskou ofenzívou u Moskvy - na to Fritz Todt upozorňoval Hitlera a slíznul za to notnou drškovou. A když mu to zopakoval v únoru 1942, jeho letadlo na zpáteční cesta příhodně havarovalo, zatímco Speer v něm příhodně neseděl, takže mohl příhodně převzít Todtovu funkci.

Podle Fall Barbarossa už začátkem října měla být Wehrmacht v Moskvě a do konce roku na linii A-A, Archangelsk - Astrachaň. Do Moskvy se nedostala nikdy a na linii A-A až o rok později ve Stalingradu...

P. Černý 27.7.2021 21:39

Miliony sovětských zajatců v prvních měsících hitlerovské invaze. Systematická obrana vypadá jinak. K pádu Moskvy abmožnému rozkladu sovětského velení, organizace obrany a hospodářského systému nechybělo tak mnoho. Možná jen o pár Hitlerových chybných rozhodnutí méně. A to, že Japonci nenapadli v roce 1941 SSSR, to taky nebylo nijak předurčeno.

Blesková válka proti SSSR podle všeho tak úplně bez šance nebyla. Až po porážce Wehrmachtu před Moskvou a poté, co se SSSR podařilo přestěhovat těžký průmysl a rozjet zbrojní výrobu v rozsahu, který nakonec spolu se spojeneckými dodávkami překonala německou včetně průmyslu celé obsazené Evropy, se dalo uvažovat o tom, že nemecka blesková válka v SSSR ztroskotala a že Německo bude nakonec poraženo.

E. Pawlica 27.7.2021 9:50

Toho pána by měli vozit po poutích. Tak by jeho hlas dolehl ke všeholidu nejlépe ...

J. Ziegler 27.7.2021 9:46

Do zemí EU vyvážíme cca 85% naší produkce, vystoupení z EU by nás těžce ekonomicky poškodilo. I maďarský premiér Viktor Orbán, nechce vystoupení Maďarska z EU, ale reformu Unie, protože ví, že tohle je nejlepší řešení.

P. Milan 27.7.2021 9:50

BYLO BY to nejlepší řešení, pokud by bylo možné. Jenže špína už je zažraná a nelze "odstranit bez porušení podstaty látky".

F. De Winter 27.7.2021 11:20

Soudruhu Zieglere, když jsme bourali RVHP, tak jsme vyváželi do jeho členských zemí také 85% produkce. A přesně to co nám tady tvrdíte vy, nám tady tvrdili sovětští soudruzi. Vlastně vy evropští soudruzi si s těmi sovětskými jste velmi podobní. :-P

V. Petr 27.7.2021 15:27

R^R^R^

J. Vala 27.7.2021 9:42

Cesi umeli vzdycky do sveta troubit, ze vsechno umi lepe nez ostatni, kdyby jim ti ostatni nehazeli klacky pod nohy. Bohuzel tech prinosnych veci pro svet, pochazejicich z Ceska, je pramalo, pokud vypocitam Wichterleho mekke kontaktni cocky, vynalez kontinualni vyroby penicilinu v Roztokach u Prahy ( patent byl hned uspesne prodany do zahranici) a konstrukce vzduchem chlazeneho motoru v aute umistenem vzadu od Hanse Ledwinky. Vzhledem k tomu, ze si Cesi neumi ani sami vladnout (Buresova Agrofertklika je bohuzel dneska zatim nejlepsi alternativou ze vsech ostatnich stran, ktere se mohou uchazet o post premiera) , neumi si anui zvolit premiera, tak jak by asi dopaldi, kdyby si vladli uplne sami ?

J. Hrdlička 27.7.2021 9:47

Celkem dobře. Za první republiky jsme až do roku 1938 zůstali jedinou plnohodnoutnou středoevropskou demokracií, zatímco všude okolo už si vládli autokrati.

První část vašeho příspěvku je klasický diskusní faul (vložíme oponentovi do úst něco vymyšleného, s čímž pak hrdinně polemizujeme) , konec jen demagogie, protože se snaží vzbuzovat dojem tuzemských vyjímečně špatných poměrů.

Protektora si najděte sám, jestli vás to rajcuje, necpěte ho ostatním.

J. Vala 27.7.2021 9:56

zapominate na fakt, ze tu byla tretina ne-Cechu, ale Cechoslovaku nemecke, polske, madarske a rusinske narodnosti. proto taky ta demokracie, pluralita a politicky, technicky i kulturni vyvoj. Presto i v prvni republice se faulovalo, kdyz Henlein vyhral v roce 1935 parlamentni volby a TGM mu faulem nedovolil sestavit vladu (samozrejme to byl takticky faul, ale presto faul) Z toho plyne, ze si ani majoritni vetsina Cechu tenkrat nedokazala vladnout sama . Po dostraneni mensin ( ruznymi mechanismy) nezustala v CR ani demokracie, ani technicka vyspelost

J. Hrdlička 27.7.2021 10:28

Máte na mysli menšiny, zvláště tu největší, která se majoritně vrhla radostně k diktatuře Třetí říše? Tak to byla opravdu záruka demokracie :-), ještě, že jsme ji tady měli.

Vy nevíte ani to, že vláda je sestavována a schvalována nikoliv největší stranou nýbrž těmi stranami, které se v parlamentu dohodnou. Což se stalo i v roce 1935.

Ale když tvrdíte i hlášky typu, že zárukou rozvoje všech směrů byly menšiny - Češi zřejmě neměli žádnou kulturu, žádný průmysl, prostě nic, zvláště pak v Plzni, Praze, Zlíně, Mladé Boleslavi, všechno typická menšinová města :-), - tak jen prozrazujete svoji zaťatou předpojatost více než dostatečně.

