27.1.2022 | Svátek má Ingrid


Diskuse k článku

EVROPA: Putinův střet se Západem

V žádném případě nechci hájit autokratický režim a zločiny tradičního ruského samoděržaví, natož jeho pro nás dost nechutnou verzi v osobě Vladimira Putina. Vím však, že jsou Evropy dvě.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Vaclavik 27.3.2014 10:28

Vyssi civilizace je objektivne Zapadni.

"Rusové považují svuj jazyk za kulturnejší a Rusko za vyšší (nejen bohatší) civilizaci."

Vyse civilizace se mimo jine pomeruje take tim, ze nasili pouziva otevrene (nikoli zaludne a s vymluvami a pokrytecky, jako na Krymu) a to jen v pripadech, kdy si s nim zacnou ostatni a porusuji tim objektivne dana individualni prava cloveka, nebo nejak napadaji, ohrozuji radne zajmy zapadnich statu v zahranici. Ta civilizace je na vyssi urovni, ktera lepe haji individualni prava cloveka - a tady bezesporu je na tom Zapadni civilizace neskonale lepe, nez Rusko.

"Putin na výtku, že porušil mezinárodní právo, odpovídá ve svém projevu k poslancum naprosto logicky – Západ je pokrytecký, "uveril ve svou vyvolenost rozhodovat o osudu sveta…a vetšinou vytvárí zdání legality, když požaduje rezoluce od mezinárodních organizací". "

Ta 'vyvolenost' se opira o objektivne vyssi kulturu - takovou, ktera napriklad smahem nezpochybni veskere mezinarodni dohody minulosti!! Timto prohlasenim pasuje Putin Ruskou na primitivni nasilnicke samoderzavi hluboke minulosti lidstva. A zaroven dava najevo, ze nema zadny vyznam s nim jednat, uzavirat jakekoli dohody. Naopak zrejme vse speje k valce, zatim nejspis jen ke 'studene', vyckavaci.

V. Venc 27.3.2014 11:12

Re: Vyssi civilizace je objektivne Zapadni.

Ad Václavík

Ono také římská civilizace byla vyšší...

Vaše vývody jsou nesprávné!

B. Rybák 28.3.2014 0:38

Re: Vyssi civilizace je objektivne Zapadni.

Když negramotný barbar Karel (na západě zvaný Veliký) dokončil vytvoření první západní křesťanské (francké) říše tím, že lásku k bližnímu a cudnost (měl harém konkubín) hlásající křesťanství degradoval na pouhý nástroj na podmanění svobodných národů, nástroj jehož skutečný obsah nesměli podrobené národy znát (byl předčítán pouze v latině!), vytvořil západoevropskou "dobu temna", v níž tato říše a její nástupkyně nedokázaly konkurovat dokonce ani muslimské "vzdělanosti".

Jediným nositelem evropské kultury a vzdělanosti byla tehdejší Byzanc, která ovšem na naše území nevysílala negramotné žoldáky ale věrozvěsty, kteří nám dali písmo a možnost poznat skutečné křesťanské učení.

Jejich dílo bylo bohužel zničeno germánskou zpupností a nakonec byla i Byzanc zničena a vypleněna společným úsilím muslimů a těchto "křesťanských" barbarů, kteří pak nechali bez pomoci, pod přívalem mongolských barbarů padnout i východní (ruské) dědice její kultury.

Teprve po cca 700 letech se západní Evropa díky protestantskému probuzení svých národů z tohoto temna začala vyhrabávat. A teď se zase do "neo-franckého" tedy svobodu národů ničícího "temna" v podobě "zelené" evropské říše národa německého (EU) vracíme. Jenomže teď to není začátek, ale konec v morální krizi se potácející západoevropské kultury.

J. Sládeček 26.3.2014 23:48

Tomský je inteligent,

a má pravdu.

V. Venc 26.3.2014 11:13

Pohled jenom jedním okem

Nevidím politickou situaci stejně jako autor. Podle mého mínění se jeho článek jednostranně zabývá pravděpodobným cílem ruské politiky, ovšem vůbec si nevšímá, jaké cíle má politika euroatlantická nebo ještě lépe americká. Tam se zdá, že o žádné cíle vůbec nejde. Je tomu ale opravdu tak? O jaké cíle na západě jde?

Teprve až když oba záměry postavíme vedle sebe můžeme konstruovat naše prognózy.

J. Navrátil 26.3.2014 19:39

Re: Pohled jenom jedním okem

http://www.vlastnihlavou.cz/paul-craig-roberts-o-ukrajine/

V. Novák 26.3.2014 9:38

Ukrajinci nejsou národ a Ukrajina je slepenec.

Ukrajince vytvořili bolševici, stejn jako povýšili ukrajinštinu - dialekt ruštiny - na jazyk. Přičemž Ukrajinu vytvořili jen na svém území, to, co připadlo Polsku (navzdory Curzonově linii) bylo popolštěno. Podobně v Bělorusku.

M. Urban 26.3.2014 10:46

Re: Ukrajinci nejsou národ a Ukrajina je slepenec.

Kyjevskou Rus vytlačily Tataři a později i Osmani více na východ. Kdyby ukrajinské obyvatelstvo, už před válkou nevyvraždil Stalin, tak nevím kdo by tam dnes žil. Podle vašich teorií nejsou ani slováci národ i když tam žili stovky let.

