18.4.2024 | Svátek má Valérie


Diskuse k článku

EVROPA: Putin a pakt Molotov-Ribbentrop

Není to tak dávno, co ruský prezident Vladimír Putin obhajoval pakt Molotov-Ribbentrop ze srpna 1939. Tvrdil, že bývalý Sovětský svaz či dnešní Rusko se za něj nemají co stydět či omlouvat, neboť prý to byl pakt o neútočení; a přeci mír a neútočení nejsou špatné, nýbrž naopak dobré.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Stulík 25.11.2014 18:40

Následky paktu.....

Zákeřnost Sovětů, Rusů je veliká. Viděl jsem film dokumentující přepadení Polska v r. 1939 a oslavy vítězství ve Varšavě, kde se objímali nacisti s rudoarmějcema..... Následné vyvraždění polské inteligence v Katyni (mezi důstojníky byli záložáci Ing, MuDr, právníci, učitelé....), pak Maďarsko 1956 u nás 1968, Gruzie, Krym a nyní východní Ukrajina....

P. Zelenka 24.11.2014 21:39

Kdo z vás!

Kdo z vás jste byl alespoň na pár dní v Rusku? Doporučuji to všem zde diskutujícím teoretikům z oblasti rusofílie. Zdravstvujte tovarišči.

M. Prokop 24.11.2014 21:43

Re: Kdo z vás!

ě stačilo, když Rusko (tehdy tedy Sovětský svaz) dorazilo za mnou do Československa. Od té doby mají po3,14či.

P. Skřivan 24.11.2014 20:40

Asi takto,

Rusové nám pomůžou akorát k tomu, abychom se zase měli blbě. Oni nejsou žádní lumeni, konečně proto je válka na Ukrajině. Doma jim to nejde, tak hledají řešení v expanzi. Stejně, jako vždycky.

Nechápu proč hájíte Putina. Asi nechápete, že jde pořád o čekisty hrdé na Dzeržinského. Nejde o žádné demokraty a slovo právo je pro něj synonymum jejich tajné služby. Chápu, že jimi byl někdo oslněn v roce 1920. Nechápu, že v roce 2014.

V. Váňa 24.11.2014 18:49

Vážený pane Jochu,

neoslovil Molotov nejdříve (tedy dříve než Ribbentropa) Západ, aby se s ním spojil proti Hitlerovi? Neignorovali jej západní země? Neměly tyto země pocit, že se se Stalinem bavit vůbec nemusí?

Nebo s mýlím?

P. Mach 24.11.2014 19:51

Re: Vážený pane Jochu,

a západ řekl "garantujte bezpečnost a územní nedotknutelnost pobaltských zemí, Polska a Finska" Což ovšem zločinec stalin odmítl a začal se paktovat s hitlerem.

M. Prokop 24.11.2014 21:44

Re: Vážený pane Jochu,

Mýlíte.

NeignorovalY, jen jim nechtěly odklepnout obsazení Polska a Pobaltí.

L. Křivan 24.11.2014 23:47

Re: Vážený pane Váňo,

Na Západě, ke kterému tehdy Československo patřilo s naprostou samozřejmostí,  většina  myslících lidí věděla, co je Stalin za strašné svinstvo. Kromě několika kavárenských povalečů. Proto se se Stalinem politici nechtěli bavit. Vyhánět čerta Hitlera ďáblem Stalinem, to by nebylo moudré. Hitler ještě neuvedl do provozu Osvětim. Jenom spojil Rakousko s Říši, a sebral Sudety.

Věčná škoda, že Američani nezačali vyvíjet A-bombu o něco dříve. Alespoň o rok, o dva dříve.

E. Erat 24.11.2014 16:37

Kde se vzal,tu se vzal strejda Joch,

nikdo o něm před rokem 89 neslyšel, zřejmě byl mlád,tedy v Pionýru.No nic,mládí vpřed ! Strejda, čtenářům předkládá svá fakta,lépe řečeno svoje vize,která ovšem nemájí  s realitou nic splečného.Tento "chytrý strýc" psal nedávno,že primátorem Prahy se určitě stane olomoucký, smrdutý tvarůžek Hudeček.No, naštěstí Pražané se zachovali zcela jinak,tvarůžek byl vyhnán z i  TOPky

M. Prokop 24.11.2014 17:14

Re: Kde se vzal,tu se vzal strejda Joch,

Napište rovnou, že jste článek nepochopil a nemusíte kolem toho dělat serpentiny.

V. Čermák 24.11.2014 17:50

Re: Kde se vzal,tu se vzal strejda Joch,

Zato Vy, ale i já jsme článek pochopili dobře. Je potřeba klepnout Putina přes prsty a třeba i tak, že budeme odklánět do minulosti, samozřejmě jen některé.