J. Vala 27.7.2021 10:57

mate prilis Zemanovske mysleni. Doposud bylo pravidlem, ze vladu sestavoval jako prvni sef ve volbach nejsilnejsi strany. Povereni k tomu dostal od prezidenta. S vyjimkou voleb 1935. A existuje dost hypotez o tom, ze Nemci se citili v CSR utlacovani ( zase nehodnotim, zda opravnene, nebo ne) a Henleinuv obrat k Hitlerovi byl pouze logickym dusledkem odmitnuti sestavit vladu. Clovek potrebuje vice sebevedomi a rozhled, aby se mohl bez omezeni diky uzkemu pohledu z ceske kotlinky poditat na vseobecnou situaci - tenkrat i dneska

J. Jurax 27.7.2021 13:23

Pozoruji, že sebevědomí Vám nechybí. S tím rozhledem to vidím slabší.

Soudě podle toho, že se neobtěžujete diakritikou, trpíte tzv. eurorozhledem.

J. Hrdlička 27.7.2021 13:57

Jo, samozřejmě, bytostného demokrata a zastánce nerozborné jednoty koruny české vlastence Henleina natolik zničilo nedání šance sestavit vládu (kterou by stejně nesestavil, jednalo se o rozdíl cca jednoho mandátu, který mohl dostat v tom lepším případě ) , že východisko viděl ve vzorné demokracii a občanské společnosti v podobě Třetí Říše. Zní to logicky a nesmírně pravděpodobně.

Zbytek vašeho příspěvku je jen sugestivní okecávání, to zkuste na někoho jiného.

M. Šejna 27.7.2021 9:24

Teda tento článek je ideologická fanatická nálož prvního stupně.

EU je skvělý projekt a já jsem rád, že Česko je jeho součástí.

Šílenostem pravdoláskové věrchušky v Bruselu se dá zabránit její výměnou ve volbách, nikoli rozdělením EU.

Jenže dokud budou euro-voliči považovat volby do EU-parlamentu za něco nadbytečného a zbytečného, pak si eurokomisaři budou dělat, co chtějí furt.

Š. Hašek 27.7.2021 9:36

Nesdílím vůbec Váš optimismus a teorii.

Totiž to, že Politbyro Nejvyššího brusele se dá vyšlechtit jedním novým, "perestrojkovým" českým poslancem v tom klotovém, německém baráku.

P. Hák 27.7.2021 10:33

Bohužel to asi v současnosti nejde. Kdokoli by chtěl něco podstatnějšího změnit, bude prohlášen za extrémistu. Pokud by to byla státní reprezentace, bude za extrémistický prohlášen celý stát - viz Maďarsko.

Za pár let se to možná změní, ale zatím to je nereálné.

P. Kazo 27.7.2021 11:04

Ak by sa voľbami dalo niečo reálne zmeniť, už dávno by boli zakázané. :-P

J. Jurax 27.7.2021 13:42

EU byla skvělý projekt. Kdysi dávno, když byla ještě EHS.

Šílenostem pravdoláskové věrchušky v bruseli se nedá zabránit její výměnou ve volbách. Ta věrchuška - EK - není volena. Putovní cirkus EP, kam se vskutku volí, je akorát žvanírna a schvalovací mašinérie pro peachoviny prýštící z komise. A jelikož tam máme necelá tři procenta hlasů - navíc zčásti tvrdě eurohujerných - tak u nás můžeme volit do alejujá, aniž bychom mohli cokoliv změnit.

A v radě máme kejvacího Babiše. I kdyby byl vyměněn, pak naději má leda tvrdý rudozelený eurohujer Bartoš nebo skrytý měkký eurohujer Fiala s tvrdě eurohujernou koulí Topky na noze a s ohebnými lidovci v koalici. Do těch vkládat naděje na nějakou transformaci EU, odmítnutí grýndýlu nebo obranu národních zájmů je znakem silně alternativní inteligence.

J. Plzák 27.7.2021 19:20

...EU je skvělý projekt a já jsem rád, že Česko je jeho součástí....

Ano, Šejna, skutečně skvělý projekt. EU se nedá reformovat ničím, ani volbami.

A i kdyby ano, stejně by to k ničemu nebylo.

Za posledních 200 let se to podařilo jen v USA, nikde jinde.

P. Kubáč 27.7.2021 9:19

Myslím, že by stačilo od EU oddělit německý "ordnung", který se vždy zvrhnul do nebezpečné formy - ať na sebe vzal formu Vilémovské monarchie, Výmarské republiky, Třetí říše, enderáckého komunismu, nebo západního ( skrytě svazáckého ) merkelismu.

Francouzi - zvolí LePenovou a po přištích volbách "budou naši" a v ostatních státech je ( pod vlivem současné EU ) vláda patriotických sil jen otázkou konání nejbližších parlamentních voleb.

Pak ovšem to chce nepropást pravý okamžik a zásadně zreformovat EU - zejména dát něco jako 10. dodatek ústavy USA - tedy jmenovitý výčet Euro-kompetencí - mimo který nemůže Brusele jít.

P. Brich 27.7.2021 14:23

Nějak těm frantíkům moc věříte. Myslím, že to bude jako v předchozích volbách: ve druhém kole všichni proti Le Pen. Takovou ostudu si přeci pokrokoví frantíci nemohou dovolit!

T. Kučera 27.7.2021 9:10

No, děkujeme pánům Neffovi a Weigl ovi za vyjádření svého názoru, že se již nadále nechtějí dostat mezi vyspělé státy. Toto je dobré vědět.