28.11.2023 | Svátek má René


EVROPA: Propagandista Putin je jen „bílý pes“

30.6.2017

Aby bylo jasno, vůbec nepochybuji, že Rusko vedené Putinem je naším konkurentem. Přesto je nám strkáno před nos jen jako „bílý pes“.

Nepochybuji o tom, že Rusko, ostatně jako každý stát či mezinárodní organizace, má svou propagandu a své zájmy. A tady je základ mého přesvědčení, že se necháváme docela dost oblbovat pouhým nastrčeným „bílým psem“.

Historicky vznikl pojem „bílý pes“ na jedné architektonické soutěži. Psal jsem o tom v jednom z mých nedávných textů. Autor prostorově naddimenzované stavby namaloval do popředí bílého psa. Hodnotící komise byla tímto psem na architektonickém návrhu natolik zaujata, že svou pozornost soustředila jen na tento rušivý prvek. Zcela přehlédla podstatné vady projektu a dala závěrečné doporučení: „Schváleno, jen odstranit toho bílého psa.“

Již více než dva roky je veřejný prostor plný pojmu ruská propaganda. Podle novinářů je všudypřítomná, rafinovaná, zákeřná, nebezpečná, volby ovlivňující, volby rozhodující... Veřejné instituce bohatě dotují různé neziskovky bojující proti ruské propagandě, ministerstvo vnitra zřizuje „odbor pravdy“, s ruskou propagandou bojujeme skoro jako svazáci v padesátých letech s „americkým broukem“ mandelinkou bramborovou.

Znovu však upozorňuji! Já vůbec nepochybuji, že ruská propaganda zde je.

Ale čím se tak liší od ostatních? A proč se jí bojíme a hystericky s ní bojujeme? Je to v její formě? Má snad nějakou super grafiku, chytlavé melodie? Objevil snad Putin nějaký zázračný marketingový prostředek, který dosud nezná Apple, McDonald ani Coca Cola? Vynalezl snad nějaký postup západním spin doktorům dosud neznámý? Ne, v tom to není.

Je to snad v jejím množství? Skoupily snad ruské státní subjekty většinu západoevropských televizních stanic, většinu novinových titulů, rádií, zpravodajských serverů? Máme poštovní schránky plné ruských letáků místo slevových katalogů Lidlu? Ne, v tom to také není.

Tak je to snad v jejím obsahu? Má snad ruská propaganda nějaký zajímavý „exportní kousek“? Třeba ekonomické úspěchy, vysokou životní úroveň, vysokou míru občanských svobod? To fakt ne.

Nebo snad exportuje nějakou přitažlivou ideologii? Ne, Rusko dnes nemá žádnou nadnárodní ideologii vhodnou k vývozu (jakou byl dříve komunismus a jakým je dnes islamismus, ale i neomarxismus). Putin dnes není světový revolucionář, ale spíš klasický imperialista minulého století. Formálně sice různé srpy a kladiva, hvězdy a busty Lenina má, ale více než Leninovi je dnes paradoxně podobný císaři Vilémovi II., který carovi Lenina v zapečetěném vagónu poslal, aby mu doma škodil a chystal revoluci.

Tak co tedy vlastně ta ruská propaganda dělá? Jednoduchou věc, poskytla kanál nespokojencům všeho druhu. Od normalizačních komunistů přes nejrůznější exoty až po lidi, kteří jen volají, že král je nahý!

Tady je ten principiální problém, král je nahý. Ale ono není snadné se odvážit toto zvolat. I v Andersenově pohádce to řeklo jako první malé děcko. Ostatní viděli, ale raději mlčeli. Dnes tuto větu říkají nahlas často i lidé nějak nepřijatelní, ale to neznamená, že král má hezké nové šaty.

Řekněme si to narovinu. Eurolídři jsou nazí a Putin je pro ně jen bílý pes, který má odvést pozornost od jejich nahoty.

Autor je radní pro školství za ODS, Praha 4