P. Mach 24.11.2014 19:54

Re: Kde se vzal,tu se vzal strejda Joch,

chtěl bys připomenout jinou minulost, třeba okupaci Československa v roce 1968 nebo vrazdění Maďarů v roce 1956 sovětskou armádou?

V. Čermák 24.11.2014 23:34

Re: Kde se vzal,tu se vzal strejda Joch,

Já na minulost kašlu, pane nevychovaný Tykálku. V té jsou uvězněni pouze zastydlíci.

L. Křivan 24.11.2014 23:48

Re: Kdo nezná minulost,

ten ji bude muset prožít znovu.

M. Prokop 24.11.2014 21:46

"Je potřeba klepnout Putina přes prsty "

Je.

Dokonce ne potřeba, ale nutnost.

M. Krátký 24.11.2014 16:18

Polsko - jen malá poznámka

Stalin se na Polsku podepsal ještě jednou - když vypuklo ve Varšavě povstání, tak rudá armáda několik týdnů "čekala" na další pohyb západním směrem až jí báťuška dá povel. Takže Poláci znovu vykrváceli ve Varšavě. Podobně jako Karpatsko- Dukelská operace. Putin ale na Stalina zatím nemá, co zatím není ale může být dost brzy.

M. Stuchlik 24.11.2014 21:30

Re: Polsko - jen malá poznámka

Jen neměl příležitost se víc projevit jako Stalin. Ale to, co dělá na Krymu, ukazuje, že stejně jako Stalin je schopen jakékoliv sviňárny.

J. Kalina 24.11.2014 15:17

jen pro připomenutí

konflikty a války byly a budou, jde o to zda to nejde aspoň občas nějak zmírnit směrem ke studené válce případně mírové koexistenci. Jinak je pro článek příznačné, že si autor vybere nějaké datum, kdy to bylo všechno správně a co bylo po tomto datu je chyba. Chtěl bych proto připomenout, že okupaci pobaltských států SSSP předcházelo jejich dobytí Ruskem na Švédsku a že Finsko bývalo autonomní knížetství v rámci Ruské říše. Když Lenin podepsal Brest-Litevský mír, pustil dost území, které Rusku patřilo. něco bolševici získali zpět ještě koncem 1.sv. války, ale za 20 let po ní si to srovnali. Za dalších 10 let (1948) jsme jim patřili i my. je dobré si uvědomit, že zájmy velkého státu nemusí souviset s jeho vnitřní ideologií, zřízením, ale jsou nejspíš obecněji založené. Někdo mi zde mohl pojednat jak USA využili 2. sv. války ke zničení Britského impéria, které jim patrně geopoliticky leželo více v žaludku než by se mohlo zdát a možná i více něž socialistické impérium vzniklé po 2.sv. válce.

P. Vaňura 24.11.2014 15:30

Fajn, doufám, že se dočkám toho,

až Čína, s odkazem na Džingischána vynese požadavky na celé ruské území!

Pobaltí Rusko získalo počátkem 18 století. A Krym, do té doby turecký, až v jeho druhé polovině.

On totiž Petr Veliký a Kateřina Veliká byli agresory non plus ultra. Oni to území "potřebovali" úplně stejně, jako potřeboval Hitler "Lebensraum."

P. Vaňura 24.11.2014 15:39

Re: jen pro připomenutí

Britské impérium Američanům v žaludku neleželo, ale neudělaly nic pro jeho záchranu. Problémy s udržením impéria měla GB dokonce už před WW2.

Jinak, Američané přepustili Stalinovi velký kus světa v naprosto pošetilé snaze zajistit si pomoc SSSR ve vělce proti Japonsku. Ono se jim už nechtělo válčit, jak píše i Eisenhower. A nebyli zase tak pragmatičtí, aby s Japonskem uzavřely kompromisní mír, což byl fakticky jediný důvod, proč Japonci ještě bojovali, doufali, že alespoň něco uhrají.

M. Prokop 24.11.2014 16:05

Re: jen pro připomenutí

Ono se pravděpodobně nic udělat nedalo, pro to udržení Impéria. Doba už byla jinde a držet to mocí jako Sovětský svaz a tábor míru a socialismu ( :-P ), to by ani Britové nechtěli.

M. Prokop 24.11.2014 16:03

Re: jen pro připomenutí

Mně je dost jedno, co kdy kdo dobyl. Mně zajímá, co na to místní, případně jak na to ti místní jdou. A do Ruska, zdá se, chce sakra málokdo a pokud ano, je otázka, nakolik v tom jsou ruské pracky a ruské prachy.