V. Novák 26.3.2014 16:26

Re: Ukrajinci nejsou národ a Ukrajina je slepenec.

Vaše dedukce je nesmyslná. Slováci exisitují od dob Velké Moravy a pravděpodobně ještě dříve. Oddělili se nejpozději v době zániku Velké Moravy a od té doby se vyvíjejí samostatně, odděleně od Čechů.

Ovšem až do konce 19. století nebyli žádní Ukrajinci - nanejvýš Malorusové a Bělorusové. S Kyjevskou Rusí toho moc společného nemají, o tu přišli a obnovena nebyla - místo ní vznikla Rus Moskevská a později Rusko, zatímco západ obsadili Poláci. Oni obsadili i východ dnešní Ukrajiny a Rusko včetně Moskvy, ale tamodtud je Rusové vyhnali sviňským krokem poměrně brzo. Z maloruských oblastí až kozáci Bogdana Chmelnického, když začali mít Rzeczi pospolité a Poláků vbec plný kecky. V letech 1648-54.

Ukrajinci jsou Malorusové, ať si vymýšlíte co chcete. Ukrajince z nich udělali až bolševici, vytvořili bolševický ukrajinský stát a maloruský dialekt ruštiny prohlásili za jeho úřední jazyk.

P. Mach 26.3.2014 20:46

Re: Ukrajinci nejsou národ a Ukrajina je slepenec.

To je samozřejmě hovadina. Se stejným úspěchem lze tvrdit, že Český národ vznikl v 19. století a jsou stejným slepencem jako Ukrajinci.

Ano kozáci začali mít Rzeczi pospolité dost, přísahali věrnost moskvě a vzápětí jim kateřina veliká podřezala krky a kozáckou autonomii na Ukrajině zlikvidovala.

K. Janyška 26.3.2014 9:26

Výborně, pane Tomský.

Tak to vidím i já, pozemský červ, ovšem znalý kompozitivní teorie... Dzp

K. Kužel 26.3.2014 8:14

Daleko pravděpodobnější varianta

než vpád ruských vojsk do Ukrajiny je to, že se noví vládcové Ukrajiny začnou trumfovat mezi sebou, kdo bude radikálnější, a to i proti menšinám. Dalším krokem může být to, že se budou přetahovat v kšeftování s přírodními zdroji (viz Libye - snahy o separátní prodeje ropy).

Již Janukovyč rozehrál čínskou kartu, což mohlo být jednou z příčin jeho pádu. A Číňané zcela určitě se budou nadále ucházet a nabízet.

Také bude zajímavé, kdo získá licenci na vybudování těžebních zařízení na dobývání břidlicového plynu.

Výsledkem toho všeho může být občanská válka na Ukrajině. V té vidím nebezpečí hraničící s katastrofou.

M. Urban 26.3.2014 10:38

Re: Daleko pravděpodobnější varianta

Asi se díváte na druhou stranu. Proč by Ukrajina, která má stejné náboženství, kulturu a dějiny jako Rusko měla býti tak hodně odlišná.  Rozdíl je poze vtom, že Stalin už před válkou vyvraždil tisíce ukrajinců a nastěhoval tam ruské občany, kteří jsou mnohem ohebnější.

K. Kužel 26.3.2014 10:43

Re: Daleko pravděpodobnější varianta

Moc vám nerozumím. Chcete říci, že se Ukrajinci sjednotí a žádná občanská válka nehrozí

M. Urban 26.3.2014 10:51

Re: Daleko pravděpodobnější varianta

Asi se sjednotí stejně jako my. Dohadujeme se při volbě prezidenta, u parlamentních voleb o EU a dokonce nás rozděluje i sport. Snad k vůli tomu nezačneme válčit.

K. Kužel 26.3.2014 15:09

Re: Daleko pravděpodobnější varianta

Nesdílím váš optimismus. Ukrajinci nejsou Češi. Je docela možné, že ty rozpoutané vášně a nenávisti už pojedou dále samospádem, aniž by je musel kdokoli zvenčí přiživovat.

V. Novák 26.3.2014 16:28

Re: Daleko pravděpodobnější varianta

Člověče vy ani nerušíte, že na Ukrajině existují diametrální rozdíly v náboženství, kultuře i historii mezi severozápadem a jihovýchodem - a máte tu drzost o Ukrajině diskutovat?!?

J. Vyhnalík 26.3.2014 22:41

Re: Daleko pravděpodobnější varianta

Nemáte pravdu, ať už jde o náboženství, kulturu i dějiny. Z tohoto pohledu se Ukrajina skládá nejméně ze tří výrazně odlišných částí.

J. Huml 26.3.2014 3:51

Pane Tomsky,

nesouhlasim, ze obavy z expanze jsou prehnane. Kdyby mohl, a ze vlastne muze, Vladimir P. , jako absolutni vladce, uznavan a milovan na cele Rusi, (s vyjimkou Pussy Riot & Femen), rozhodne nebude vahat upevnit politickou a ekonomickou moc sveho imperia jakymkoliv zpusobem. Putin bude vzdy tim, co je: nasilnik, lhar a usurpator.

J. Brunner 26.3.2014 2:40

Cílem je totiž jeden svét

To je podstatná poznámka, jedině tak se dají pochopit všelijaké "kotrmelce" současné politiky.