20.4.2024 | Svátek má Marcela


Diskuse k článku

EVROPA: Pryč s bednou!

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Jiřik 14.12.2009 7:05

Vypůjčím si jednu větu

I forma tohoto článku odpovídá hlouposti jeho obsahu.

Možná byste se měl, autore, zamyslet nad tím, jestli má "právo na život" televizor se čtyřnásobnou spotřebou energie než je standard (viz ta bezmála půlkilowattová Viera).

A možná byste se měl zamyslet i nad tím, jak dlouho v domácnosti běží ten televizor a jak dlouho ta rychlovarná konvice, když už srovnáváte ta čísla z výrobního štítku... Hodina sledování televize Viera sežere tolik elektřiny, kolik by stačilo na provoz standardní kombinované lednice po dobu pěti dní...

Pavel 16.12.2009 9:55

Re: Vypůjčím si jednu větu

Asi zijite v nejakem Jirikove videni... Uvedte alespon 1 konkretni model 46 palcove plazmove televize, ktera ma spotrebu one ctvrtiny Viery (tedy mene nez 120 kW), cemuz vy riakte, ze to je standard. Neexistuje zadna takova.

Marian 10.12.2009 11:01

V zime sa neušetrí nič

Dovolím si pripomenúť, že vo vykurovacej sezóne sa všetkými týmito úspornými opatreniami neušetrí vôbec nič.

Podľa zákona o zachovaní energie sa všetka spotrebovaná energia v konečnom dôsledku premení na teplo (s výnimkou elektromagnetickej energie vyžiarenej mobilným telefónom a svetelnej energie, ktorá vyletela von oknom, čo sú však zlomky promile celkovej spotreby). Čím viac spotrebuje naša práčka či televízor, tým menej bude musieť kúriť kotol. Keď používame neúspornú žiarovku, vtedy si jednoducho prikurujeme elektrinou.

O akýchsi úsporách možno hovoriť len v prípade, ak v kotli kúrime výrazne lacnejšie, než keby sme kúrili elektrinou alebo ak by sme tých spotrebičov mali toľko, že by sme kotol vôbec nepotrebovali, ba ešte by sme museli mať aj v zime otvorené okná.

Vláďa 9.12.2009 21:55

Regulace

Neznám jediný systém, ať v neživé, či živé přírodě, který by byl schopen fungovat bez regulace.Mýlíte se a to ab:-)solutně, neboť tyto snahy směřují ke snižování spotřeby energií, co že :-)je určitě dobře. Není na tom nic špatného, když se jako v tomto případě nařídí výrobcům, aby snížily spotřebu svých výrobků podle nějakých kriterií. Technicky to totiž vždycky jde a výsledek je snížení spotřeby energií, což je určitě dobře. Lidská společnost nemůže fungovat bez regulace. V tom je váš zásadní omyl. Kdyby bylo ve vládnocích kruzích v ČR tolik moudra a prozíravosti jako v EU. To by bylo dobře. Ona to totiž prokázala v posl. 50-ti letech. Podívejte se na absurdistán u nás.

Jirka1 9.12.2009 22:27

Re: Regulace

Regulace v tomto nemá žádný smysl. Stačil by systém, jaký je nyní u ledniček a praček - rozdělení do energetických tříd. Většina lidí si pak koupí kategorii A, i když kdyby počítali, tak by třeba zjistili, že rozdíl cen jim snížená spotřeba nenahradí a stačilo by něco z B. Má to tu výhodu, že lidi to informuje o spotřebě a psychologicky tlačí k úsporným výrobkům, ale zároveň si každý může vybrat. Pokud se totiž ukáže, že ty úspornější výrobky mají nějaké zásadní nevýhody, lidé budou kupovat ty neúsporné, protože užitné vlastnosti jsou důležitější než spotřeba - viz žárovky x zářivky.

certik 9.12.2009 22:42

Re: Regulace

není pravda. V takovém systému prostě výrobci méně úsporných výrobků rozjedou dezinformační kampaň ve smyslu že elektřina bude vždy levná a vlastně hned zítra bude zadarmo. Pokud je lacinější a účinnější takováhle kampaň než inovovat výrobek, nikdo nebude kupovat úspornější výrobky a nikdo je nebude ani vyrábět. A pozor, účinnost takové kampaně nemá nic společného se skutečnými energetickými vyhlídkami.