K. Frejlach 24.11.2014 14:58

Autor uvádí mylné informace

Do konce léta 1939 (srpna) probíhalo mezi Západem a Sovětským svazem jednání o protihitlerovské koalici - z iniciativy Sovětského svazu. Ze strany Západu (V. Británie a Francie) nebyl velký zájem o takovéto jednání, ta byla úmyslně zdržována a ke konci se západní velmoci vymlouvaly na Polsko. Bez jeho souhlasu nebylo možné  realizovat protihitlerovský pakt. Šlo o schválení přesunů vojsk protihitlerovské koalice přes jeho území. Souhlas nedalo a tak si jeho vláda sama podepsala ortel. Hitler tak měl cestu do Polska otevřenou, navíc věřil tomu, co mu nakukal Ribbentrop, totiž že V. Británie, proti níž Hitler nechtěl bojovat a věřil tomu, že se s ní dohodne, nevstoupí kvůli Polsku do války. Jejím vstupem do války byl překvapen, ale nadále věřil tomu, že se s V. Británií dohodne. Například německé nálety na Londýn neměly vojenský význam, ale měly mít význam psychologický, obyvatelstvo Británie mělo v jejich důsledku tlačit na britskou vládu, aby uzavřela příměří s Německem. Osamocený Sovětský svaz nebyl v roce 1939 na válku připraven, v předcházejících letech na to nebyl čas, kapacita a prostředky. Vždyť podstatnou část svého průmyslu vybudoval Sovětský svaz až v létech hospodářské krize Západu, dostal se tím sice na druhé místo na světě, ale konstrukce moderních vojenských prostředků - tanků a letadel se rozbíhala až v průběhu třicátých let, továrny začínaly tyto prostředky vyrábět až koncem třicátých let. Bylo jasné, že Hitler Sovětský svaz někdy napadne. Vždyť boj proti bolševismu byl hlavním námětem jeho veledíla Mein Kampf. Za situace, kdy západní velmoci zablokovaly jednání o protihitlerovské koalici, bylo úkolem paktu Ribbentrop - Molotov co nejvíce oddálit vpád do SSSR. Tento pakt byl důsledkem postojů Západu a Polska při jednání o protihitlerovské koalici. Ke vstupu sov. vojsk na východní území, které ve 20. letech Polsko okupovalo, došlo až dva týdny poté, kdy vlastní polské území obsadila německá armáda. A ona Litva byla do té doby též Polskem okupována.

P. Vaňura 24.11.2014 15:59

Polsko bylo v nezáviděníhodném

postavení, protože Stalina od začátku považovalo za stejného lotra, jako Hitlera a jeho obavy se jen potvrdily. S ohledem na dějiny Polska se tomu naprosto nelze divit!

Mimochodem, generál František Moravec, šéf naší rozvědky před a za WW2 uvádí, že jsme s Polskem měli ve sféře tajných služeb dobré vztahy, které ale Poláci okamžitě přerušili, když Beneš podepsal spojeneckou smlouvu s SSSR.

M. Prokop 24.11.2014 16:07

Re: Autor uvádí mylné informace

Jo, přesně takhle se mně to komunistové pokoušeli naučit.

Neuspěli. Typické "Radio Jerevan".

P. Šebesta 24.11.2014 18:40

Re: Autor uvádí mylné informace

Zdroj: Obrázky z českých dějin a pověstí.

V. Ondys 24.11.2014 14:50

:))))))))))))))))) Pakt Molotov-Ribbentrop ověnčilo

bratrství Waffen-SS a policejních jednotek NKVD, jejichž komunisticky příkladný přístup vyvrcholil v Katyni nemilosrdnou popravou desetitisíců polských důstojníků zajatých po bojích s wehrmachtem.

E. Erat 24.11.2014 14:23

Jediné právo,které vždy platilo v

E. Erat 24.11.2014 14:34

Re: Jediné právo,které vždy platilo v

dějinách lidstva, bylo právo silnějšího a schopnějšího.Ostatní tzv. práva tj.lidská,dětská,ženská atd. jsou jenom sociální balast,který se přetransformoval v socialistická práva.Ovšem to je jenom zanedbatelná epizoda v dějinách lidstva,Samozřejmě nastane, a již nastává návrat k tomu čím nás vybavila matka příroda, a to co po nás požaduje.Tedy silné,schopné jedince,nikoliv polochcípáky ze zkumavky apod..Jediné lidské právo je dobrovolně ukončit svůj život,toho zvíře není schopno.

J. Kombercová 24.11.2014 14:46

Re: Jediné právo,které vždy platilo v

Tak až vám někdo silnější a schopnější dá na budku, nestěžujte si a nedovolávejte se svých práv.