EVROPA: Proč na rozdíl od Klause nebazíruji na hvězdičce a praporku
Jestli na tom bazíruje prezident mé země, ať si to klidně ponechá.
ODS, strana, v níž je čestným předsedou, zatím na mnohamiliónových billboardech slibuje přísnější tresty. Odveze-li kdokoliv protiprávně české dítě za českou hranici, musí se v každém jednotlivém případě žádat Europol, aby vydal mezinárodní zatykač. Když není požadavek podán, může u nás vraždit slovenský sexuální maniak klidně dál.
Hranice státu překročí kdokoliv kdekoliv. Policie je dosud překročit nemůže, nemůže na území druhého státu jen tak vyšetřovat. Europol není evropskou policií, Eurojust není evropským justičním orgánem. Občanské právo je v každé členské zemi jiné, někde lépe, jinde hůře vymahatelné.
Ještě horší je to v právu trestním. V ČR neexistuje trestní odpovědnost právnických osob. V 26 státech EU jsou velké firmy, pokud nadělají škody na životním prostředí, zničí-li řeky, vypustí-li čpavek nebo uvedou na trh nebezpečný lék či hračku, trestně odpovědné, ve vymezených případech je odpovědný konkrétní pachatel. Evropa nemá váhu v zahraniční politice. Proč by s námi měl Írán jednat o otázkách regionální bezpečnosti, nemáme-li v Perském zálivu žádného vojáka? Nemáme je tam jako Evropa také proto, že evropské ozbrojené síly jsou zoufale neefektivní a drahé.
Také proto, že je každému jasné, že v oblasti vojenských zakázek existuje ohromná korupce, žádná transparentnost. Sejdou-li se dohromady tři evropští vojáci, má každý jiný náboj, jinou vysílačku a jiný samopal. Zkrátka výhodné zakázky. Unie se proto rozhodla snížit náklady a zlepšit vybavení svých vojáků vytvořením jednotného trhu s vojenským materiálem. Podmínkou je ale trestní odpovědnost právnických osob. Která bohužel, a jsme u toho zpátky, v ČR neplatí.
Na společnou Evropu, která chrání naši zemi před ilegální migrací, přeshraničními únosy dětí nebo zmanipulováním velkých vojenských zakázek, si budeme muset počkat. Bez právního sblížení občanského, trestního a obchodního práva jí nedosáhneme.
Odpadky z Německa? Jednoduché. V každé evropské zemi platí jiný katalog odpadků, jiná definice domácího a komunálního odpadu. Stanovíme-li i padesátiprocentní cíl recyklace, nemůžeme vědět, co stanovujeme, protože za odpadek se v každé evropské zemi považuje něco jiného. Stejně tak je tomu s osobními údaji, s občanskými průkazy, ale také s řízením letového provozu. Vytvoření společné technické infrastruktury, například společného evropského vzdušného prostoru, budoucnost společné obrany, nadřazení ekologické odpovědnosti národním odpadkářským zájmům, to jsou kroky, které jsou na dosah, stejně jako sblížení právních systémů a posílení pravomocí Europolu a Eurojustu. Budu-li v příštím roce kandidovat do Evropského parlamentu, budou se nám dvě místa poslanců, která nám zůstanou navíc díky Lisabonské smlouvě, hodit. Kvůli tomu, aby Evropa dokázala sjednotit sociální podmínky a snížila tak sociální dumping, snížila náklady firem, které na zahraničního zaměstnance musejí vynakládat šestkrát víc než na domácího.
Taky kvůli tomu, aby mé děti měly celoevropskou právní ochranu, abychom v Evropě mezi sebou nešmelili se zbraněmi nebo odpadky, ale hlavně abychom si navzájem nevyváželi nevymahatelnost práva a nepodlamovali jednotnou zahraniční politiku se slovy, že jde o luxus, protože společnou obranu nikdy nebudeme mít. Nechte si, pane prezidente, své hvězdičky a praporky, ale nevzdávejte se odpovědnosti hlavy státu v srdci Evropy. Splňte dané slovo a ratifikujte Lisabonskou smlouvu. Jen tak bude moci ODS udělovat přísnější tresty.
Právo, 3.7.2008
Autorka, europoslankyně za SNK-ED, je předsedkyní stálé delegace Izrael-EP