U vaší poslední věty, v dnešní společnosti se už nikdy "neukáže" že výrobek má nevýhody, pokud výslovně nezabíjí lidi nebo pokud to nevyhlásí regulátor. Jediné co se stane bude existence matoucích a protivořečících si (dez)informačních kampaní ohledně daného rysu. zrovna žárovky a zářivky přesně ilustrují tuhle situaci.

Jirka1 9.12.2009 23:06

Re: Regulace

Ale samozřejmě, že se ukáže. Pokud mi vadí, že úsporka dlouho startuje, tak ji prostě nepoužiji a dám tam žárovku. V místech, kde mi to nevadí, dám klidně zářivku, pokud budu mít pocit, že se mi to vyplatí. Stejně tak u TV. Když mi vadí, že LCD má mizerné podání barev, koupím si plazmu. Když mi vadí, že plazma topí, zaměřím se na LCD. A když mi vadí obojí, nechám si CRT a budu doufat, že chvíli vydrží :-) Výsledkem je, že někdo má plazmu v obýváku a v kuchyni nebo ložnici klidně malé LCD.

Výrobci samozřejmě mají různé kampaně, které mají zákazníky přesvědčit, ale žádná kampaň nefunguje navždy (bez regulace EU jsme se doteď obešli, technické normy jsou o něčem jiném - ty zajišťují především bezpečnost a kompatibilitu). Pokud by tomu tak bylo, tak mi říkáte, že lidi už degenerovali do stáda blbců, kterým je potřeba vše nařídit. Ale kde se tedy najednou v tom stádu blbců berou ti, kteří to vědí? Když vidím politiky v EU, tak to je spíš stádo mnohem větších blbců, kteří si z regulace udělali věc, kterou vykazují činnost.  Nápady, co se má regulovat, jim ovšem často přinášejí lobbisté, případně právě aktuální "víra".

certik 9.12.2009 23:23

Re: Regulace

No něco na tom je, ale prosimvás internet a snadná dostupnost hromadných sdělovacích prostředků pro obchodníky hodně mění situaci, a je to vývoj poslední doby. Vám doopravdy nevadí že plazma topí. Vy se jenom někde dovíte, že ona topí, jinde se dovíte že netopí, vývoj cen energií je předmětem dezinformací stejně jako identita prodavačů, výrobců i výrobků, a vaše osobní časové náklady na zhodnocení toho dezinformačního zmatku jsou takové, že na to nakonec rezignujete. Tady nejde o to, že jsme degenerovali, ale o to, zdali základní předpoklady zdárného fungování trhu nejdou úplně do kytek. Já s váma souhlasim že regulátoři nejsou zrovna škola mudrců, ale je docela možný že trh sám o sobě v takovémhle prostředí už nedokáže produkovat jiné inovace než inovace propagandistické.

Jirka1 10.12.2009 1:02

Re: Regulace

Trh jistě produkuje spoustu propagandy, ale ta nikdy nevydrží věčně. To, že plazma topí, se dozví každý, kdo si ji koupí a dá třeba do malého pokoje. Pravda, dozví se to až po nákupu, ale stejně tak jako funguje propaganda, funguje i šuškanda - lidi si to mezi sebou řeknou, takže kolega z práce už to samé neudělá. Trh se ve věcech, kde mám možnost výběru, ale i odmítnutí nákupu (tedy není to nic, co nutně potřebuji), chová nejlíp ze všech možných řešení.

Pavel 16.12.2009 10:15

Re: Regulace

vzdy je neco za neco... plazma ma vetsi spotrebu nez LCD, ale mnohem lepsi obraz (a televizi si kupuji prave kvuli obrazu)

Jiřik 14.12.2009 7:00

Re: Regulace

Klidně doufejte, že CRT vydrží. Běžná trvanlivost československých barevných televizorů byla přes 20 let, byť zhruba po desátém až patnáctém roce provozu u některých sérií začal obraz mírně ztrácet na ostrosti. A jsou dokladovány černobílé televizory s životností klidně 40 let.

Jak dlouho vydrží plazmový či LCD televizor, se lze jen dohadovat Rv

Pavel 16.12.2009 10:16

Re: Regulace

Kdyz ty CRT televize jsou o tolik lepsi nez dnesni plazmy a LCD, ze si je lidi prestali kupovat a vyrobci pak vyrabet...

Z. Novotny 10.12.2009 0:32

Re: Regulace

Regulace, pane, je VZDY zalozena na zpetne vazbe. ZPETNE VAZBE a ne direktivnim rizeni.

Chapejte, ze system sam se musi byt schopen regulovat -> sami zakaznici prirozene budou kupovat televize s nizsi spotrebou, pokud jim uspora na el. energii vrati zvysenou cenu televize.

? 9.12.2009 20:32

Takže jsme si jasně dokázali, že tento článek jest výstavní hovadinou.

Pěknou dobrou noc a další radostné rozčilení...;-D

1946 9.12.2009 21:06

Re: Takže jsme si jasně dokázali, že tento článek jest výstavní hovadinou.

Ano. Příjdou další. ;-)

Suchý čert 9.12.2009 20:06

je to trochu jinak

a) Měřit se nebude maximální, ale průměrná spotřeba (10 minut testovacího signálu odpovídajícího běžnému TV vysílání).

b) Ať počítám, jak počítám, tak mi ty hodnoty pro 46" televize nějak nevychází — 46" 16:9 televize má plochu obrazovky přibližně 58,295 dm², po dosazení do vzorce mi pro Full HD vychází limity 302,2 W pro rok 2010 a 217,6 W pro rok 2012.

c) V současné době vyráběné plasmové televize mají nižší spotřebu než ten uváděný Panasonic. Např. aktuální 46" model od Panasonicu — TX-P46S10E — má výrobcem uvedenu průměrnou spotřebu 200 W.

(toto není v žádném případě myšleno jako obhajoba této nebo jiných podobných regulací, jen mi šlo o uvedení informací z článku na pravou míru)

? 9.12.2009 20:13

Re: je to trochu jinak

To je ovšem šílený problém. Pochopte, že to je od výrobce zlomyslný nátlak na spotřebitele (pod diktátem zhovadilé EU), aby si nekupoval zde citovaný model se špičkovou spotřebou tuším 470 W...;-D

Jirka1 9.12.2009 22:21

Re: je to trochu jinak

Nízkou spotřebu u Plazmy má zatím jen Panasonic. Samsung a LG jsou zatím stále na starých číslech. Takže ono to bude také o konkurenčním boji.

SelskyRozum 9.12.2009 22:57

Re: je to trochu jinak

Presne, je to zejmena konkurencni boj pres styky se zakonodarci EU.

? 9.12.2009 19:54

Tak ještě jednou - čím vás ohrožují úsporné televizory?

Jestli si na svým 500 W plazmách vaříte nebo smažíte, zkuste normální elektrickou plotýnku. Jestli jimi přitápíte, kupte si raději přímotop!

;-D

? 9.12.2009 19:57

Re: Tak ještě jednou - čím vás ohrožují úsporné televizory?

Na svých plazmách...;-(

Ladislav N 9.12.2009 20:04

Re: Čím vás ohrožují úsporné televizory?

Neohrožují nás úsporné TV, ale idioti v Evropské komisi v čele s jistým José Manuelem BARROSOU se svými "20 20 20 v roce 2020"...

Potřebuje někdo Evropskou komisi na to, aby zvážil, který TV přijímač nebo monitor je úspornější než druhý? Rozhodně ne. Jejich nařízení jsou zcela zbytečným plýtváním penězi daňových poplatníků. Nic to nepřinese, jenom nesmyslné komplikace a náklady na jejich drahé a zbytečné úřady.

? 9.12.2009 20:09

nemluvíte k věci, jak je vaším notorickým zvykem, ale to nevadí.

Zkusím to pomaleji: Jákou újmu utrpíte, budou-li na trhu pouze energeticky efektivnější = úspornější = provozně lacinější televizory?

Nebo vy rád platíte vysoké částky za spotřebu elektrické energie? V tom případě vás ovšem plně chápu. ;-D

ekonom 9.12.2009 20:27

Re: nemluvíte k věci, jak je vaším notorickým zvykem, ale to nevadí.

člověče, a co kdyby EU předepisovala nejen nižší spotřebu, ale rovnou  nižší max. cenu za televize, nebo vy rád platíte vysoké částky z a nějaký produkt ?

? 9.12.2009 20:30

Re: nemluvíte k věci, jak je vaším notorickým zvykem, ale to nevadí.

A proč by to dělala? Vy jste opravdu ekonom? Z Plzně?;-D

ekonom 9.12.2009 20:36

Re: nemluvíte k věci, jak je vaším notorickým zvykem, ale to nevadí.

Proč tedy nestanoví max. spotřebu u automobilů ?

1946 9.12.2009 21:03

Re: nemluvíte k věci, jak je vaším notorickým zvykem, ale to nevadí.

Jak uvedeno níže, americký stát omezuje svými normami spotřebu automobilů již desítky let. V EU je benzín díky daním třikrát dražší, tudíž k tomu EU nesahá. Abych Vás uklidnil, zákonem je ve státu New York přikázána instalace omezovače průtoku vody ve sprše. Všichni se skřípotem zubů uznale pokyvují hlavou, bez tohoto zákona by se na Manhattanu v hotelu nikdo večer neosprchoval. Bez ohledu na cenu vody. Řídit společnost je těžké což vědí všichni. Pouze indolenti tvrdí, že to není třeba.

ek 9.12.2009 21:08

Re: nemluvíte k věci, jak je vaším notorickým zvykem, ale to nevadí.

Víte, já nesdílím váš názor, že se ke štěští dostaneme normami a nařízeními. Stát jeden nástroj na regualci společnosti má, sám jste to zmínil - daně. Nechť zatíží spotřebu např. energie vyšší daní, ale ať neříká čím a jak moc mám svítit, či jakou televizi si na trhu vůbec mohu koupit.

1946 9.12.2009 21:28

Re: nemluvíte k věci, jak je vaším notorickým zvykem, ale to nevadí.

Jak ty daně budete u nás na vsi vybírat? Daně jsou suverením nástrojem každého státu i v rámci EU. Budeme mít v Ústí nad Labem vysoké daně na TV a v Drážďanech nikoliv.? Řekl bych, že technickou normu démonizujete. Pamatuji toho hodně. Když EHS zavedla technickou normu na hranu plechu v automobilu (snaha zamezit pořezání ruky majitele vozu) soudruzi na ÚV pěnili nad snahami imperializmu zamezit vývozům škodovek na Západ. Pokud se nesmí prodávat TV se spotřebou energie nad normu (která se asi bude v čase měnit) mně opravdu, ale opravdu nechává klidným. A´t to Panasonic prodává do Ruska nebo do Konga.

certik 9.12.2009 21:36

Re: nemluvíte k věci, jak je vaším notorickým zvykem, ale to nevadí.

Ono taky v prostředí rychlé inovace, rychlých korporátních transformací a nepřehledného systému výměny informací o výrobcích nemají obchodníci žádnou motivaci sloužit reálným potřebám zákazníka--je levnější a účinnější ho systematicky obelhávat. Takže ty normy jsou naprosto nezastupitelné.